BENİMLE EVLENİYSEM Mİ?

Nisan 8, 2010 tarihinde tarafından  
BİLGE KALEM - SAMET BEYAZ kategorisinde yayımlanmıştır.

BENİMLE EVLENİYSEM Mİ?

Hatırlar mısınız bilmiyorum ama bir zamanlar televizyon ekranlarında uzun süre halkımızın zihinlerini meşgul eden, özellikle de çocuklarımızın, gençlerimizin sosyal, ahlâki ve kültürel gelişimlerini olumsuz etkilediğinden hiç şüphe etmeyeceğimiz, biri bizi gözetliyor, biz evleniyoruz, gelinim olur musun, size kaynana diyebilir miyim gibi bir dizi saçmalıklar, hatta tabirimi mazur görün, edepsizlikler yayında idi.

Allah aşkına gözetlemekten, gözetlenmekten ve mahremiyet arz eden konularımızın dinlenilmesinden zevk alan bir toplum muyuz ki, bu tür edepsizlikler izlenme rekorları kırabiliyordu. Doğrusu merak ediyorum. Yeri gelir geçmişimizle haklı olarak iftihar ederiz. İyi de, bizim ecdadımız birilerini gözetler miydi, kendisini ilgilendirmeyen şeyleri dinler miydi? Nereden çıktı bu gözetlemek, gözetlenmek? Bu manasız ve mantıksız sözün kaynağı nedir? Biri çıksın bana izah etsin ne olur. Kim, kimi, ne için, ne hakla gözetliyordu?
Dünyanın ummadığımız milletleri her geçen gün biraz daha ileri giderken, biz böylesine hafif şeylerle zaman öldürüyoruz. Daha doğrusu birileri, bizi böylesine hafif şeylerle meşguliyete şartlandırıyor. Göz göre göre, kültürel ve ahlâki değerlerimiz hiçe sayılıyor, çiğneniyor. Hani şu biraz önce bahsettiğim biri bizi gözetliyor evinde, bu necip milletin karşısında, yumruk yumruğa kavgaların olduğuna defalarca şahit olmadık mı? Halkın ortak sesi diye bildiğimiz görsel basın maalesef bu edepsizliklere her geçen gün bir yenisini ekliyor. Tahmin etmişsinizdir neden bahsettiğimi. Evet, manevi ve kültürel değerlerimizi hiçe sayan, affınıza sığınarak söylüyorum, tıpkı pazarda mal beğenircesine, domates, biber, patlıcan satın alır gibi (böyle programları izlerken, program yapımcılarının, gel abi, gel abla, karpuzun iyisi burada, kesmece karpuz bunlar diyerek çığlık attıklarını duyar gibi oluyorum) sözde kendilerine hayat arkadaşı edindikleri, şu meşhur ve yine izlenme rekorları kıran izdivaç, evlilik programlarından bahsediyorum. Yahu birilerinin evlenmesi, boşanması bir başkasını ne ilgilendirir? Bu edepsizliklerin sonu ne zaman gelecek? Her gün saatlerce yayınlanan bu edepsizlikler, toplumumuzun her yaştan insanına şimdiye kadar ne vermiştir? Ne kazandırmıştır? Çağ atlamak böylemi oluyor?

Kanaatimce, bırakın çağ atlamayı, ip atlamayı bile beceremiyoruz.
Değerli okurlar, bu milletin bütün sorunları, problemleri halledilmiş, evi olmayana ev, işi olmayana iş, aşı olmayana aş verilmiş de, bu edepsizlikler mi kalmış söyler misiniz? Siz bakmayın birilerinin konuştuklarında mangalda kül bırakmayıp, neredeeeeeen nereye geldik diyerek, gözümüze kül üflediklerine. Halimiz, ahvalimiz ortada işte. Dünya giderken Mersin’e, biz gidiyoruz tersine. Bu kafa ile gidersek, daha çok İMF’lere, Dünya Bankalarına yalvarırız, sayısız nimetlerin üzerinde oturan, fukara toplum olmaya devam ederiz. Şu veya bu finans kuruluşu da, bizi daha çok denetlemeye (pardon gözetlemeye mi desek) gelir. Bizde bunlara daha çok iyi niyet mektupları, daha doğrusu, EMREDERSİNİZ, BAŞÜSTÜNE mektupları vermek durumunda kalırız. Ağırımıza gidiyor!!! Her şeyi satın alan, her şeye para veren, hep şunun bunun dediği fiyatı veren olduk. Üretmek hiç yok. Yetmedi mi? Az mı geldi?
Söyleyeyim, Cumhuriyetimizin kurucusu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, savaşlarla kazanılan zaferlerin, ekonomik zaferlerle desteklenmesi gerektiğini söylememiş miydi? Nerede o büyük insanın ilkeleri ve emirleri? Bu mu Atatürkçülük?
Sanırız bir takım medya artık bu saçmalıklardan, edepsizliklerden vazgeçip, bize ilim, irfan, teknoloji yolunda bir şeyler verir. Zira buna ihtiyacımız var.

Samet BEYAZ

Tüketiciler Birliği

Antalya Şube Üyesi

Sametbeyaz24@hotmail.com

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari