BENZİNİ ATEŞLEYEN KİM?

Mayıs 28, 2009 tarihinde tarafından  
SİVİL TOPLUM VE HAKLAR - AV.İBRAHİM GÜLLÜ kategorisinde yayımlanmıştır.

Petrol piyasasındaki bütün olumlu göstergelere rağmen ülkemizde petrol fiyatlarındaki artışı değerlendiren Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı İbrahim Güllü, “Petrol fiyatlarının sürekli yükselmesinin nedeni; tüketicinin mecburiyetini kötüye kullanan piyasanın hâkim firmaların yüksek kar arzusu, vergiler ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun denetimsizliğidir.” dedi.

Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı İbrahim Güllü konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapmıştır:

Dünya piyasalarında petrolün varil fiyatının 60 Amerikan Doları’na düşmesine rağmen, pompa fiyatlarına zam olarak yansıdığı görülmektedir. Artışların fiyatlara anbean yansımasına rağmen, indirimlerin dikkate alınmaması dağıtım firmalarının fahiş kar arzusundan ve sektöre hakim beş büyük firma arasındaki kartelleşmeden ve rekabet ihlalinden kaynaklanmaktadır. Bu durum Tüketiciler Birliği olarak Mayıs 2008’de yaptığımız şikayet üzerine Rekabet Kurulu tarafından düzenlenen “Akaryakıt Sektör Raporu” ile belgelenmiş olup, EPDK raporun gereğini uygulamamış, sektördeki başıboşluk ve rekabet ihlali devam etmektedir. Sektörde 47 firma bulunmasına rağmen petrol pazarının % 95 inin 11 firmanın elinde bulundurması rekabetin engellendiğinin somut göstergesidir.

 

Kaçak akaryakıt satan firmaları “ticari sır” olduğu gerekçesi ile tüketiciye açıklamayan, ancak 5 büyük firmanın menfaatlerini yüksek düzeyde tutan EPDK görev ihmali yapmaktadır. EPDK’nun görevi sektöre kalite ve rekabet getirmenin yanında tüketicinin daha ucuza tüketim sağlaması iken bütün beklentiler boşa çıkmıştır.

 

Temmuz 2008’ den itibaren petrol fiyatlarını etkileyecek veriler aşağıda sıralanmıştır.

 

 

31 Temmuz 2008

31 Ocak 2009

24 Mayıs 2009

Petrol Varil Fiyatı (USD)

147

40

60

Dolar Kuru (TL)

1.11

1.64

1.52

TÜFE (Nisan 2009 Yıllık)

 

 

% 6.13

Benzin 95 Oktan (TL/Lt)

3.43

2.96

3.17

Euro Dizel (TL/Lt)

3.13

2.45

2.48

 

Kriz döneminde Hükümet’in açıkladığı iyileştirme politikaları içinde tabana yansıyan iyileştirmeler olmadığı gibi petrol tüketiminden alınan ÖTV’de de her hangi bir indirime gidilmemiştir.

 

Petrol fiyatlarında önemli bir sahip olan vergilerden dolayı petrol tüketimine 3 katını ödüyoruz. Dünya petrol fiyatlarındaki düşüşün pompaya yansımamasında firmaların fahiş kar arzusunun yanında önemli bir neden de tüketimden alınan ÖTV ve KDV dir.

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari