BİLİCİ NEREYE KOŞUYOR

Aralık 21, 2009 tarihinde tarafından  
SOYDA_BAŞYAZI - HÜSEYİN SOYDABAŞ kategorisinde yayımlanmıştır.

BİLİCİ NEREYE KOŞUYOR

Bir yerde iki kişi varsa fikir ayrılığı olması kaçınılmazdır. Hatta ikisinin de hedefi aynı olduğunda bile fikir ayrılığı olabilir. Bunun için söylenmiştir, “kulağını tersten taraftan tutmak” deyimi. Oysa iki görüş içinde, aslolan kulağın tutulmasıdır.

Bu hafta sonumu eski gazeteleri tarayarak, GATAB ve Belediyeler ile, GATAB’da bu son oylamaya destek veren ve vermeyen kişilerin geçmiş siyasi hareketlerini incelemekle geçirdim. Gerek elimdeki eski gazeteleri bir daha okumak, gerekse yerel gazetelerimizin arşivlerine  Internet yolu ile ulaşmak epey vaktimi aldı ama bir o kadar da keyifli oldu.

“Neredeydik, nerelere geldik” şarkısının sözlerini hemen hemen tüm Kemer Siyasileri ve gazeteleri için söyleyebiliriz ve “Dün dündür, bu gün bugündür” sözü de Kemer için söylenmiştir.

Kemer’in her şeyi ters olduğu için bu ayrı fikirlerden ve güç gösterilerinden oluşan ayrılık hikayeleri de aslında bir birleştirme ile başlamış. Turizm hizmeti veren yerler ile bu coğrafyayı paylaşan kişilerin, işyeri ve evlerinin kesintisiz ve tek elden altyapı ve su dağıtımı ile ilgili hizmetleri almasını teminen kurulan GATAB, hizmette birleştirici olurken, yönetimde ayrılıkların durağı olmuş.

Aslında aklın yolu bir olduğuna göre burada akıl değil, çıkar geçmiş çok zaman fikirlerin önüne.

Son yerel seçim sonuçlarının yarattığı karışıklık yani ana ilçe Kemer’in MHP, iki beldenin CHP ve bir beldenin de AKP’de olması bir siyasi karışıklığa yol açarken, yanına muhtarları ve turizmcileri de alan iktidar partisi AKP’nin, GATAB Başkanı mevcut yönetmelikleri kullanarak son hareketinde de başarılı olmuş ve kendisine oylamaya katılarak resmen, katılmayarak kerhen destek veren belediye başkanları ve üyeleri ile birlikte istediği kararları almıştır.

Burada görüş ayrılığına yol açan maddelerde, maddi hata olduğu ve bunun belki de mahkemeler yoluyla iptal edileceği bir gerçek olarak karşımızdadır. Ama diğer yandan en büyük gerçekte zamanın ilerlediği ve hizmetlerin şu veya bu sebepler ile aksamasının bir kayıp yıla daha mal olacağıdır.

Her  belediye başkanının gerek bölgesi için yatırım yapmak, gerekse seçmenini mutlu etmek için GATAB’ın yapacağı hizmetlerden en yüksek payı almaya çalışması en doğal hakkıdır. Bunun aksi yıllardan beri söylediğimiz gibi GATAB Bölgesinin tek belediye olacak şekilde düzenlenmesi ile mümkündür.

Bu anlamda GATAB Başkanı’nın iktidarın gücünü kullanarak aldığı destek ile önlerine koyduğu şeyi, pekte tartışamadan kabul etmek veya bu oylamaya katılamayarak dışarıdan destek vermek durumunda kalan belediye başkanlarını haklı görmek durumundayız. Geçen sezon bitti ve yeni sezon birkaç gün sonra başlayacak. Ne yapsalardı yani…Beklemeye imkanın olmadığını herkes biliyor.

Bu konuda seçimden sonra verdiği sözleri tutma anlamında en büyük sıkıntıyı yaşayan, yani zamanla yarışan Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül’dür. Birçok kişi “Kemer batarsa batsın yeter ki o başarılı olmasın” diye, parçalamak için avının ölmesini bekleyen akbabalar gibi beklerken onun bu çekişmelerle zaman kaybetmeye vakti yoktur.

Ve gerekeni, yani doğrusunu yapmıştır.

Burada yasal açıdan haklı veya etik olarak doğruyu yaptığı halde, Kemer adına yanlış yapan Mustafa Bilici Bey’i anlamış değilim. Sanki onun sezonu daha geç gelmekte, sanki onun ilçesinin bu hizmetlere ihtiyacı yok ve sanki bu konuda olumlu oy vermekte olan belediye başkanı başka partiden seçilmiş gibi, ayak diremektedir.

Ben inanıyorum ki, acilen bu hizmetlere yani GATAB’ın gücüne ihtiyacı olmasa Mustafa Gül Bey’de bu değişiklik ve oylamalara “hayır” oyunu verirdi.

Mustafa Gül Bey, seçimden sonra sezonun bitmesini beklerken, hem seçim sürecinde verdiği sözlerin hem de seçimden sonra Kemer’lilere açıkladığı projelerinin ayrıntıları ile uğraşırken, daha çok altyapı hizmetleri gerektiren bu projeleri için GATAB’ı karşısına alamazdı.

“Bana bir karı lazım, hem de bu gece lazım” sözü de bu gibi durumları izah etmek için söylenir. Bu durumda GATAB’ın imkanlarına sırt çevirmek için bulunduğun bölgenin düşmanı veya bulunduğun bölgeye yapılacak hizmetlerin olması veya olmamasının senin için bir öneminin olmaması gerekir.

Bu düşüncelerle eski defterleri yani gazeteleri karıştırınca Mustafa Bilici Bey’in siyasi sicilinin pekte temiz olmadığı görülmektedir. O sıkça seçildiği partiye, beraber yola çıktığı ekibe, ona oy veren seçmene karşı aldığı tavırlar ile anılmaktadır.

Zannedersem yine tarih tekerrür ediyor ve Mustafa Bilici Bey’e bir şeyler oluyor. Bu siyasi andropoz günlerini sıklıkla yaşayan Sevgili Başkanımın aklından neler geçtiğini ise anlamaya imkan yok.

Şu anda Kemer Belediye Başkanı verdiği sözler nedeniyle dokuz doğururken, Kemer 1 ve Kemer 2 yolunun, Kemer 3 yolunun altyapısı beklerken, buna ilaveten yeni açılacak yol için GATAB’a yüzde yüz ihtiyaç varken, “şeytanla çelik çomak oynamaya” ne gerek var.

Yapılacak hizmetleri “boyacı küpüne, daldırıp çıkararak” yapma imkanı olmadığına göre imkanları en doğru ve verimli olarak kullanmak en hayırlısıdır.

Diğer yandan Sayın Mustafa Bilici Bey’in öyle “yetimin kör kuruşu” veya GATAB işçisinin maaşı veya devletin parasının bekçisi olamayacağı da geçmiş tecrübelerimizin bize öğrettiği bir derstir. Temlikmiş, ipotekmiş, GATAB’ın gelirlerine bankalar el koyarmış, hiç öyle bir korkusunun olduğunu düşünmüyorum.

O değil midir, Eski Belediye Başkanı Hasan Şeker Bey’i düşürmek için ince hesaplar yapan, o günleri dün gibi hatırlıyorum. Tabii ki seçildiği partiyi düşündüğünde ve muhalefette olduğu için bu operasyon olması gereken idi. Ama bir üyenin çekimser kalması ile başarı sağlayamamıştı,  daha sonra ne oldu da ne oldu. Meğerse hesapların içinde başka hesaplar varmış. Hasan Şeker Bey,  kendisini Belediye Başkan Yardımcısı yapınca bu defa seçildiği partiye sırt çevirerek onun yanında aldı soluğu. Ve başladı onun düdüğünü öttürmeye.

O değil midir, Otogarın yapımı karşılığında benzin istasyonuna 24 yıl için evet diyen, ki daha hazineden gerekli işlemler bitmeden alelacele yangından mal kaçıran ekibe destek veren. Seçilişinin amacı bu muydu. Bu mu etik davranış veya bankanın koyacağı temliği, ipoteği düşünmek.

O değil midir, Kemer’in göbeğindeki otel satışı için evet diyen. O sıralar yapılacağından bahsedilen işler için gerekli paranın olmadığından bahsedilince ben de yazılarımda, “Kemer için gerekiyorsa, satılsın” diye bahsettiğim gibi, 29 Mart seçimlerinden sonra da Mustafa Gül Bey’e yine yazılarım aracılığı ile aynı teklifi yapmış ve yine “Kemer için gerekiyorsa, satabilirsin” demiştim. Aylar sonra bir yerde ilk ve son defa karşılaştığımızda Sayın Başkan “Kemer’in göbeğindeki, altın yumurtlayan tavuğu satarsak, Kemer bitmiş demektir. Merak etme, bunlara gerek yok. Doğru geliri, doğru yerde kullanırsak her şeyi çözeriz” diyerek o yazımdan bahsetti.

Benim gördüğüm kadarıyla belediye şu ana kadar üstüne düşeni yapmakta ve kısır olanakları ile bir yandan borç öderken bir yandan da araç ve hizmet alımı yaparak giderleri asgariye düşürme sevdasındadır.

Onun için, Kemer’in çıkarları için bugün GATAB’a ve yapacaklarına ihtiyacımız var ve “evet oyu” yerinde kullanılmıştır.

Yarın ne olacağını ise yarın gösterir. Ben de Kemer’de yaşadığıma göre “Dün dündür, bugün bu gündür, yarını da yarın düşünürüz, Cancağızım”

Sevgi ve saygılarımla…

Hüseyin SOYDABAŞ

 • Netinial Internet

Yorumlar

“BİLİCİ NEREYE KOŞUYOR” adlı makaleye 7 yorum yapilmis
 1. mutlu dedi ki:

  bu hızla koşmaya devam ederse yakında tac’a çıkacak :))

 2. Kemerli ve Mhpli-Gururla dedi ki:

  Eniştemiz herkese faul yapıyor. Takım kaptanı uyarmazsa, hakem ikinci sarıyı gösterecek gibi. Hem de takım arkadaşlarına faul yapıyor.

 3. KİM KİMDEN ETKİLENİYOR dedi ki:

  Sayın Gül’ün konuştuğu ile soydabaşın yazdığı bir birine çok benziyor. bu yazıyı önce soydabaş yazdığına göre gülün yanında soydabaşın minik kuşumu var. Yoksa gül soydabaşın yazısındanmı etkileniyor.

 4. Sitemkar Liman caddeli dedi ki:

  Belediye Başkanımız. Sana güveniyor ve ilgini bekliyoruz.

 5. admin dedi ki:

  “Kim kimden etkileniyor” rumuzlu okurumuza;

  Öncelikle yazılarımızı takip ettiğin için teşekkür ederiz. İzninizle yorumunuza kendi yönümden cevap vereyim.
  Kemer küçük bir yer ve sorunlar ile bu sorunları yaratanlar hep aynı.
  Benim yazdıklarım tespitlerime, geçmiş hikayeler ve edindiğim tecrübelerin bu güne yansımasına dayanıyor. Bu da zaten doğruyu ortaya çıkarıyor.
  Birde malumunuz benim bir muhabirim yok, haber kaynaklarım sadece yerel gazetelerin bildikleri değil yayımladıkları yazılar,çeşitli şekillerde görüşebildiğim Kemer’liler ve bana yayımlanmamak şartıyla gelen yazılardan aldığım mesajlardır.
  Tekrar teşekkürler, dikkatin ve yorumun için…
  Hüseyin SOYDABAŞ

 6. Eski bir GATAB yöneticisi dedi ki:

  Yönetim çok büyük bir hata yapmış ve mahkemeye düşecek bir kararı devreye sokmuş. Chp ve Bilici bey bu açığı çıkaracaktır.

 7. K. Kal dedi ki:

  Benim bildiğim Mustafa BiliciBey kedi gibidir. Hep dört ayak üstüne düşer. Bir takım bilgi ve belgeleri eline geçirdiğini ve Başkan Gülün sıkışacağını bildiği için bu defada hem gülden hemde ürastan kurtulmayı planladığını düşünüyorum.

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari