BİR SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ

Mayıs 29, 2009 tarihinde tarafından  
SİVİL TOPLUM VE HAKLAR - AV.İBRAHİM GÜLLÜ kategorisinde yayımlanmıştır.

BİR SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ

“ambulansa yeşil ışık yak!”

Trafikte geçiş üstünlüğüne sahip araçlardan olan Ambulansların karıştığı kazalar sonucu meydana gelen Ambulans terörünü değerlendiren Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı İbrahim Güllü, “ambulansa yeşil ışık yak!” dedi.

Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Güllü konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapmıştır:

Dünyada ve ülkemizde acil Yardım ve Kurtarma Hizmetleri; İtfaiye, Polis ve Ambulans şeklinde organize edilmektedir. Polis olay yerinde güvenliği sağlamakta, gerekli adli kayıtları tutmakta ve delilleri toplamakta; İtfaiye, yangınla mücadele ve kurtarma işlemlerini, Ambulans ise yaşam desteği sağlamak ve yaralıyı en hızlı şekilde en uygun hastaneye nakletmekle görevlendirilmiştir. Bu görevi yerine getiren araçlar da trafikte geçiş üstünlüğüne sahip araçlardır.

Trafik kanununda geçiş üstünlüğü görev sırasında, belirli araç sürücülerinin can ve mal güvenliğini tehlikeye sokmamak, duyurulur ve görünür geçiş üstünlüğü işaretini vermek şartı ile trafik kısıtlama veya yasaklarına bağlı olmamaları şeklinde tanımlanmaktadır.

Ambulanslar ilk geçiş önceliğine sahip araçlar olmasına rağmen kırmızı ışıkta geçme hakları yoktur. Kırmızı ışıkta yavaşlayıp kontrollü şekilde sirenleri çalar ve tepe ışıkları yanar şekilde kavşaktan geçmeleri gerekmektedir. Bu sırada sürücülerin ambulanslara öncelik vermeleri gerekmektedir.

Türkiye’de son iki yılın istatistiklerine göre trafikte geçiş üstünlüğüne sahip Ambulansların karışmış olduğu kazaların sayısı 2007 yılında 1037, 2008 yılında ise 1292’dir. Yine istatistiklere göre trafik kazaları oluş nedenleri içerisinde “kavşaklarda geçiş önceliğine uymama” çok önemli bir yer tutmaktadır. Kavşak kazaları 2007 yılı içerisinde 106.944, 2008 yılı içerisinde ise 54.315 kaza sayısı ile 3. sırada yer almaktadır. İstatistikler ambulansların karıştığı trafik kazaları oranının, sayıları itibariyle, diğer araçlardan daha fazla olduğunu ortaya koymaktadır.

Uygulamada ambulansların sirenlerinin kavşaklara gelmeden en az 300 metre önce kullanılmaya başlaması ve bütün acil durum ışıklarının çalışır durumda olması gerekmektedir. Siren sesi ise kavşağa 150 metre kala “wail” biçiminden “yelp” moduna getirilmesi gerekmektedir. Bu ise şehir içinde 100 km nin üzerinde hız yapan ve sirenlerle çevreye ve hastaya korku salarak gereksiz yere büyük bir stres ve tehlike yaratmaktadır. Geçiş üstünlüğü olan araçlara derhal çekilerek yol verme bilinci ve dolayısıyla “ambulans bilinci” oluşmamış sürücülerimizin de duyarsızlıkları eklenince ortaya bir ambulans terörü çıkması kaçınılmaz hale gelmektedir.

Hastaya müdahale etme ile kaza korkusu arasında sıkışan ambulans şoförleri, geçiş üstünlüğüne sahip olmalarına rağmen kırmızı ışıkta geçme hakları bulunmadığından meydana gelecek bir kazada kusurlu bulunmakta, normal sürücüler gibi adli ve idari soruşturmaya tabi tutulmaktadırlar. Geçiş üstünlüğünü kullanarak kırmızı ışık ihlali yapan ambulans sürücüsü kaza halinde kusurlu bulunacağı ve cezalandırılacağı endişesi ile kırmızı ışıklarda bekleme yaptıkları da görülmeye başlamıştır.  Ambulansların içinde hasta varken yaşam riskini artıracak şekilde ışıkta beklemesi ise ayrı bir tartışma konusu olmaya başlamıştır.

Ambulanslar halen mevcut uygulama içerisinde hayat kurtarmaya yarayan değil, hayatı kısaltan, trafik canavarı olan araçlar durumuna getirilmiştir.

Bu süreçte;

Sorumlu sivil toplum kuruluşu kimliği ile bir sosyal sorumluluk projesi olarak, geçiş üstünlüğüne sahip ambulans, itfaiye gibi araçların GPS ve benzeri teknolojiler de kullanarak yada geliştirilecek yeni bir uygulama ile, komuta kontrol merkezi aracılığı ile yada şoförün en az 300 metreden göndereceği bir sinyal ile önündeki ışığı kırmızıdan yeşile döndürecek ve geçiş zamanınca da yeşil kalmasını sağlayacak bir düzeneğin sağlanması için Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığına “ambulansa yeşil ışık yak!” diyerek ambulans terörüne son verilmesi için başvuruyoruz.

Bizler yaşanabilir bir dünya için tüketicimiz adına çok şey istemeye devam edeceğiz…  

İbrahim Güllü

Şube Başkanı

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari