BİR UZAK DİYAR: KENYA

Ekim 7, 2009 tarihinde tarafından  
TURİZMCİ FARKIYLA-ŞAMİL HORULUOĞLU kategorisinde yayımlanmıştır.

BİR UZAK DİYAR: KENYA

Altı buçuk saatlik uçak yolculuğu sonunda gece yarısı Kenya’nın Nairobi Havaalanı’na indik. O anda ülkemizin kıymetini ve uygarlığını anlamaya başladık. Bizi sevecen ve misafirperver dostlarımız Rose Marie Omita ve Ulaştırma Bakan Yardımcısı olan kocası Alois Bey karşıladılar. 
Nakumatt Mağazaları; küçük bir dükkânla işe başlayıp, sonra da market zinciri oluşturması ile meydana gelmiş. Kenya’da Matt (mağaza) ismini alarak Nakumatt adı ile ün salmış. Bu mağazalar, Türkiye’de iş yapan iş yerleri gibi hipermarketler… Aldığımız gıdaları bir depoda Kimse Yok Mu poşetleri içerisine yerleştirerek, ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaya çalıştık.

Önce Nairobi içerisindeki Kibera ismi verilen bir mahalleye dağıtmaya karar verdik. Kibera; 4 milyon nüfuslu Nairobi şehri içerisinde; en büyük yerleşim yerlerinden biri olmasına rağmen, altyapısı olmayan, yaklaşık 1 milyon nüfusun yaşadığı, yağ tenekelerinden yapılmış bir gece kondu şehri sanki. Üstelik burada yaşayan insanlar bu teneke evlere kira ödüyorlar. İnsanlar çok perişan şekilde yaşamakta, günlük 1 dolara çalışmaktalar, kiraları da 1 dolar olmasına rağmen bu miktarı da bulmakta zorluk çekiyorlar.

Kenya’da halkın % 45’i AİDS hastasıymış. Fuhuş, fakirlik yüzünden artmış. Hastalığın riskini göze alıp fakir kadınlar bu işi bile bile yapmaktadırlar. Neden diye sorulduğunda ise “bu iş için 4 dolar alıyorum. AİDS olursam ölürüm. Şansım yaver giderse hiç değilse biraz daha iyi şartlarda yaşarım” cevabını vermekte idiler.
Kenya’da zengin ile fakir arasında çok büyük uçurum var. Her gün açlıktan birçok yaşlı ve çocuk ölüyor. 

Memleketimizde açlıktan ölen olmamış ve olmamaktadır. Neden? Çünkü! Bizim insanımız vatandaşına sahip çıkmakta ve onu mağdur etmemektedir. Bazı insanların aklına; yurdumuz dururken neden yurtdışına yardım götürülüyor düşüncesi gelebilir. Bilinmelidir ki, Kimse Yok Mu Derneği Antalya şubesi olarak Kenya’ya gitmeden önce Antalya’da gıda, giysi ve ev eşyası dağıtılmıştır yaklaşık 40 Milyar TL değerinde.

Kayıtlarda da bu sayı günden güne artmaktadır. Canı olan varlıkların hepsi kutsal olması nedeni ile insan olarak kim olursa olsun birbirimize yardım etmeliyiz! Yaradılış icabı ve dinimiz gereği herkes Âdem (A.S)’ den geldiği için kardeştir. Yaptığımız tüm erzak yardımları, ülkemizdeki hayırsever vatandaşların makbuz karşılığı verdikleri bağışlarla oldu tabii…

Erzakları dağıtırken de makbuz karşılığı, kimin ne kadar, kimlere verildiği imza karşılığı sabittir. Dağıttığımız erzak paketlerinin içerisinde 17 çeşit gıda vardı.

Beyazların Kenyalı halkı sömürmesinden ötürü yerli halk genellikle yabancıları sevmiyor. Fakat Kimse Yok Mu’nun onlara getirdikleri karşılıksız hizmetlerle Türkleri çok takdir etmektedirler. 

 Gittiğimiz yerler arasında Tanzanya sınırına 15 km uzaklıkta bir Masai Köyü vardı. Köy halkı tamamen hayattan tecrit edilmiş durumda, evleri 2×2.5 m ebadında çamurdan yapılmış, ne elektriği ve ne de suyu olan meskenlerdi. Suyu çok uzaktaki kuyulardan alıyorlar. Yöresel kıyafetler içerisinde aç, susuz bir hayat sürüyorlardı.

İfadelerinden bazen 3 günde bir yiyecek bulabildikleri ve bazen sadece su içebildikleri anlaşılıyor. Evvelce kan içip, pişmemiş et yiyorlarmış. Son zamanlarda bu huylarından vazgeçmiş durumda idiler ama çok samimi insanlar. Beyaz adam ona hiçbir hizmet getirmediği gibi elindekileri de almış. Yanı başlarında yapmış oldukları lüks villalarla onların yuvalarında ve topraklarında da gözleri var belki.

Mombasa yolu üzerindeki Machakos Köyüne kurumuş göl yatağından zar zor ilerleyerek ulaşabildik. İki buçuk yıldır yağmur yağmayan Kenya’nın bu köyü kahvesi ile meşhurmuş aslında önceleri, ama kuraklıktan ötürü bahçeler kurumuş, yabani hayvanlar dahi göç etmiş. 90 kişilik köy halkını; köye gelen Hıristiyan misyonerler yaptıkları ilkel kilise ve birkaç yapı ile az bir yiyecek karşılığında hizmet getirdiklerini söyleyerek Hıristiyan yapmışlar.

Köy halkı çok fakir ve anneleri babaları tarafından terk edilmiş veya anneleri babaları ölmüş çocuklarla dolu idi. Köy küçük bir beldeye bağlı idi. Bu beldenin nahiye müdürü devlet tarafından tayin edilen bir kişiydi. Beldedeki camii ise düzgün ve taş bina idi. Camiinin halkının İstanbul’daki sel felaketinde ölen ve sağ kalanlar için dua ettiklerini söylemeleri bizi duygulandırdı.

Nairobi’deki fukaralar, dilenenler bile yardım istemeleri bir defalık oluyor. Eğer verir isen alıyorlar, vermez isen çekip gidiyorlardı. Aldıkları yardımları, onurlarını zedelemeden alıyorlardı. Yaptığımız yardımlar Allah Rızası için olduğundan herkes tarafından takdir gördü.

Hatta yanımızdaki Türk bayraklarını hatıra olarak aldılar. Gezimizin sonunda bize çok yardımcı olan Rose Marie Hanım’a ve eşine hassaten teşekkürlerimizi bir borç biliyoruz. Çünkü işini gücünü bırakıp bizimle bir gönül yoldaşı gibi sabah 09.00’dan 22.00’a kadar hiçbir karşılık beklemeden çalıştılar.

KENYA2Şamil HORULUOĞLU
Tüketiciler Birliği Antalya Şube
Turizm Komisyonu Sorumlusu

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari