BİR YIL DAHA GEÇTİ YİNE SENSİZ “EY!… DEMOKRASİ”

Aralık 31, 2009 tarihinde tarafından  
İNCİNSEN DE İNCİTME-BİNALİ EFE kategorisinde yayımlanmıştır.

BİR YIL DAHA GEÇTİ YİNE SENSİZ

2008, 2007, 2006 ve diğerlerini aratırcasına geçti kocaman bir yıl.

Hükümet muhtemelen 2009 yılında yapmış olduğu güzellikleri anlatma yarışında olacaktır. Ama 2009 yılı tamamen kayıp ve vatandaşın kandırıldığı bir yıl olmuştur. Yani, 2009 yılı; kimine geldi geçti, kimini deldi geçti, kimini de haksız zengin etti de  öyle geçti.

Bu arada yapılanları hatırlayalım…

Kürt, Alevi derken bir de Romen vatandaşları kullanarak uyuyan devleri uyardı. Alt kimlikleri kaşıyarak eksikliklerini kapatma ve ülkeyi parçalama telaşına düşüldü.

Ergenekon şakadan başlamıştı ancak çok tehlikeli virajlardan bilinmeyen meçhule gideceğe benziyor. Birçok işlem tutarsız ve demokrasi anlamında ucu açık

Başbakan Davos’ta katıldığı toplantıda İslam âleminin, hatta yüreğinde zerre kadar insanlık duygusu taşıyan herkesin tercümanı oldu, kastı kavurdu, ağzına sağlık ilk defa “of be, işte bu” dedirtti, bana ve tüm dünyaya.

İsrail kan kusturdu, Filistinli çocuklar öldürüldü, analar kan ağladı yürekler dağlandı kim bilir daha kaç kişi ölecek veya kaç yıl daha bu vahşet sürecek.

Ahmet Kaya’ya Kürtçe klip çektirmediler ama DPT’nin Grup toplantısında Ahmet Türk’ün Kürtçe konuşmaya başlaması ile konuşmayı yayınından kesen TRT, birkaç ay sonra TRT 6 yı yayına sokarak 2009 yılında Kürtçe konuşan vatandaşlarına en güzel hizmeti sundu. Devletle vatandaşı ilk defa birbirlerini duymaya başladılar ve hükümet PKK’ya en büyük darbeyi böylece vurdu.

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, İstanbul Şişli’de bulunan sendika genel merkezindeki odasında silahlı saldırıya uğraması, “acaba yetmişli yıllara dönüşün başlangıcı mı?” diye düşündürdü.

Mardin’de düğün yerinde tarihin en kanlı saldırısı silah ve el bombaları ile yapıldı.45 Ölü 17 yaralı ve çağdaş Türkiye’nin karanlıkta kalan yüzünü tüm dünya gördü.

İşsizlik oranı geçen yılın aynı dönemine göre artmaya devam ederek yeni bir rekor kırdı.

Hükümet açılım, AB, derken dengeleri altüst etti. ABD’nin Orta Doğu Planı için sahneye koyduğu oyunun bir parçası olan “Açılım” karabulutlarla tanıştırdı tekrar ülkemizi.

ABD’nin ilk siyahî başkanı Barak Obama  Irak’ta kaybetmiş oldukları prestiji tekrar kazanmak için savaşa ara vererek, Dünya kamuoyuna barıştan yana olduğunu gösterme çabasındadır.

Irak’ın yeraltı kaynaklarını huzur için de sömürmek için, Kuzey Irak’ta kurdurduğu Kürt Devleti, PKK’nın beyin kadrosunu güvendiği AB ülkelerine göndererek kontrol altında tutması AB ve ABD’nin ortak planıdır.

PKK güçlerini Türkiye’ye göndererek sözde Kürtlere iyilik yapmış gibi görünse de esasen Kuzey Irak’ı PKK’dan tamamen arındırarak ileride olası PKK belasından kurtulmak ve problemsiz sömürü düzenini kurmak maksadını taşımaktadır.

XXX

Hafızalarımızda yer tutan bu örnekleri yüzlercesinle çoğaltmamız mümkündür.

Nedendir bilinmez kurban vermeden, bedel ödemeden, başımızı duvara vurmadan, aydınlık günleri planlayamıyoruz, ömürler tükeniyor, göremiyoruz.

Dünyada takdirle, hatta gıptayla okunan Nazımlar ve niceleri en verimli çağlarında vatan düşmanlığıyla suçlandılar, vatanından uzakta, vatan hasretiyle öldüler.

Son pişmanlıktan fayda umarak geçmişin kara lekelerini silmeye uğraşıyoruz ama beyhude davranışlar oluyor bunlar. Giden gidiyor, yiten yitiyor ve yıllarımız sömürülerek, başka masalara ayak olarak geçiyor.

2010 yılı ve gelecek yıllar da bu duygu ve düşüncelerle, mesaisi düzeltmek değil de bozmak olanlarla asla gerçek nitelikte bir bağımsızlık, özgürlük ve açılımlar yılları olmayacaktır.

Türkiye’nin bahane uydurarak içindeki mozaiği oluşturan vatandaşlarına, yaşam hakkı ve kendilerince yaşama hakkını vermemesi, Evrensel insan haklarını tanımaması veya uygulamaması anlaşılır gibi değil.

Hâlbuki var olan sorunlar bilinmektedir, Demokrasinin önünde ki engelleri kaldırarak Türkiye’nin önü açılmalı kavgalar bitmelidir. Bitmelidir ki, bundan sonrasına kardeşlik ve gerçek yurttaşlık düşünceleri hakim olsun.

Yine de temennim tüm acıların 2009 yılında kalmasından yana.

“Bir yıl daha geçti yine sensiz. Ey!… Demokrasi” yazısını bu yeni yılın sonunda da yazmak istemiyorum.

Bu vesileyle 2010 yılının sağlık ve mutlulukla geçmesini diler, saygı ve sevgilerimi sunarım.

Binali EFE

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı

Antalya Şubesi Başkanı

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari