BİRİLERİ GÖREV BAŞINA

Aralık 2, 2009 tarihinde tarafından  
SOYDA_BAŞYAZI - HÜSEYİN SOYDABAŞ kategorisinde yayımlanmıştır.

BİRİLERİ GÖREV BAŞINA

Ak Parti’nin kuruluşu ve ardından yapılan genel seçimlerde iktidara gelişi ile oluşacağını tahmin ettiğim Ankara-Kemer Hattının hayata geçirilememesinde istifamın etkili olduğunu ve biraz da kendimi suçlu hissettiğimi itiraf etmeliyim.

O günler, siyasi hayatımın tecrübesizliğinin etkili olduğu günlerdir. Ticareti sadece doğruyu ve ileriyi görme ve uygulama sanatı olarak gören ben, ticarette zirve yaptığım o dönemlerde bana verilen bir görevle Ak Parti Kemer İlçe Başkanı olduğumda ve devamında kongrede de bunu tescil ettirdiğimde beynimin içinde sadece Kemer için neler yapabileceğim vardı.

Bunun sonucunda da İlçe Yönetim Kurulumun yerel seçimlerde belediye başkanı olmamı tavsiye etmesine rağmen ben ısrarla İlçe Başkanı olarak kalmakta ve geçmiş tecrübeleriyle Mustafa Gül Bey’i veya Hasan Şeker Bey’i bu çiçeği burnunda iktidarın Kemer Belediye Başkanı yapmayı düşlemekteydim.

Bunun için nedenlerim vardı aslında. Birincisi;  Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tüm teşkilat başkanlarına gönderdiği genelge de bulunan “Kişisel ihtiraslarınız için teşkilatları terk etmeyin, gerekmedikçe aday olmayın, teşkilatları boşaltmayın” mealindeki sözleri.

İkincisi ise yine Genel Başkan’ın Ak Parti İstişare Toplantısı nedeniyle tüm vekil ve teşkilatını toplayarak geldiği Tekirova Rixos Hotel kampı sırasında Tekirova’da kılacağı Cuma Namazı’nın yerini Kemer Merkez Camii olarak değiştirmesiyle (Daha doğrusu, Yaşar Mamati Dostumun Başbakan’dan beni onore etmesi için Kemer’e gelmesini rica etmesiyle) oluşan Kemer İlçe Başkanlığımı ziyaretleri sırasında söylediği “Ben Kemer’i İstanbul Belediye Başkanlığım sırasından beri biliyorum, takip ediyorum. Senden beş belediye başkanlığı bekliyorum” cümlesine, vermiş olduğum söz.

O sözümü tutmam için gerekli olan alt yapıyı, sözü veren olarak benim oluşturmam gerekiyordu. Sn. Hasan Şeker Bey “Gelmem” dedi. Teklifimi kabul eden Sn. Mustafa Gül Bey’in önü hile ve “Mumcu Oyunları” ile pardon “Bizans Oyunları” ile kesildi ve “Kaybeden bir İlçe Başkanı olmak istemiyorum” diyerek istifa ettim. Vs. vs…

O zamana kadar gördüğüm tek şey ayrıcalıklı bir ilçe başkanı olduğum idi. Bakanlar Kemer’e geldiğinde misafirim sayılıyor. Başbakanın selamını getiriyorlar, sabah kahvaltıları ile başlayan mihmandarlığım onlar yatana kadar sürüyor, Antalya’ya gideceklerinde özel aracıma binen bir koruma ile sessizce gidip geliyorduk.

Düşünün; Yüzüncü Yıl Caddesinde Karmen Pastanesi’nde, Polis Evi yakınlarında Bayülgen Restoran’da bir bakana bir şeyler ikram edebiliyor, vatandaşlarla bakanın ayaküstü sohbetler etmesini sağlayabiliyordum. Her Kandil veya Bayramda Başbakan’ın kendisi veya siyasi olmayan çok yakınları telefonla arayarak Kemer’in ve benim o günümüzü kutluyor, tüm ilçeye selamlarını iletiyordu.

XX

Bir Kurban Bayramında telefonum çalıyor arayan Sevgili Dostum, Büyüğüm Yaşar Mamati Bey. “Hüseyin Bey. Nasılsın, Bayramın Mübarek olsun, gözlerinden öpüyorum. Bak sana kimi vereceğim” diyor…Ve karşımdaki ses “Sayın İlçe Başkanım. Nasılsın. Ben Başbakan Erdoğan. Şahsının, ailenin ve tüm Kemer’in Kurban Bayramını kutluyor, selam ve sevgilerimi iletiyor, gözlerinden öpüyorum” diyor ve ekliyor. “Bir ricam var. Misafirin olarak Kemer’de tatil yapan Adalet Bakanımız Cemil Çiçek Bey’e selamımı iletip beni aramasını rica ettiğimi iletir misin?”

Şahsıma ve Kemer’e gösterilen ilginin aslında Kemer’de yaşayan Mamati Ailesi için olduğunu, onların sayesinde Kemer’in Başbakan’ın beyninde yer ettiğini ve devamlı gündemini meşgul ettiğini biliyordum.

Burada Ak Parti’nin katılacağı ilk genel seçimler öncesi yaşadığım bir olayı anlatayım. Isparta Mitingi’ne gitmiştik, dönüşte Antalya Havaalanı’ndan Ankara’ya uçuş yapacaktı Ak Parti Genel Başkanı. Makam aracında Tayyip Beyin yanında Yaşar Mamati vardı. Uçuş öncesinde de havaalanı yolunda bulunan ismini IC olarak hatırladığım otelde Antalya Teşkilatının Genel Başkan’ın onuruna iftar yemeği vardı.

Makam aracının arkasındaki ilk araç benim kullandığım özel oto idi ve yanımda Kazım Mamati, Sadık Karslı ve Ali Okumuş vardı. Bunların hepsi Rize’den, Güneysu’dan, bunların hepsi Ak Parti Genel Başkanı’nın baba evinin kapı bir komşuları belki de geçmişte tarlayı, çifti, çubuğu paylaşmış olan kişilerdi.

Otelin önünde durduğumuzda Genel Başkan Recep Tayyip Bey otelin bodrum katında bir yabancı gazeteye demeç vermek için indi. Bu sırada yukarıda saydığım hemşerileri ile birlikte ben de onun demeç verdiği kata inmiştik. Gazetenin aldığı mülakat bittiğinde, aralarında eski günleri yad eden kısa konuşmalar oldu. Genel Başkan’ın eli omzumdaydı. Yukarıya çıkarken asansörde dört kişiydik, yani Ak Parti Genel Başkanı’nın yanında ben, Ali Okumuş ve Yaşar Mamati Bey bulunuyorduk.

Bodrumdaki o kattan yemek salonunun olduğu kata çıkarken Recep Tayyip Erdoğan Bey’in yumuşak bir sesle “Hele, biraz omzunda dinleneyim” diyerek Yaşar Mamati Bey’in omzuna başını yaslamasını unutamam.

Bunları anlatmaktaki amacım ne hatıraları anmak, ne de bu olaylardan bir pay çıkarmak. Yukarıda da arz ettiğim gibi bu dostluk gösterilerinin sebebi, babalar, dedeler zamanına uzayan bir komşuluğun ve güvenin varlığıdır. Ve bu benim şahsıma oradan da Kemer’e yarayacaktı…

Bana göre bir Kemer Milletvekili’nden daha önemlidir Kemer için Mamati Ailesinin ve Başbakan’ın arasındaki dostluk. Evet, Kemer’de Ak Parti Genel Başkanı’nın yanına her zaman gidebilecek, bölgenin sorunlarını arz edebilecek birçok kişi ve en önemlisi Mamati Ailesi vardır. Şu anda da Kazım Mamati vardır.

Bunları anlatmaktaki amacım daha yeni idrak ettiğimiz Kurban Bayramı vesilesiyle Antalya İl Başkanlığında İl Başkanı ve Kemer’den gelenler arasında gelişen ve yerel gazetelerden Ayışığı Gazetesi’ne yansıyan birkaç cümle.

Ayışığı Gazetesi’nin ilgili haberi aynen şöyledir:

Kurban Bayramı’nın  2’nci gününde AK Parti İl Başkanlığı’nda düzenlenen bayramlaşma programına milletvekilleri, belediye başkanları, meclis üyeleri, ilçe ve belde teşkilatları ile çok sayıda partili ve vatandaşlar katıldı. Katılımın yoğun olduğu bayramlaşma programında İl Başkanı Hüseyin Samani, milletvekilleri Sadık Badak ve Mevlüt Çavuşoğlu ile Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü partililerin bayramını tebrik ettiler.
Kemer AK Partiden Yusuf Üras ve İsmail Minta ve Osman Mintanın katıldığı bayramlaşmada İl Başkanı Samani Kemerden gelen konuklara  “ Kemer’de kan mı kaybediyoruz.Kaç kişi kaldınız” diyerek takıldı.

Aslında İl Başkanı’na “Bunun farkına yeni mi vardın” diyerek sorulma zamanı gelmişte geçiyor. İktidarda olan bir partinin İl Başkanı’nın bu sözleri İlçe Başkanı olan Zafer Yaman için bir utanç ve istifa vesilesi olmalıdır. Parti kurulduğu günden beri yapılan iki yerel seçimi de “hezimet” derecesinde ve sadece ihtirası dolayısı ile kaybeden, bayram ve özel günlerde kutlamalara katılmayan, ilçede bayramlaşmalarda bile bulunmayan bir ilçe başkanını daha ne kadar taşıyacaktır, iktidar partisi.

Sayın Başbakan’ımıza hatırlatmak istediğim bir cümle var.

İlçe teşkilatının oyunları ve kaybedecek bir adayda ısrarı üzerine istifa ettikten sonra Konya Havaalanında kendisini karşılamaya gittik, yanımda yine Yaşar Mamati ve Kazım Mamati vardı. Kendisine istifa ettiğimi söyleyecektim. Yine gülerek ve şakalaşarak karşıladı. İstifa ettiğimde bile o kadar kasılmamıştım, ağzımdan kelimeler kerpetenle sökülüyordu.

Bana “Ne yaptın, ne yaptın. İstifa mı ettin. Sen ki bana en yakın ilçe başkanıydın, telefon açıp danışsaydın bari” derken, “One Minute dediği andan bile daha asabiydi” Ve hiç unutamadığım o cümleler döküldü ağzından.

“Başkan, gemiyi en son kaptan terk eder, hata yapmışsın”

Geldiğimiz noktada Genel Başkanı ve Başbakan’ın şişirdiği yelkenleri bile kullanamayan bir ilçe başkanı ve yönetim kurulu var karşımızda. İki yerel seçim kaybetmiş en önemlisi de ilçenin güvenini kaybetmiş. Herkes ağzını açtığında başka şeyler anlatmakta ve benim aksime bu kaptan ve tayfaları “Partiyi batırmadan gitmeyecek galiba”

Niyetim ilçe başkanı olmak değil, ticareti iyi olmayanın siyaseti de iyi olmaz düşüncesindeyim. Bu her parti için geçerli. Kimse bana güvenip siyasete soyunmasın.

Aslında istifa etmiş bir parti ilçe başkanı olarak, partinin bu durumundan keyifte almam gerekiyor. Ama Kemer’i karanlıklar basınca içim acıyor… Canım yanıyor… Kahroluyorum…

Ve bu sebeple birilerini göreve davet ediyorum.

Kemer’de yaşayan Karadenizliler, Rizeliler, Güneysulular, sizlere sesleniyorum. Mamati Ailesi, Kazım Mamati size söylüyorum. Kemer hizmet bekliyor, Kemer ilgi bekliyor, Kemer iktidarın nimetlerinden faydalanmayı bekliyor. Belediye Başkanı başka partiden olabilir, ama bunun suçu sizlerde değil mi.

Geldiğinde aldınız mı? Alınmasına destek verdiniz mi? Sesimizi duyurdunuz mu?

Başbakana yakın olmak illa ondan bir şey istemek değildir. Başbakana yakınsanız buyurun işte görev.

Hemşeriniz Başbakan’ı beceriksizlerden kurtarmak için bir adım atın…

Sevgi ve saygılarımla…

Hüseyin SOYDABAŞ

 • Netinial Internet

Yorumlar

“BİRİLERİ GÖREV BAŞINA” adlı makaleye 18 yorum yapilmis
 1. Kemalettin Gök dedi ki:

  Önümüzde bir seçim süreci var.Bir ilçe başkanının halktan kopuk olmaması lazım.Malesef bırakın bunu ne Bayramda ne seyranda hiçbir yerde yok heralde kendisi vekelatten ilçe başkanlığı yapıyor.Kemer halkıda bunu en iyi şekilde biliyor.

 2. Tekirovalı dedi ki:

  Tek Ak Partili biziz galiba. Başka bir başarısı yok ilçe başkanının, onun yüzünden yusuf üras bile zorlandı.

 3. Kemerli dedi ki:

  Hey gidi koca akp hey. Kimlerin eline kaldın. Kemerden üç kişi gitmiş bayramlaşmaya. Onlarda Akpli değil, nerede aslan payı varsa ORADA DURANLARDAN.

 4. KUYUMCU dedi ki:

  Antalyada partinin bir toplantısı veya bayramlaşma olduğunda Soydabaş partilileri konvoyla götürürdü. Tabii rica ederdi ve kimse onu kıramazdı. Hatta yakıt parası olmayanın yakıtını doldurur ve konvoya katardı. Şu hale bakın şimdi.

 5. Demir dedi ki:

  Üzüldüğüm şey eski başkanın böyle yazı yazması. Kendini Zaferle kıyaslıyorsa, kendisine yazık ediyor. Tabii onun döneminde Antalyadaki bayramlaşmaya vekiller Kemerden gidiyordu. Çünkü vekiller Kemerde bayram tatili yapıyordu. Boş adam Zafer

 6. Sitemkar Liman caddeli dedi ki:

  Sevgili Soydabaş. Dediğin gibi bu partiye en büyük haksızlığı sen yaptın. Mamati ailesine güvenmekte haklıydın tabii, üst düzey dostlukları açısından. Ama onlarında gücü yetmedi döndürmeye. Yani cin şişeden çıktı.

 7. Karadeniz uşağı dedi ki:

  Bunu olayı bir yerlere taşımak lazım, Karadeniz tayfası olarak. Adımızı kirletiyorlar. Karadenizde kanserin sebebi olarak çernobil değil, Trabzonspor etkili olmuştur diyorduk, şimdi yanına Ak Partiyide koyuyoruz.

 8. Eski yönetimden bir esnaf dedi ki:

  Akp ve Başbakanımız en büyük hatayı böyle candan güveneceği hemşerileri varken listeleri şunlarla yaptı. Fettah Tamince, Erkan Mumcu, Menderes Türel birde ilk günden beri adı geçen Antalyadaki bir elektrik toptancısı ile.
  Şimdi Erkan mumcu kaymağı yiyor, Menderes Türel Fettah Taminceye ortak oldu. Elektrikçi Allah selamet versin.
  Soydabaşta terk ettiği gemiyi başkaları batırıyor diye dövünsün.
  Mamatilere danışılsaydı böyle olmazdı. Bu arada uzun zamandır göremediğimiz Yaşar Mamati amcanında ellerinden öperiz.

 9. MHPli dedi ki:

  Kemerin tek partisi MHP, tek ilçe başkanı Kadir Batu.
  Türkiyenin tek partisi MHP, tek Genel Başkanı Devlet Bahçel.
  BU BÖYLE BİLİNE

 10. Zafer zaferi dedi ki:

  Orada bulunmak ve o konumu korumak zaferin zaferidir.
  İktidarda iken partisinin ilkelerine rağmen korumak ise kaymaklı zafer.
  O kim. Sadece ilçe başkanı. başka hiçbir vasfı yok.
  Bir de çok parası olduğu söyleniyor. Günahı boynuna

 11. yldbz dedi ki:

  Sayın Soydabaş şahsen tanıdığım ve Kemer için önemli bir isim. oturmasını,kalkmasını,nerede nasıl konuşmasını bilen,kibar,nazik birisi.Ama siyasi açıdan -maalesef- yanlış yaptı.Sayın Soydabaşın yanlışı,AKP gibi bir partide olmasından ziyade(ki sayın Soydabaş aslında AKP’ye pek uygun da değildi),ilçe başkanlığı döneminde belki de “zorunlu olarak” Mamatilerin yörüngesine girmesiydi.Bu durumu siyasi geleceği için gerekli görüyordu,hatta belki zorunlu görüyordu.Haa,bu durumdan yararlanıp(Mamatilerin Başbakanla ahbap-çavuş ilişkileri)Kemer’e daha fazla hizmet etmek istediğine de inanıyorum.Ama bence sayın Soydabaş bu arada iki şeyi unuttu:Birincisi R.T.Erdoğan ne kadar AKP’nin Genel Başkanı ve Başbakanı da olsa,AKP bir siyasi partiydi ve parti içerisinde “daha farklı güç odakları”nın olması muhtemeldi.İkincisi de,burası yani Kemer ve hatta Antalya aslında AKP ile “dokusu uyuşmayan bölgelerdi.”Bakmayın siz 2004’te Antalya’da Menderes Türel’in kazanmasına.Eğer CHP o seçimde Dokuzoğlu gibi “ithal”bir adayla seçime girmeseydi Türel gibi özü itibariyle AKP’li olmayan biri bile seçimi kazanamazdı.Son olarak şunu eklemek isterim ki; sayın Soydabaş gibi birisinin,siyaset yaptığı bölgeye ahbap-çavuş ilşkileriyle hizmet götürebileceğini düşünmesini de yadırgıyorum.Üstelik 7 yıldır iktidarda olan bir partinin,en azından bölgemizin ana geçim kaynağı turizm konusunda gösterdiği performans(!) ortadayken!…

 12. ERDİNÇ dedi ki:

  BU SADECE ZAFER YAMANIN DEĞİL TÜM İLÇE YÖNETİMİNİN BASİRETSİZLİĞİDİR. NEYMİŞ, BAŞBAKAN KEMERİ ÇOK SEVERMİŞ. SEVSEYDİ KEMERDE BAŞIMIZA GATABIN SEÇİLMİŞLERLE İDARESİNİ BELA ETMEDİ.
  BİRLİKLER YASASIYLA GATAB İKTİDARIN KASASI YAPAN KİM.

 13. O. Can dedi ki:

  Akp hükümeti Kemer’i düşünmez. Çünkü Akp Kemer ve Gatab zaten Akp nin küçük modeli gibi.

 14. Fevzi Erkan dedi ki:

  Zaferin suçu ne o gitmek için elinden geleni yapıyor. Mesela iktidardayken iki defa yerel seçim kaybediyor. Onu geçmişte Hamza Taş korumuştu, şimdi de Hüseyin Samani koruyor.

 15. Suat Taşer dedi ki:

  Yorumum İzmit’ten.
  Bu partiyi ve yaptıklarını tasvip etmem imkansız.
  Ama ürettiğiniz, meydana getirdiğiniz bir ürünün, görevlendirdiğiniz ve güvendiğiniz birisi tarafından boklanması kötü. Bu nedenle zaten iki defa seçim kaybeden birisi neden orada tutulur, doğrusu anlamıyorum.
  Kemer’e selamlar.

 16. S. Özkan dedi ki:

  İzmitli arkadaş durumu oradan daha iyi görmüş demek ki. Ben Kemer’li ve 2001 den beri ADALET VE KALKINMA PARTİSİ görüşlerindeyim. Ama aklım artık bu ilçe yönetimini gördükçe, boşa kürek çekme diyor. Gidişat MHP gibi.

 17. K. Kal dedi ki:

  BU SAYFAYI OKUYANLAR; Aşağıda solda İnsana Dair Köşesine de bir göz atın. 100 yil önce vekil olabilmek için gerekli şartları bir okuyun.

  Hele bu Akp dönemini düşündükçe, 100 sene önceki bu kriterlere uyan herkes şu anda Peygamber sayılır. Çünkü Akp siyaseti soysuzlaştırdı ve yozlaştırdı. Yazıklar olsun.

 18. EMEK dedi ki:

  ÖNÜMÜZDEKİ SEÇİMLERDE İNŞALLAH SANDIKTA HAKKIN RAHMETİNE KAVUŞUR…AKP
  ONCA GAZİ VE ŞEHİT ANALARININ VEBALİYLE TEK SUÇU FAKİR OLMAKDAN BAŞKA
  NE SUÇLARI VARDI…
  KEMER NEKİ TÜM İLLERDE ÇÖKCEKLERDİR…

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari