BOŞUNA UYKUSUZ KALANLAR

Eylül 2, 2009 tarihinde tarafından  
DOĞRUYU ARAMAK-SEBAHATTİN EMÜL kategorisinde yayımlanmıştır.

BOŞUNA UYKUSUZ KALANLAR

(İçerisinde olduğumuz Mübarek Ramazan ayında bir kilo makarnanın üç katı fiyatına pide adı altında ekmekler satılıyor)

Dünyanın birçok ülkesini bisikletiyle dolaşıp anılarını da bir kitapta toplayan bir yazarla tanışmıştım. Hoş sohbet birisiydi. Kitabının ilk sayfasındaki yaprağa “mahalle sakinleri kendi mahallelerine sahip olmazlarsa, bekçiler boşuna uykusuz kalır” ibaresini yazmıştı.

Kitabını büyük bir zevkle okudum. Gerçekten ana fikir çok güzel özetlenmişti. Gezdiği ülkelerin ve o ülkelerde yaşayanların birçok olumlu ve olumsuz özelliklerinden akıcı bir dille bahsetmiş ve neticede en önemli unsurun insan unsuru olduğunu vurgulayıp kitabın sonuna noktayı koymuştu.

Ülkemizde de bu söz tabiri caizse cuk oturmuş ve günceliğini hiçbir zaman yitirmeyecek niteliktedir. Zira 1978 yılında bu yazarla tanışmış, kitabı da o yıl okumuştum. Yıllardır Devlet yetkilileri; kanunlar, yasalar, yönetmelikler çıkartır, hatta bu yönetmelikler günün şartlarına göre değiştirilir de, ancak uygulamalara bir türlü geçilmez veya geçilemez.

Bu sefer otoritenin sarsılmaması adına uygulamalar yönetmeliklere göre değiştirilir. Bu senelerce böyle devam edip gider. Dolap beygiri gibi dönüp dolaşıp aynı noktaya gelinir.

Pazaryerleri ile ilgili birçok yazılar yazdık. Tüketiciler Birliği Antalya Şube adına üyesi olduğum Gıda Eylem Kurulunda et ve süt mamullerinin açıkta satılmaması ve tüketicilere soğuk zincir takip edilerek ulaştırılması ile ilgili kararlar alındı. Pazaryerlerinde yetkililerce denetimler yapıldı. Cezalar kesildi.

Ancak gıda maddesi gibi hayati önem taşıyan bir ürün de olsa alıcısı olduğu müddetçe tüm müeyyideleri göze alan satıcılar da mutlaka oluyor. Yoksa kırk derece sıcaklıkta pazarda satılan ve nerede ise pişme derecesindeki sıcaklıklarda kapalı kasa panelvanlar da güneşte depolanan et ve süt ürünlerinin bilinçli olarak alıcısı da satıcısı da olmaması gerekir.

İşte örneklerden bazıları; okul kantinleri; yaz tatili bitmek üzere veliler olarak çocuklarımızın yemesini istemediğimiz, olumsuzlukları kanıtlanmış kola ve cips gibi birçok ürünler kantin raflarında oldukça albenili ambalajlarda bir tuzak gibi öğrencilere satılmak üzere yerlerini aldılar.

 Sigaranın sağlığa zararlı olduğu ambalajlara yazıldı, kapalı mekanlar da içilmesi kanunla yasaklandı, ancak alıcısında da satıcısında da fazla değişen bir şey yok. İnsanların kendi çocuklarına verdikleri harçlıkları nelere harcamaları gerektiğini öğretmeleri ve yine sağlığa zararlı maddeleri tüketmemeleri gerekiyor.

Reçelden daha ucuz ve ne oluğu belirsiz sıvılar şişelere doldurulmuş veya açıkta bal adı altında satılıyor. Alıcıları da var.

İçerisinde olduğumuz Mübarek Ramazan ayında bir kilo makarnanın üç katı fiyatına pide adı altında ekmekler satılıyor. Kimsenin bunun maliyeti nedir deyip tepki göstererek alternatiflere yöneldiği yok. Herkes kuyrukta, bir an önce almayı bekliyor. Tabi satıcılar da yüksek kar ve haksız kazancın tadını çıkartıyorlar. Benzer örnekleri çoğaltabiliriz.

Belirtilen olumsuzluklarda bu ürünlere para verip satın alan tüketicilerin de en az bunları denetleyen kamu görevlileri kadar sorumlulukları var. Zira yetkili kurum ve kuruluşlar hangi gıda maddesinin nerelerden alınması gerektiğini, insan ve çevreye zararlı maddelerin neler olduğunu yazılı ve görsel medya kuruluşları aracılığı ile defalarca kamuoyuna duyurdular.

Ancak bizler duyarlı ve bilinçli olduğumuz, kendimizi, ailemizi ve toplumu ilgilendiren sorunlarda vatandaşlık görevimizi yapıp, gördüğümüz olumsuzlukları yetkililere bildirerek (GIDA İLE İLGİLİ ALO 174 GIDA HATTI) sonucunu takip etmediğimiz ve yetkililerin de çalışmalarına destek vermediğimiz müddetçe yetkililerin işleri kolay olmaz ve yetkililere yetki veren yasalar da fazla bir anlam ifade etmez.

Toplumun tüm fertlerinin kendi sorunlarına sahip çıkıp gereğini yetkililere bildirerek takip etmeleri ve yetkililerin de bu sorunları çözmek için mesai harcamaları, halkın destek vermediği gereksiz formalitelerle uğraşıp boşuna uykusuz kalmamaları dileklerimle.

Sebahattin EMÜL

Tüketiciler Birliği Antalya Şube

Tarım ve Gıda Komisyonu Sorumlusu

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari