BUNLARI UNUTMAMALIYIZ 3

Ocak 12, 2010 tarihinde tarafından  
İÇİMDEKİ SESLER - A.CENAN AKPINAR kategorisinde yayımlanmıştır.

BUNLARI UNUTMAMALIYIZ 3

AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın 26 Eylül 2002 tarihinde yaptığı basın toplantısında açıkladığı “Seçim Beyannamesi”nden bazı bölümleri icraatları ile karşılaştırmak üzere kaleme aldığım yazı dizimin 3rcü v son bölümünü sizlerle paylaşmak isterim.

I. İLKELİ SİYASET

4 ve 5nci Paragraflar:
“PARTİMİZ, parti çıkarlarını ülke çıkarlarının üstünde tutan bir “negatif siyaset” değil, ülke çıkarlarını parti çıkarlarından önde tutan bir “pozitif siyaset” takip etmektedir.

Milletimizin umudu haline gelen PARTİMİZ, ilkeli siyaset ve yönetim anlayışıyla, toplumsal barışı sağlayacak ve halkımızın refahını artıracaktır.”


Ülke çıkarlarımız o kadar önde tutuldu ki, iç ve dış düşmanların ilk hedefi ülkemizin çıkarları olmuştur.
Pozitif değil bu konuda tamamen tersi olan negatif bir siyaset ortaya konulmuştur. Sözde “Demokratik açılım” bunun en bariz örneklerinden birisidir.

Okullarımıza isimleri verilen o yüce şehitlerimizin Şehit unvanları dahi kaldırılmaya başlanmış ve bundan sonra bu unvanların kullanılmaması yönünde irade ortaya konulmuştur. Oysa milli geleneklerimizde şehitlik mertebesine erenlerin Şehit unvanı ile anılmaları söz konusudur.

Milletin geçmiş iktidarlarda haklarının çiğnenmesine tepki oylarını alarak kaderin bir cilvesi ile iktidara gelen AK Parti, toplumsal barışı icraatları ile tamamen tehlikeye atmış, halkın refahını arttırmayı vaat etmesine karşın, yoksullaşmaları için tüm imkanlarını kullanmıştır. Ülkemizde orta sınıf kavramı kalmamış zengin ve yoksullar olmak üzere iki sınıf oluşturulmuştur. Toplumsal barışın tesisi için gerekli olan yasalar çıkartılmamış, haklarını demokratik platformlarda aramak isteyen işçi, memur, emekli, esnaf, eczacı, doktor ve diğer tüm kesimler adeta kendilerine birer düşman gibi kabul edilerek, IMF, Dünya Bankası ve dış güçlerin de direktifleri doğrultusunda sindirilmek istenmiş ve istenmektedir. Toplumsal barışın tesisi öncelikle devletin kurumları arasında barış ve dayanışmanın tesisi ile mümkünken, bugün tüm devlet kurumları birbirlerine düşürülmüşler ve “bizden olmayanlar” olarak kabullenilerek, saldırıların hedefi haline getirilmiştir.

AK PARTİ DEMOKRATTIR

3ncü Paragraf:
“Demokrasi, millete hizmet için yapılan bir siyasi yarış ve hoşgörü rejimidir. Bu rejimde, kimsenin diğerlerine göre daha üstün hak ve imtiyazı yoktur. Farklı inanç ve kültürleri ülkemiz için bir zenginlik kabul eden PARTİMİZ, değişik dil, din, soy ve sosyal statüden insanın kanunların eşit koruyuculuğu altında özgürce yaşamasını ve siyasete katılmasını gerekli görür.”

5 ve 6ncı Paragraflar:
“Muhafazakar-demokrat siyaset felsefesinin gereği olarak PARTİMİZ, proje ve tekliflerini toplumla paylaşır; topluma dayanır, toplumun derdi ile dertlenir, sorunlarımızın birlikte daha kolay çözümleneceğine inanır.

AK PARTİ, demokratik rejimin işleyişine, sistem dışı her türlü müdahaleye karşıdır. PARTİMİZ, siyasi alanın daralmasına, temel hak ve özgürlüklerin kısıtlanmasına, bürokrasinin siyasetin yerine ikame edilmesine, kamuda göreve alınmada eşitsizliklere, eğitim hakkının sınırlanmasına neden olan düzenlemeler ve uygulamaları değiştirecektir.”

Bu paragraflarda ileri sürülenler, vaat edilenler ile icraatları mukayese etmenizi istirham ediyorum. Ülkeyi parçalamayı, kamu mallarını, güvenlik güçlerimizin canlarını hedef alan bölücü terör örgütlerine karşı yapılmak istenen sözde “Demokratik açılım” hepinizin malumu olduğundan bu paragraflar üzerinde ayrıca bir yorumda bulunmayı da gereksiz addediyorum. Tombala torbasından çıkartır gibi uygulamaya konulmak istenen uygulamalarda hangi sivil toplum örgütlerinin ve siyasi partilerin görüşleri önceden alınmıştır…?

II. TEMEL HAK VE ÖZGÜRLÜKLER

Buyurunuz bu bölümden bir paragraf…
““İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” düşüncesinden hareket eden PARTİMİZ, bütün politikalarının merkezine insanı koymuştur. Demokrasinin nihai amacı, başta düşünce, inanç, eğitim, örgütlenme ve teşebbüs özgürlüğü olmak üzere, bütün sivil ve siyasi özgürlükleri güvenceye almak ve insanların korku ve endişeden uzak olarak yaşamalarını sağlamaktır.”

Sn. Başbakanımızın bu beyanı ile karşı karşıya olduğumuz gerçekler sizce ne kadar örtüşüyor? Telefonlarınızla bile güvenli bir şekilde görüşemiyorsanız….? Nerede memurların, emeklilerin grevli toplu sözleşme hakları? Nerede siyasi özgürlükler? Eğitimi, paranız yeterli ise çocuklarınıza hakkı ile verdirebilirbiniz. İnsanlarımız terör belası ve muhalif olduklarından can güvenliklerinden de endişe ederek yaşam mücadelesi veriyorlar.

Sonuç itibariyle, söz konusu seçim beyannamesinde vaat edilen daha o kadar çok şey var ki, anlatmakla bitecek gibi değil. Gerçek olan ise tek bir şey var, sözlerin, beyan edilenlerin kesinlikle arkasında durulmadığı ve yerine getirilmediği gerçeği…!

Mutlu, sağlıklı kalınız. Saygılarımla.

Cenan AKPINAR
Müzisyen/Araştırmacı

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari