BÜYÜK OYUN (DENEME)

Haziran 3, 2009 tarihinde tarafından  
AKDENİZİN DELİSİ-ALİ KEMAL SENAN kategorisinde yayımlanmıştır.

BÜYÜK OYUN (DENEME)

 

 

BOP’ta dev bir adım daha atıldı ve peşmerge Türkiye üzerinden ihraç edeceği petrolle mali güce kavuşturuldu. ABD’nin işgalle Irak’tan kopardığı topraklarda kurulacak devlete artık çok az kaldı.
“Kürdistan’ı hızlandırır” 
OYUNUN nasıl sahneleneceğinin ipuçlarını ABD’li Senatör Richard Lugar vermişti: Kürtlerin petrol çıkarması, ‘Türkiye’deki bazı bölgeleri de içine alan’ bağımsız bir devletin kuruluşunu hızlandırır.

Yardımcı oyuncu Norveç
PEŞMERGEYİ paraya kavuşturan projeyi şekillendiren ABD, petrolü çıkarma işini de Norveç’e verdi. İşi alan Norveçli şirketin büyük ortaklarından biri olan Peter Burley, ABD’nin Kosova Büyükelçisi!  

Manda oldular…
Saddam’a karşı sözde bağımsızlık bayrağı açan çapulcubaşı Talabani ve Barzani, petrolü ABD’ye verip vanayı tuttular…

Büyük oyunda büyük adım
Kuzey Irak petrolünü Türkiye üzerinden pazarlayarak hayal bile edemeyecekleri paraya kavuşacak olan peşmergeler, adım adım Kürt devletini kuracak
ABD’nin sömürgeleştirme planı olan Büyük Ortadoğu Projesi’nde kurulması öngörülen bağımsız Kürt devleti için önemli bir adım daha atıldı. 1990 yılandaki işgalle ABD tarafından fiilen Irak’tan koparılan, 2003 yılındaki ikinci işgalle ise yasalarla meşrulaştırılan sözde Bölgesel Kürt Yönetimi’ne Türkiye eliyle ekonomik alt yapı hazırlanıyor. Türk iş adamlarının bölgeye yaptığı milyarlarca dolarlık yatırımdan sonra Kuzey Irak’ta çıkarılan peşmerge petrolü Kerkük-Yumurtalık boru hattıyla dünya pazarlarına ulaştırılmaya başladı.  Norveç şirketi DNO’nun bulduğu petrol, Türk şirketlerinin de ortağı olduğu TTOPCO tarafından Kerkük-Yumurtalık hattıyla Türkiye üzerinden ihraç edilmeye başlandı. İlk etapta günde 100 bin varil olarak planlanan ihracat, boru hattı aracılığı ile Türkiye üzerinden dünya pazarlarına satılacak. Irak’ın elde edeceği gelirden peşmerge yönetimine, karşılığı milyarlarca doları bulan  yüzde 17 oranında pay verilecek

Milat olarak niteledi

Erbil’de düzenlenen uluslararası basın toplantısında bir konuşma yapan peşmerge lideri Mesut Barzani, Kuzey Irak petrollerinin ihracatının başlamasının Kürtler için bir milat olduğunu söyledi. Irak’ın kukla devlet başkanı Celal Talabani de, Kuzey Irak’ın petrol gelirlerinin tüm Iraklılar tarafından adil biçimde paylaşılacağını belirterek, “Sadece Kuzey Irak için değil, tüm Iraklılar için tarihi bir an yaşıyoruz” diye konuştu.

Projenin arkasında ABD var
Peşmerge bölgesini cazibe merkezi haline getirip Bağdat yönetiminden daha da uzaklaştıracak olan projenin arkasında ABD olduğu ve amacına ulaşmak için Avrupa’daki uydusu Norveç’i kullandığı belirtiliyor. Petrolü çıkaran Norveçli şirketin büyük ortaklarından birisinin de ABD’nin Kosova’daki Büyükelçisi Peter Burley olması da iddiaları doğruluyor. ABD projeyi neden destekliyor sorusuna ise uzmanlar iki ayrı cevap veriyor. Uzmanlara göre  Washington bir yandan Büyük Ortadoğu Projesi’nde yer alan Bağımsız Kürt Devleti’nin temellerini atmaya devam ediyor, diğer yandan da, enerjide Rusya’nın tekelini kırmak için peşmerge petrolü ile doğal gazının dünya pazarına ulaşmasını hedefliyor.

Bu sözleri Talabani ve Barzani söyledi
İktidarın boru hattıyla para pompalayacağı, Erbil’de konsolosluk açarak ödüllendireceği peşmerge reisleri Mesut Barzani ve Celal Talabani daha önce Ankara’ya karşı küstahça çıkışlarda bulunmuşlardı.

Mesut Barzanİ:
Eğer Türkiye Kerkük’e müdahale ederse, biz de Diyarbakır’la ilgili ve Türkiye’deki diğer kentlerle ilgili işlere müdahale ederiz. 
* Türkiye’nin sorunu Kerkük ve PKK değil. Türkiye için sorunun Kürt milletinin varlığı
* Türkiye’nin olası bir sınırötesi harekatı, tüm Irak’a yapılmış sayılır. Türkiye bizim de PKK ile savaşmamızı istiyor ama biz sorunun barışçı yollarla çözülmesini istiyoruz.
* Ne PKK’ya dokunurum, ne sınır ötesi operasyonu kabul ederim
* Türk ve İranlılar bağımsız Kürt devleti fikrine alışmalı
* Bağımsız bir Kürt devleti kurulacaktır, ama ne zaman kurulacağını bilmiyorum
Celal Talabanİ: Irak hiçbir dış müdahaleyi kabul etmez ve kendi egemenliğini korumak için elinden gelen her şeyi yapacaktır.
* Türkiye’nin Kuzey Irak’a girmesini kabul etmeyeceğiz. Irak sınırları kırmızı çizgidir. Herhangi bir ülke bu sınırları geçmemeli.
* Bırakın PKK’yı, Kürt insanını, Kürt kedisini bile Türkiye’ye teslim etmeyiz.

 
Ankara, Erbil’de konsolosluk açacak
Türkiye, sözde Kürt sorununu tartışırken bir yandan da Irak’ın kuzeyindeki sözde bölgesel Kürt yönetimi ile ilişkileri geliştiriyor. Kuzey Irak kaynaklarının iddiasına göre, Türkiye Irak’ın kuzeyindeki Erbil kentinde ekim ya da kasım ayında konsolosluk açacak. Kuzey Iraklı kaynaklar, konsolosluk için yerin de belirlendiğini iddia ediyor. Ancak Dışişleri Bakanlığı, bu yönde bir hazırlık olmadığını belirtiyor. Erbil kentinde Amerika ve belli başlı Avrupa ülkelerinin konsoloslukları bulunuyor.  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun önümüzdeki günlerde Irak’ı ziyaret etmesi bekleniyor. Davutoğlu’nun temaslarında Kuzey Irak’la ilişkilerin de gündeme gelmesi bekleniyor.

Olumlu karşılarız

Petrol ihracının başladığı örceki gün, açıklamalarda bululan sözde bölgesel yönetimin müsteşarı Dr. Halit Salih, Türkiye tarafından Erbil’e konsolosluk açılmasının olumlu bir adım olacağını söylemişti.


‘Bağımsız Kürdistan  hızla kurulabilir’
Peşmergelerin petrolden elde edeceği gelirlerle bağımsız devlet kurma yönünde adımlar atabileceği daha önce ABD’li yetkililer tarafından da dile getirilmişti. ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu Cumhuriyetçi Partili Başkanı Senatör Richard Lugar, Iraklı Kürtler‘in petrol çıkarmasının, Türkiye‘deki bölgeleri de içine alan büyük bir Kürdistan kurma yolundaki amaçlarına hizmet edeceğini söylemişti. Bu durumun Irak‘ın üç parçaya bölünmesine ve bir bölge savaşına neden olabileceğini kaydeden Lugar, “Kürtlerin petrol çıkarması bağımsız Kürdistan olayını hızlandırır” dedi.  Senatör, Irak‘ın Şiiler, Kürtler ve Sünniler olarak parçalanması durumunda Türkiye de yaşayan Kürtlerinde Kuzey Irak‘taki Kürtlere katılabileceğini savundu.

 

 
03/06/2009  00:47  YENİÇAĞ
  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari