ÇAM ORMANLARIMIZDAKİ MUHTEMEL TEHLİKE – Haluk Mehmet ATASOY

Ocak 31, 2010 tarihinde tarafından  
PARAGÖZ - HALUK MEHMET ATASOY kategorisinde yayımlanmıştır.

ÇAM ORMANLARIMIZDAKİ MUHTEMEL TEHLİKE - Haluk Mehmet ATASOY

Çam ormanlarımızda bulunan keseler içindeki tırtılların verebileceği zararı değerlendiren Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkan Yardımcısı Mehmet Haluk Atasoy; “çam ormanlarımız kuruma tehlikesi ile karşı karşıya” dedi.
Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkan Yardımcısı Mehmet Haluk Atasoy konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapmıştır:

Özellikle Antalya Düzlerçamı, Termosos yolu Korkuteli yol güzergahında ve Muğla sahil kesiminde çamlarımız ve ormanlarımız tehlike altındadır. Çam ağaçlarına musallat olan keseler içerisindeki tırtıllar ve kelebekler, bu ağaçların kurumasına neden olmaktadır.  Yaptığımız gözlemlerde bu bölgelerde çam ağaçlarında yaygın şekilde keseciklerin olduğunu üzülerek görmüş bulunmaktayız.

Antalya’ya bu kadar yakın mesafedeki çam ağaçlarındaki kese musallatının Orman Bölge Müdürlüğü yetkililerince görülmemesi düşündürücüdür.

60-70 yıl gibi uzun bir sürede yetiştirebildiğimiz bu değerli ağaçlarımızın ve ormanlarımızın güzel ülkemize ve Antalya’mıza ayrı bir değer kattığı kuşkusuzdur. Yer açmak, anız yakmak, piknikçiler tarafından yakılan ormanlarımızın (Manavgat ormanları gibi) yerine konulması çok uzun yıllar almaktadır. Bunlara ilave olarak çam ağaçlarında yaygınlık kazanan kese musallatı ile ormanlarımızın kuruma tehlikesi de ortaya çıkmıştır.

Gelecek nesillerin bizlere emanet bıraktığı bu ormanlarımıza iyi bakmak, daha bakımlı şekilde teslim etmek, emanete hıyanet etmemek boynumuzun borcudur. Yetkililerin acilen bu tehlike karşısında harekete geçerek kuvvetli bir purvarizatör (ilaç püskürten alet) ve ilaçlama yapan uçaklarla keselere karşı mücadele etmeleri gerekmektedir.
Bu konuda birikimi olan değerli Orman Mühendislerimizin ve Ormancılarımızın bu duyarlılığı göstermelerini bekliyoruz.

Mehmet Haluk Atasoy

Tüketiciler Birliği Antalya
Şube Başkan Yardımcısı

 • Netinial Internet

Yorumlar

“ÇAM ORMANLARIMIZDAKİ MUHTEMEL TEHLİKE – Haluk Mehmet ATASOY” adlı makaleye 2 yorum yapilmis
 1. Seval Gül dedi ki:

  Bu konu Kemer, Ulupınar ve Beycik çam ormanları için de geçerli. Geçtiğimiz günlerde Ulupınara gittik ortalık faciaydı. Bu sıcak günlerde daha mı çoğalır bilemiyorum, bilgilendirirseniz seviniriz, önlem almak şart. Duyarlılığınız için teşekkürler.

 2. Anonim dedi ki:

  Seval Hanım,genelde kışın ortaya çıkıyorlar. Ve kesenin içerisinde soğuktan korunarak ağaçların taze filizlerinden itibaren yukarı kadar tırmanıyorlar. Larvalarını aşağı döküp toprağın içerisinde tırtıl olarak koza gibi yaşamlarını sürdürüyorlar. Sonra kelebek olup tekrar ağaca dönüyorlar. Mücadelesi ilaçla yapılmaktadır. Ancak ilacın zararlılara etkisi olduğu gibi faydalı böceklere de zararı dokunmaktadır. Mücadele 4 yıl gibi bir zaman almaktadır. Doğru olanı uzun otomatik makaslarla keselerin kesilip bir yerde biriktilip yakılması şeklinde olabilir diye düşünüyorum.
  Ormancılarımız bu konuda özveri ile çalışmaktadırlar. Ancak uzun yıllara sarktığı için mücadelesi güç olmaktadır.

  Saygılarımızla
  Tüketiciler Birliği Antalya Şube
  Başkan Yardımcısı
  Mehmet Haluk ATASOY
  0 532 585 95 56

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari