CAM PİRAMİT YIKILMALI MI ?

Mart 3, 2010 tarihinde tarafından  
HAYATIN PENCERESİNDEN - SEVİM MURAT kategorisinde yayımlanmıştır.

CAM PİRAMİT YIKILMALI MI ?

Antalya da temeli 30 Temmuz 1996 yılında atılan ve bugün hala birçok etkinliğe ev sahipliği yapan Cam Piramit Sabancı Kongre ve Fuar Merkezi için Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Mustafa Akaydın yıkılması ve yerine yeni bir kongre yapılması fikrini ortaya atmıştır.

Sayın başkan elbette bunu söylerken iyi niyetli olduğundan ve cam piramitin tamir ve bakım masrafları ve güvenlik yönüyle yaklaştığından şüphe duymuyorum Ancak yine de ben başkanın bu görüşüne katılmadığımı belirterek bir şeyler söylemek istiyorum.

Öncelikle Cam Piramit Antalya’mız açısından simge olacak derecede Antalya ile özdeşleşmesinin yanında çok büyük bir fonksiyon ve işleve sahiptir. Cam Piramiti yakından tanımakta fayda var. Cam Piramit Sabancı Kongre ve Fuar Merkezi 3036 metrekare, 2500 kişilik Toros, 440 kişilik Meltem ve 330 kişilik Düden Salonu vardır. Konferans ve kongre amaçlı düzenlenen Toros salonunda ayrıca 1500 metrekarelik sergi ve ihtisas fuarı da yapılabilmektedir. Otopark kapasitesi de 750 araçlıktır.

Böyle yeterince büyük ve birçok organizasyonların yapılabildiği ve en son da 43. Antalya Altın Portakal Film Festivalinin de yapılabildiği bir kongre merkezinin ufak tefek gerekçelerle şu aşamada yıkılması gereksizdir. Binanın varsa kusurlu yerleri bakım çalışması yapılabilir. Cam Piramitin yapımında maddi yönden ne kadar zorlanıldığı ve hatta rahmetli Sakıp Sabancının da bu binanın yapımı için 3 milyon dolar bağış yaptığı unutulmamalıdır.

Dünyanın gözbebeği ve turizmin başkenti Antalya’da alternatif bir bina da maalesef bulunmamaktadır. Kaldı ki Antalya’mız için yapılması gereken ve acil olan çok daha önemli işler var. Yeterince bütçemiz var ise bu bütçe o sorunların giderilmesi için harcanmalıdır.

Antalya’mız da hangi sorunlar var peki bir göz atalım:

Öncelikle trafik sorunu, raylı sistem ulaşımı mahvetmiş durumda. Ulaşmak istediğimiz yerlere eskisi gibi zamanında ulaşamıyoruz, özellikle Şarampol caddesi, İsmetpaşa caddesi ve Doğu garajı kesimi her gün uzun uzun kuyruklara maruz kalıyor ve sinirler gerilip kavgalar artıyor.

Bir diğer sorun alt yapı sorunları, hava kirliliği, betonlaşma, çarpık kentleşme v.b daha bir sürü sorun…

Son olarak, şu aşamada cam piramit’in yıkılması ve yeni bir inşa girişiminde bulunulması akıl kar’ı değildir.

Sevim MURAT

Tüketiciler Birliği

Antalya Şube

Genel Koordinatörü

sevimmurat@tuketiciler.org

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari