CAN ALICI NOKTALAR – FERRUZ MUTLUCAN

Temmuz 5, 2009 tarihinde tarafından  
KATEGORİLENMEMİŞ kategorisinde yayımlanmıştır.

CAN ALICI NOKTALAR - FERRUZ MUTLUCAN

Antalya’da 2008 yılı trafik bilançosunu değerlendiren Tüketiciler Birliği Antalya Şubesi Taşımacılık ve Trafik Komisyonu Sorumlusu Ferruz Mutlucan, “ bulvarlar can almaya devam ediyor” dedi.

Tüketiciler Birliği Antalya Şubesi Taşımacılık ve Trafik Komisyonu Sorumlusu Ferruz Mutlucan konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapmıştır:

2008 yılında Antalya’da meydana gelen 14.760 trafik kazasında 101 kişi hayatını kaybetmiş, 6386 kişi ise yaralanmıştır. Trafik kaza sayısında 2007 yılına göre 2008 yılında yarı yarıya trafik kazalarında azalma olmasına rağmen Antalya, Türkiye sıralamasında en çok kazanın gerçekleştiği 7. il olmuştur.

Antalya Emniyetinin yapmış olduğu istatistiki çalışmalar çarpıcı gerçekleri ortaya koymaktadır. Kent trafiğini rahatlatması beklenilen bulvarlar adeta “ölüm bulvarları” haline gelmiştir. Kentte en çok ölümlü kazanın yaşandığı kritik noktalar arasında bulvarlar ön planda yer almaktadır. Bu bulvarlarının başında kaza rekoru 100 Yıl Bulvarındadır. Bu yer de 2008 yılının ilk 5 ayında 57 yaralamalı 2115 kaza yaşandı.

En çok kaza yapılan bulvarlar 100 Yıl, Dumlupınar, Atatürk, Akdeniz, Gazi, Aspendos, Sakarya bulvarları ile Havalimanı Yolu ve Kundu yolu oluşturmaktadır.

Antalya’da kazalar ise en çok Pazartesi, Çarşamba, Cuma ve Pazar günleri meydana gelmektedir.

Türkiye genelinde yapılan araştırmalarda trafik kazalarına neden olan unsurlarda 1. sırayı sürücü alırken 2 sıra da yaya yer almaktadır.

Trafik kazalarına neden olan ilk unsur olan sürücülerin en önemli kusurları ise,

*Doğrultu değiştirme ve manevraları yanlış yapma,

*Arkadan çarpma,

*Kavşaklarda geçiş üstünlüğüne uymama’dır.    

2008 yılında 7 ölümlü, 924 yaralamalı ve 359 maddi hasarlı olmak üzere toplam 1.290 motosiklet sürücüsü trafik kazasına karışmış bu kazalarda 7 motosiklet sürücüsü hayatını kaybetmiştir.

Bütün bu verilere bakıldığında;

  1. Polisiye tedbirlerle kazaların önlenemeyeceği bir gerçektir. Tüm kurumlar ve sivil toplum kuruluşlarının vereceği destekle sürücü ve yayalar eğitilmelidir. Vatandaşımızın trafik bilincine sahip olarak duyarlı hale getirilmesi ve trafik ihlali yapanları ihbar etmesi sağlanmalıdır.
  2. Trafikte sıfır tolerans uygulamasına geçilerek polis denetiminin öncelikle alkol, hız, emniyet kemeri ve cep telefonu şeklinde sıralanması gerekmektedir. Yaz mevsimi nedeniyle motosiklet denetimlerine ağırlık verilmelidir. 
  3. Kavşaklarda ve bulvarlarda yol, ışık düzenlemelerinin Avrupa standartlarına getirilmesi, bulvar ve ana yollarda hız tespit-radar kurularak hız yapan sürücülerin uyarılması ve cezalandırılması gereklidir. 
  4. En önemlisi sürücülerin hala çok bilinçsiz ve körü körüne hareket ettiği, kurallara uymamakta direndiği gözlemlenmektedir. Sürücülere karşı trafik cezalarının ve yasal tedbirlerin caydırıcı olması gerekmektedir.

Ferruz Mutlucan

Antalya Şube

Taşımacılık ve Trafik Komisyonu Sorumlusu

 

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari