ÇEK ELİNİ CEBİMDEN!!!!

Şubat 11, 2010 tarihinde tarafından  
PARAGÖZ - HALUK MEHMET ATASOY kategorisinde yayımlanmıştır.

ÇEK ELİNİ CEBİMDEN!!!!

Bankaların son birkaç yıldır eli vatandaşın cebinden bir türlü çıkmıyor. Cebini bir şekilde bankalara kaptıranlar; kredi kartı, hesap açmak, bireysel kredi kullanmak, konut kredisi, araç kredisi vesaire gibi müşkül bir anında kredi kullananların vay haline ki vay!!!!

Konut kredisi kullanırsın; hayat sigortası, dosya masrafı ve saire isterler. Erken ödeme yaparsın; niye erken ödedin derler ceza keserler. İpoteğimi fek et dersin fek etme ücreti isterler. Araç kredisi alırsın, borcunu ödersin; rehin kaldırmak için 105 TL isterler. Bireysel kredi kullanırsın; hayat sigortası, dosya masrafı ve saire isterler.

Hele bir de ölmeye gör. Ölürsün varislerine musallat olurlar. Yani hem ölüyü hem diriyi soyarlar.

Hesap açarsın defter gibi bir sözleşme uzatırlar, bunu imzalayın derler. Sanırsın parasını bankaya emanet eden siz değilsiniz. Sanki onlar bankayı size emanet ediyorlar. İmzayı attın mı; gerisini var sen düşün. O kitapçığın içerisinde sizi köşeye sıkıştırmak ve sizden her türlü tahsilatı yapmak için türlü çeşitli maddeler vardır.

Hesap mı açtın? 6 ayda bir 35 TL yıllık 70 TL ver. Veya hesaptan tahsilât yaparlar. Bu ne? Hesap işletim ücreti. Yahu kim kimin neyini işletti? Ben paramın karşılığında bu kadar faiz aldım mı ki? Beleşe mevduat ayrıca hesap işletim ücreti. Durun daha bitmedi.

Hesap ekstresi istersin para. Şifre alırsın para. Ha birde şu malum kredi kartları var. Yıllık kart ücreti ekstrenize anında geçer. Asgari 50 TL. Türkiye Cumhuriyetinde 44.000.000 adet kart tedavülde olduğuna göre asgari 50 TL den alınan para, kusura bakmayın satırı sığmadığı için yazamıyorum ama eski parayla katrilyon gibi bir şey.

Kredi kartından nakit para alırsın; faiz aldığı yetmezmiş gibi nakit avans çekim ücreti alırlar. Faizlerin mürekkep (bileşik) olmaması gerekir. Her ay sonu hesaba işlerler. Dahası dahası çok da…..

Ticari kredileri girmiyorum.  Mesela 1000 TL hesap işletim ücreti alanlar bile var. Zamanı gelince bu bankaları da isim isim açıklayacağım. Durun daha bitmedi. Şimdi bakalım tüm bu yapılanların yasal dayanakları var mı? Kendilerine sorarsan her şey yasal. Ya birde bana sorarsan külliyen hırsızlık. Neden mi? Bir başkasının malını veya parasını izni olmadan almaya ne denir? Madem yasal da hakem heyetleri ve tüketici mahkemeleri niçin kart ücretlerinin iadesine karar verirler. Yargıtay da bunu onar. (En son Eskişehirde geriye dönük olarak 11 yıllık kart ücretinin iadesine karar verilmiştir.)

Hesap işletim ücretleri de iade ediliyor. Hayat sigortası yapmak da yasal değildir. Dosya ücretleri ise hiç değildir, alınmaması gerekir.

Peki bu bankalar hangi ülkede faaliyet gösteriyor? Tanıdık geldi mi? Bildiniz mi burası neresi?

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari