ÇEVRECİLER; MUSTAFA GÜL YAN MI ÇİZİYOR

Haziran 7, 2009 tarihinde tarafından  
AKDENİZİN DELİSİ-ALİ KEMAL SENAN kategorisinde yayımlanmıştır.

ÇEVRECİLER; MUSTAFA GÜL YAN MI ÇİZİYOR

Kındılçeşme Günübirlik ve Çadırlı Kamp Alanı’nda yapılaşmaya karşı düzenlenen miting,Seviye Belirleme Sınavı (SBS) dolayısıyla  6 Haziran’dan  13 Haziran’a ertelenirken, Antalya’dan gelen çevreciler inşaat alanına girerek açıklama yaptığı sırda tartışma çıktı.

Kendilerini, doğasever demokratik kitle örgütleri temsilcileri olarak tanımlayan grup, Kemer’deki ilk ziyaretini Göynük’teki eski kamp alanı’na yapılan tesise gerçekleştirdi. Gördüklerini bir tutanağa geçiren çevreciler, Çevre ve Orman bakanlığıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı aleyhine açtıkları davalar sonuçlanmamasına rağmen hizmete açılmış bir otelle karşılaştıklarını belirttiler. Burada Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) Antalya Şube Başkaını Hediye Gündüz önderliğinde dün saat 16:30 sıralarında Kındılçeşme’ye gelen sivil toplum kuruluşu temsilcileri, alanın girişlerinin inşaat sebebiyle kapalı olduğunu gördüler. Çevreciler, Kındıl Sokağı yönündeki bir noktadan alana girerek basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

TTKD Şube Başkanı Hediye Gündüz, alanda yaptığı açıklamalarda Kındılçeşme’de Antalyalılar’ın, Kemerliler’in ve çevredeki binlerce insanın hakkı olduğunu, bu hakkın insanların elinden alınmaması gerektiğini söyledi. Kındılçeşme’nin daha önce de milli park alanından çıkarılmak istendiğini ama buna gösterilen tepkilerle engel olunduğunu anlatan Gündüz, şimdi de bakanlığın Uzun Devreli Gelişme Planı (UDGP) revizyon tadilatı yoluyla Göynük ve Kındılçeşme kamp alanlarını yapılaşmaya açtığını, bu işlemde kamu yararı bulunmadığını, konuyla ilgili hukuk mücadelesi başlatacaklarını söyledi.

Gündüz, görevliyle tartıştı

Gazetecilerle birlikte Kındılçeşme içinde yapılan duvarda kullanılan taşların denizden alındığını ve bunun da çevre tahribatının bir başka yönü olduğunu belirterek “Türkiye’nin hiçbir sahilinden kibrit çöpü dahi alamazsınız. Bu tamamen yasa dışı ve kıyıları tahrip eden bir çalışma” dediği sırada işletmeci firma çalışanı olduğunu söyleyen Yılmaz Özcan “Burada yasa dışı bir çalışma yok” diye söze karışmak istedi. Özcan’ın müdahalesine sinirlenen Hediye Gündüz, “Beyefendi müdahale etme, burası Antalya’nın. Benim muhatabım sen değilsin, benim muhatabım çevre bakanı. Ben Valiye dilekçemi vereyim, Arkadaşlar bu, yasa dışıdır. Ben tutanağımı tutacağım” dedi.

Kındılçeşme’de yasa dışı bir çalışma yapılmadığını, ağaç kesilmediğini söyleyen görevliyle Hediye Gündüz’ün tartışması, grubun alanı terketmesine kadar sürdü.  Görevli Yılmaz Özcan, inşaatın tamamen yasalara uygun sürdürüldüğünü, Gündüz ve arkadaşlarının inşaat alanına girmelerinin yanlış olduğunu savundu.

Kındılçeşme’deki açıklamadan sonra Atatürkçü Düşünce Derneği’nde Kındılçeşme Mitingi için toplantıya giden Antalyalı çevreciler, burada klimanın çalışmaması sebebiyle Kemer Belediyesi Kültür Salonu’na geçtiler. Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) Antalya Şube başkanı Hediye Gündüz, TEMA Antalya Şube Başkanı Nurten Baykara,  Alevi Kültür Dernekleri Antalya Şube Başkanı Ergün Kurt,  Türkiye Ormancılar Derneği Antalya temsilciliğinden Erdal Örsel,  İlker Turan, Taner Savaşan ve Gürel Şirin, Hayat ÜTV’den Mustafa Aykara, DP Muratpaşa İlçe Kadın Kolları Başkanı Behtiye Erol’dan oluşan grup, Kemer’de buluştukları TEMA Kemer Gönüllü Sorumlusu Barış Dursun, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Kemer Şube Başkanı Hakan Tunç, Alevi Kültür Dernekleri Kemer Şube Başkanı Kamer Bilici, Kemer Rotary  Kulübü ve Kemer Doğa Dostları Derneği adına Sinan Koçal ve  Kemer Belediyesi Veteriner Hekimi Adnan Öney ile buluştu. Çevrecilerin belediye kültür salonunda yaptıkları toplantıda, Kındılçeşme ve Göynük’te yaptıkları incelemeleri anlatan Hediye Gündüz, miting tertip komitesini ve ses düzeninin Antalya’dan oluşturacaklarını, Kemer’deki gönüllülerin ve sivil toplum örgütlerinin en yüksek katılımı sağlamak için çalışmalarını istedi.

Mustafa Gül yan mı çiziyor?

Toplantı sırasında Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül’ü telefonla arayan Hediye Gündüz, belediye binasında bulunduklarını ve kendisini ziyaret etmek istediklerini söyledi.  Gül’ün Hediye Gündüz’e olumlu cevap vermediği, aynı binadaki toplantı salonuna gelmediği öğrenildi. Hediye Gündüz’ün mitingte 5 bin kişiyi toplayacaklanı söylemesi üzerine Gül’ün, “Biz zaten 11 bin kişiyi topladık” dediği, organizasyona destek talebine karşılık da  “İsteklerinizi yazılı olarak getirin değerlendiririz” cevabını verdiği öğrenildi.

Kındılçeşme’deki projeyi gerçekleştiren Niyazi Gökhan’la anlaştı iddiası GazeteKemer’de yayınlanan Mustafa Gül, Başkan Vekili Hakan Tuncer belediye binasında bulunmasına rağmen çevrecilerle ilgilenmedi. Gül’ün gayrıresmi danışmanları Salim Uysal ve Galip Çamlı salonu gelip birkaç saniye baktıktan sonra çıkarken, daha önceki miting hazırlık toplantılarına Belediyeyi Temsilen katılan Veteriner Adnan Öney’in son toplantıya “Şahsen” katılması  dikkat çekti.

Toplantıya katılanların da dikkatini çeken bir başka nokta ise GazeteKemer dışındaki Kemer’deki yerel basın temsilcilerinin, haberi izlememesiydi. Hediye Gündüz bu durumu, “Sanırız çok daha büyük bir olayı izliyorlardır” şeklinde yorumladı.

Hanım Türk-Gazete Kemer 

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari