CHP’DE DE KÜRT AÇILIMI HAZIRLIĞI

Ağustos 2, 2009 tarihinde tarafından  
AKDENİZİN DELİSİ-ALİ KEMAL SENAN kategorisinde yayımlanmıştır.

CHP’DE DE KÜRT AÇILIMI HAZIRLIĞI

BAYKAL’IN MASASINDAKİ YİRMİ SAYFALIK RAPOR

CHP yönetimi Baykal’ın talimatıyla akademisyenlerden görüş isteyerek Kürt sorununun çözümüne yönelik rapor hazırlığı içinde. İlk görüş ise Prof. Ahmet Özer’den geldi. Özer, 20 sayfalık raporunda çözüm için “Anayasal reform, ana dilde eğitim ve genel af şart” görüşünü savundu.

CHP’DE, Genel Başkan Deniz Baykal’ın talimatıyla Kürt sorunun çözümüne yönelik yeni bir “Kürt Raporu” hazırlanıyor. Raporun hazırlığında CHP MYK üyeleri bizzat görev alırken, bazı akademisyenlerden de görüş istendi. CHP’ye yıllardır seçim analizleri ve Kürt sorunun çözümüne yönelik rapor hazırlayan isimlerden sosyolog Prof. Dr. Ahmet Özer, gelen talep doğrultusunda hazırladığı 20 sayfalık raporu Baykal’a sundu. Özer, rapordaki görüşlerin, “CHP’yi bağlamadığını” belirterek, “Sayın Baykal, benden görüş talep etmiştir ve ben de bir rapor halinde sundum” dedi. Özer, “Kürt sorunu nasıl çözülür?” başlıklı raporunda, CHP’nin “kırmızıçizgi” olarak belirlediği “ana dilde eğitim” ile “Anayasal reform” ve “genel af” ın çözüm için şart olduğunun altını çizdi.

Özer, VATAN’a raporunun ayrıntılarını şöyle anlattı:

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ

Sorunun çözümü için anayasal değişiklik, anayasal reform şart. Ancak Anayasa’da bir etnik vurgu yapmaktan kaçınılmalıdır. (Türkiye Cumhuriyeti’ne vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkese Türk denir) ifadesi kaldırılmalıdır.

ANA DİLDE EĞİTİM

Türkiye’nin resmi dili Türkçedir. Ancak barış için insanların kendi dillerini öğrenmeleri de önemli bir faktördür. Ana dillerinde eğitim olmadığı sürece Kürtler kendi dillerini geliştiremezler. Ana dilde eğitim devlet eliyle okullarda yapılmalıdır. Kürtçe seçmeli ders olmalıdır. Özel televizyonlar aracılığıyla da Kürtçe yayınlar yapılmalıdır. Üniversitelerde Kürdoloji Enstitüleri’nin açılması önemlidir.

YEREL YÖNETİM ÖNEMLİ

Yerel yönetimlerin güçlendirilmesi şarttır. Bütün kaynaklar Ankara’dan dağıtılıyor. Bu sistem 1930’ların devletçi yapısını yansıtıyor. Bunun aşılması lazım. ’Özerklik, demokratik’ gibi kavramlardan ürkülmemesi gerekiyor. DPT’nin ’demokratik özerklik projesi federasyona yakın çözüm önerisidir.

ÇATIŞMASIZLIK ŞART

Sorunun çözümü için çatışmasızlık şarttır. Af atılması gereken ilk adımdır. Genel af ya da kısmi af.. Bunun şartları yasal düzenleme içerisinde belirlenir.

DTP’SİZ MÜMKÜN DEĞİL

Kürtleri TBMM’de temsil eden siyasi parti DPT’dir. Bu noktada DTP başta olmak üzere bölgede milletvekili olan bütün partilerin milletvekilleri sorunun çözümünde muhatap kabul edilmelidir. DTP’siz çözüm mümkün değildir.

MUHALEFET İKNA EDİLMELİ

İktidar partisi, ’Bir çözüm ürettim ve en doğru çözüm budur. Herkes buna uyacaktır’gibi bir yaklaşım yerine, bu süreçte muhalefeti de ikna etmelidir.

Prof. Ahmet Özer, bölgeyi iyi tanıyor

Prof. Dr. Ahmet Özer 1960’ta Van’da doğdu. 1986’da Hacettepe Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden birincilikle mezun oldu. Hacettepe Üniversitesi’nde sosyoloji alanında ODTÜ’de ise ‘Bilim ve Siyaset Felsefesi’ alanında mastır yaptı. 1999’da doçent, bu yıl ise profesör. Kan davası Güneydoğu’nun sosyo ekonomik yapısı İsrail’deki Kibutz ve Moşhavlar ile GAP Bölgesi’nin karşılaştırılması bölgenin geleneksel yapısı ve kalkınma süreci bölgedeki yerel yönetimlerle ilgili çalışmalar yaptı.

VATAN

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari