CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ÖYMEN “HUKUK ÇÖKERSE, DEMOKRASİ ÇÖKER”

Ağustos 10, 2009 tarihinde tarafından  
AKDENİZİN DELİSİ-ALİ KEMAL SENAN kategorisinde yayımlanmıştır.

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ÖYMEN

Aydınlanma Söyleşisi’ne konuk olan CHP Genel Başkan Yardımcısı Öymen, Türkiye’de hukukun perişan olduğuna işaret ederken, “Hukuk çökerse demokrasi çöker. Gerçek hukuk ve demokrasinin kurulması için halkımıza güveniyoruz” dedi

Muratpaşa Belediyesi’nin, Cumhuriyet Gazetesi ve Çağdaş Gazeteciler Derneği Antalya Şubesi ile birlikte başlattığı ‘Aydınlanma Söyleşileri’nin beşincisine CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen konuk oldu. Emekli büyükelçi olan CHP Genel Başkan Yardımcısı Öymen, ‘Hukukun Üstünlüğü ve Dış Politika’ konusunda görüşlerini aktardı.

Uluslararası hukukun gelişimi ve bulunulan noktanın yanı sıra ülkemizde yaşanan hukuki gelişimi de değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Öymen, “Yargı bağımsızlığı konusunda 124 ülke arasında 64., basın özgürlüğü konusunda 106. sıradayız. Bazı Afrika ve Orta Doğu ülkelerinin dahi gerisinde kaldık. Türkiye’de hukuk perişandır. Hukuk çökerse demokrasi çöker. Cesaretimizi kaybetmeyelim. Bizim güvencemiz halkımız, sizsiniz. Türkiye’de gerçek hukuk ve demokrasinini kurulmasını sağlayacak olan sizsiniz” dedi.

 

Balbay’ın doğum gününü kutladı
Öymen’in konuk olduğu Hukukun Üstünlüğü ve Dış Politika konulu Aydınlanma Şöylesi’ni CHP Milletvekilleri Osman Kaptan, Hüsnü Çöllü, Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, CHP İl ve İlçe yöneticilerinin yanı sıra Muratpaşa Belediyesi Konferans Salonu’nu tıklım tıklım dolduran yurttaşlar da takip etti.

Türkiye’de hukuk anlamında yaşanan gelişmeleri değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Öymen, Ergenekon, Deniz Feneri ve askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasını içeren yasa değişikliği hakkındaki görüşlerini aktardı.

Öymen, hükümetin askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasıın içeren düzenlemeyi AB’nin talebi gibi gösterdiğini ancak AB’nin böyle bir talebi olmadığını söyledi. Öymen, Ergenekon Davası nedeniyle Silivri Cezaevi’nde olan Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay’ın da doğum gününü kutladı.
Türkiye uluslararası antlaşmalara sadık
Uluslararası hukukun ilk çıkışından bugüne kadarki gelişimini yaşanan örneklerle anlatan CHP Genel Başkan Yardımcısı Öymen, “Uluslararası ilişkilerin temelinde ülkeler arasındaki antlaşmalar vardır. Bu uluslararası antlaşmalara uyulmuş olsaydı bugün yaşanan bir çok sorun yaşanmazdı. Devletler sorunlarını, uluslararası hukuk yerine askeri, ekonomik ve siyasal yollarla çözüyor.

Uluslararası antlaşmalara sadık kalma konusunda Türkiye diğer ülkelerden çok farklı. Türkiye bu antlaşmalara uyarken, diğer ülkeler menfaatlerine göre hareket ediyor. ABD Başkanı Johnson’un İsmet İnönü’ye yazdığı mektup, Kıbrıslı Rumlar’ın AB’ye kabulü, Kardak gibi konularda uluslararası antlaşmalara rağmen Türkiye’nin aleyhine davranılmıştır.

Türkiye-Yunanistan sorununun temelinde Yunanistan’ın uluslararası antlaşma ve hukuk kurallarına uymaması yatmaktadır” diye konuştu.

Öymen, dinleyicilerden gelen soruları da yanıtladı. Söyleşi sonunda, Muratpaşa Belediye Meclis Üyesi İbrahim Akkaya, Onur Öymen’e teşekkür plaketi ve çiçeği verdi.
AJANSBİR

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari