ÇOCUKLARINIZI TV’DEN KORUYUN-Şenay ŞEKEROĞLU

Haziran 10, 2009 tarihinde tarafından  
PARAGÖZ - HALUK MEHMET ATASOY kategorisinde yayımlanmıştır.

ÇOCUKLARINIZI TV'DEN KORUYUN-Şenay ŞEKEROĞLU

Televizyonun çocuklar üzerindeki etkilerini değerlendiren Tüketiciler Birliği Antalya Şubesi Kadın ve Aile Komisyonu Sorumlusu Şenay Şekeroğlu, “çocuklarınızı TV den koruyun” dedi.

Tüketiciler Birliği Antalya Şubesi Kadın ve Aile Komisyonu Sorumlusu Şenay Şekeroğlu konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapmıştır:

Dünyada ve ülkemizde yapılan akademik araştırmalar sürekli TV izlenen bir ortamda yetişen çocuklarımızın büyük bir tehlike altında olduğunu ortaya koymaktadır. Bilgilenme, öğrenme ve eğlenme amacının dışına taşan televizyon seyretme süresi, insan hayatının dokuz yılını işgal etmektedir. Yapılan araştırmalarda ülkemizin, ABD den sonra en çok TV izleyen ikinci ülke olduğunu göstermektedir.

Araştırmalara göre sürekli TV izlenen bir ortamda yetişen yada aşırı televizyon izleme alışkanlığı olan çocuklarda anti-sosyallik, arkadaşlarıyla ilişkilerinde olumsuzluk, gereksiz korkular, duygu sömürüsü, şiddete eğilim, uykusuzluk veya uyku bozukluğu, tembellik, okuma alışkanlığı ve sorumluluk duygusunun gelişmemesi ve yaratıcılığın azalması gibi etkiler ortaya çıkmaktadır. Bu konuda uzmanlar 2 yaşından küçük çocukların televizyon izlememesini, bu yaştan sonra ise günlük sürenin 2 saatle sınırlanmasını tavsiye etmektedirler. Araştırmalar çocukların %25,4’ünün 2 yaşından önce televizyon izlemeye başladığını, %29,1 inin de televizyonu tek başına izlediğini tespit etmiştir.    

Televizyonun olumsuz etkilerinden aileyi ve çocuklarımızın korunması için RTÜK tarafından uygulamaya konulan “akıllı işaretler” de yeterli olmamaktadır.  Programların akıllı işaretlerle tasnifinde yeterli derecede hassas davranılmaması, aile ile izlenebileceği akıllı işaretle belirtilen programlarda dahi zaman zaman cinsellik ve şiddet içerikli görüntülere rastlanılıyor olması ve özellikle şiddet içerikli programların günün hemen hemen her saatinde yayınlanıyor olması da çocuklarımız için olumsuzluklar meydana getirmektedir.

Pembe dizi türü filmler, magazin programları, normal bir ailenin çocuğuyla izlerken insanın yüzünü kızartan güya espiri anlayışı adı altında cinsellik kokan sözde yarışma programı, bol şiddet içeren filmler ile tehlike büyütülmektedir.

Ailemizi ve çocuklarımızı televizyonun olumsuz etkilerinden uzak tutmak “bilinçli seyirci” kültürüne sahip olmaktan geçmektedir. Ne kadar “akıllı işaretler” uygulanırsa uygulansın bilinçli seyirci olamadıktan sonra kendimizi ve ailemizi olumsuz etkilerden korumamız mümkün olmayacaktır. TV günün her saatinde açıksa, hiçbir kritere tabi tutmadan zaping yaparak rastgele bir kanalda takılıp kalıyorsak, yayın akışını bakarak hangi programları ailemiz ve çocuklarımız ile birlikte izleyeceğimizi tespit etmiyor ve ona göre televizyon izlemiyorsak, çocuklarımızın televizyonun olmadığı bir çalışma ve dinlenme odaları bulunmuyorsa, onlara örnek olarak zaman zaman televizyonu kapatarak onlarla ilgilenmiyor ve onlarla birlikte yaşamın penceresini açmıyorsak, çocukların televizyon izleyeceği saatleri ve programları belirleyemiyorsak “bilinçli seyirci ve bilinçli bir aile büyüğü” olduğumuz söylenemez.

Türkiye çok kısa bir süre önce 11 yaşındaki bir kız çocuğunun annesini silahla öldürdüğü gerçeği ile yüz yüze gelmiştir. Asıl düşünülmesi ve üzerinde durulması gereken nokta ise, televizyon kumandasının esiri haline kendimiz dönüşürken, yitirdiğimiz değerlerimiz ve şiddetin kucağına ittiğimiz çocuklarımızı bekleyen tehlikelerdir.

Bilgilenme, haber alma ve eğlence ihtiyacını karşılayacak şekilde bilinçli bir seyirci ve bilinçli bir aile büyüğü olmaz, kendi yaşamını yaşamak yerine, yaşama seyirci kalmayı sürdürdüğümüz takdirde şu uyarıda bulunmak zorunda hissediyoruz: “Dikkat! Evinizde televizyon var!”  

Şenay Şekeroğlu

Antalya Şubesi

Kadın ve Aile Komisyonu Sorumlusu

 • Netinial Internet

Yorumlar

“ÇOCUKLARINIZI TV’DEN KORUYUN-Şenay ŞEKEROĞLU” adlı makaleye 3 yorum yapilmis
 1. nurcan dedi ki:

  ben şenay şekeroğlunu tanıyorum hatta kızı büşra benim arkadaşım oluyo çokkkk seviyorum onları

 2. ayaz dedi ki:

  cok hassas ve turkiyeyi gunden gune komaya dogru goturen bir hastaliga dikkatleri cekmenizden dolayi tesekkur ederim,,,
  gunumuz teknolojisiyle yapilan milyonda dolarlik en gelismis fuzeler bile hedefini sasirabiliyor,,,bazan cok uzaga dusuyor yada hic patlamiyor,,
  ama oyle bir silah varki,,,hedefini 1mm daha sasmiyor ve dustugu yerde uzun ve can cekismeli bir ölüm sureci baslatiyor…evet TV den bahsediyorum,,plasmali,lcd li ölum makineleri. Hele ki Turkiye gibi basibos her bir kurumu islevini yitirmis bir ulkede bu silahin etkisi ve tesiri daha da fazla olmakta. cam ekranlardan sunulan akrep zehirli bal serbetlerini 7 den 70 hepimiz kana kana icmekteyiz..konunun detaylarina girersem yazi cok uzayacak…sadece su kadarini soyleyim,,basimizi kaldirip sokaga baktigimizda
  Mematilerin, Polat alemdarlarin ,bir gecelik icin 100 bin dolara seks yapabileceklerin,,avrupa ozentili kendi kulturunden asagilik kompleksine kapilanlarin sayisinin artmasinda TV buyuk faktordur…daha bunlar basit ornekler..
  yaziniz icin tekrar tesekkur eder basarilarinizin daim olmasini dilerim

  Ayaz

 3. Musa Kahraman dedi ki:

  Sevgili hanımefendi
  Çocukları tv den koruduk ama şimdi bilgisayardan alamıyoruz.
  Eskiden tek salondaydık hepimiz, şimdi ikiside kendi bilgisayarında ve odasında.
  Çocuklarımızın duygularına hitap eden yazılarınız yok mu
  Sevgiler

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari