CUMHURBAŞKANLIĞINA GİDEN YOLDA BİR ENGELLEME HİKÂYESİ

Mayıs 14, 2010 tarihinde tarafından  
İNCİNSEN DE İNCİTME-BİNALİ EFE kategorisinde yayımlanmıştır.

CUMHURBAŞKANLIĞINA GİDEN YOLDA BİR ENGELLEME HİKÂYESİ

CHP Genel Başkanı’nın başına gelenlerin tahlilini yaparak bu işin asıl sebebi nedir diye düşündüğümde, gelişmelerin ışığında birçok noktada kilitleniyorum. Bir sürü sebep ve bunu olayı tezgâhlayacak kişi çıkıyor karşıma. Yazıyor, çiziyor, siliyor, karalıyordum. En kuvvetli diyebileceğim sebebi, bir diğer sebep güçsüz bırakıyordu.

Aklıma gelen en sağlam sebep, genel seçimlerde muhtemelen kurulacak olan koalisyonda Baykal’ın Başbakan olma ihtimalini ortadan kaldırılması ve onun ileriki günlerde Cumhurbaşkanlığı için aday gösterilmesini engellemekti. Bu olayın kurgulanması da onun önünü kesmek için haince bir tuzaktı. Zaten bu olay açığa çıktığında gerek iktidar gerek muhalefet veya başka sıfatlara haiz herkesin birleştiği ortak nokta, Deniz Baykal’ın çok güvenilir bir insan olduğu ve hiçbir şaibeye bulaşmadığı şeklindeydi.

Yani böyle bir olay karşısında bile kendisine olan güven tamdı ve siyasi toplu durum içerisinde herkesin ortak noktada buluşabileceği birkaç kişiden birisi, hatta en şanslısıydı.

Deniz Baykal  siyasi tecrübesi ile Türkiye Cumhuriyetini koruma ve kollama konusunda fevkalade mücadeleler vermiş Atatürk ilke ve inkılâplarını, devrimci ruhunla ve kişiliğini ortaya koyarak savunmuş, bazen siyasetten uzaklaştırılarak bazen de şahsına hatta ailesine dil uzatılarak çirkin iftiralara maruz kalmış olmasına rağmen ilkelerinde taviz vermeyen ender liderlerden biridir.

Coğrafi konumu, yer altı kaynakları, yer üstü doğa güzellikleri ve stratejik konumundan dolayı yurdumuzun üzerinde dönen entrikalar karşısında azimle mücadelesini sürdüren Deniz Baykal’ın siyasi arenada bulunmaması vatanımızın daha rahat sömürülmesi anlamını taşıyacaktır. Solun lideri Deniz Baykal CHP’nin başına geçmeli Cumhuriyeti Çıkarcı çakallara bırakmamalıdır.

Hayallerini süsleyen Cumhurbaşkanlığı yolunda rakip olarak gördüğü Deniz Baykal’dan kurtulmak için bu olayın  internet yoluyla yayılmasına, bilgi kirliliğin oluşmasına, başvurmuş olma ihtimali kamuoyu tarafında değerlendirme kapsamına alınmış durumda.

Bu olayın dışında bir de suikast ihbarı olayı var. Bu her ne kadar kaset olayından sonra açıklanmış olsa da senaryoyu yazanların bir takım kişi ve kuruluşları işin içine çekerek yaratmak istedikleri güvensizlik ortamından nemalaşmak istedikleri açıkça görülmektedir.
Evet, Sayın Baykal kim ne derse desin, gerek solun gerekse siyasi tarihimizin temel taşlarından birisidir. Hükümetin yaptığı yanlışlar ve bu Anayasa’nın değişmesi konusunda gösterdiği tavrın manasızlığı ve sadece meclisteki sayısal çoğunluklarını arkalarına alarak geleceğimizi tehdit eden maddeleri oylatması, bunda da sadece kendi çıkarlarını ve geleceklerini gözetmesi vatandaşımızın gözleri önünde cereyan eden vahim olaylardır.

Hatta Anayasa Mahkemesi ile ilgili oylamada kendi içindeki vekillerin bile karşı duruş sergileyerek ilgili maddeyi taslak dışında bırakması kimsenin gözünden kaçmıyordu. Bu arada da muhalefet güçleniyor ve iktidarı yerinden oynatacak gelişmeler oluyordu.

İşte  tam bu sırada hem gündemi değiştirmek, hem muhalefete karşı oluşan güveni sarsarak iktidarlarını sağlamlaştırmak, hem de bilhassa Başbakan’ın durdura bilirlerdi, kaldıki komplo düzenlenen kişi sıradan biri olmadığından güzden kaçmış olamaz, mazlumun yanında olma görüntüleri ile bu oyunu timsah gözyaşları arasında tezgâhladılar ve Sevgili Yılmaz Özdil’in yazdığı gibi, “Baktılar Silivri’ye gönderecek belge yok, Baykal’ı da evine göndermenin yolunu aradılar.

Hem de Türk siyasi geleneğine yakışmayan, ancak kirli politika yapanlarla özdeşleşen bir komplo teorisidir…

Binali EFE

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari