CUMHURİYET VE MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Ekim 30, 2009 tarihinde tarafından  
İNCİNSEN DE İNCİTME-BİNALİ EFE kategorisinde yayımlanmıştır.

CUMHURİYET VE MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Bu ülkeyi emperyalist güçlerden kurtarıp Cumhuriyetin ilan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları önünde bu gün yani Cumhuriyetin 86. yıldönümünde bir kez daha saygı ile eğiliyorum.

Atatürk’ ü, Ülkeyi ve Cumhuriyeti sevmek, küçük yaşlarda başlar. Bunda ailenin önemi büyüktür. İlkokuldan itibaren öğretmen ve eğiticilerin yönlendirmesi, bu sevgiyi aşılaması şarttır. Küçük yaşlarda Atatürk’ün kurmuş olduğu Cumhuriyeti tanımak, nimetlerinden faydalanarak çağdaş olmanın erdemi ile büyümek her birey ve toplum için bir şans ve ayrıcalıktır.

Hayatım boyunca Cumhuriyet ve Atatürk sevgisi ile büyüdüm. Bunda babamın rolü büyüktü. İlkokul çağlarında daha Atatürk’ ü,Cumhuriyeti ve kurtuluş savaşını içeren eserleri okudum. Atatürk Selanik’te doğmuş yalnız Türkiye’nin değil,  dünyanın  yetiştirdiği büyük asker ve büyük devlet adamı idi.

Atatürk’e ait eserlerin içinde NUTUK çok önemlidir. Her Türk gencinin elinde bulunması gereken ölümsüz eserdir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurtuluşu olan Kurtuluş Savaşı’nın en yetkin ve en özlü yazılı anlatımı olarak kabul edilen bu yapıtın, geleceğimiz olan genç kuşaklara de iletilmesi, günümüz Türkçesi ile olursa daha da güzel tabii.

Yeni Türkiye Devleti’nin ilk tarihi olan Nutuk, 15–20 Ekim 1927 tarihleri arasında, Atatürk tarafından otuz altı buçuk saat süren bir konuşmayla okunmuştur.

Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Nutuk’ta, Kurtuluş savaşı destanını Samsun’a ayak basmasından başlayarak her şeyi en ince ayrıntısına kadar anlatmıştır.

1919’ dan dan başlayarak,1927’ ye kadar gelen NUTUK;

–         Kuvayı Milliye Dönemi

–         Türkiye Büyük Millet Meclisi Dönemi

–         Cumhuriyet Dönemi

Olmak üzere üç bölümde ele almıştır. Nutuk, aynı zaman da Cumhuriyet ilkelerinin de en açık ve net savunuculuğunu yapmaktadır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ ün bu eserinde. Onun ne kadar büyük bir asker; devlet adamı, fikir adamı ve saygın bir kişilik olduğunu açıkça görmekteyiz.

CUMHURİYET BAYRAMINI KUTLARKEN

Şimdi aklıma geldi. Bu 29 Ekim 2009 Cumhuriyet Bayramının 86.yılını kutlarken, ülkede gözler önündeki olumsuz tablo’dan Anıtkabirde yatan büyük insan Atatürk rahatsız mı? Bayramda Anıtkabir ziyaret edilirken büyüklerimiz Atatürk’le ilgili Anıtkabir özel defterine ne yazacaklar?

Bence bu Cumhuriyet bayramı kutlamaları içinde Anıtkabir’e büyüklerimiz görevlerini tam ve doğru olarak yaptıklarının huzuru ile mi çıkacaklar? Bu sorular mutlaka yanıtlanmalıdır.

Büyüklerimizin de bir kez daha salim kafa ile Atatürk’ün ölümsüz eseri NUTUK’ u okumalarını öğütlerim…

Bize Cumhuriyeti armağan eden şehitlere ve tüm gazilere ne kadar teşekkür etsek azdır. Türkiye gibi cennet vatanı emanet etmişler. En büyük korkum bu emanete ihanet edenlere güz yummaktır. Bayramınız kutlu olsun..

Binali EFE

binaliefe@hotmail.com

Hacı Bektaş Veli Vakfı Antalya Şube Başkanı

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari