DAHA BİTMEDİ! NÖBETTEYİZ!

Temmuz 2, 2009 tarihinde tarafından  
GÜNDÜZ GÖZÜYLE M.NEŞET GÜNDÜZ kategorisinde yayımlanmıştır.

DAHA BİTMEDİ! NÖBETTEYİZ!

Kredi kartı borçlarına kısmi af getiren düzenlemede adeta kredi kartı mağdurlarının yapılandırılması değil banka kurtarma operasyonunu şovuna döndü.

Türkiye’de 44 milyon kredi kartı kullanıcısı var. Toplumdaki beklenti kredi kartı borçlularının borçlarının yapılandırılması yönündeydi. Yani yaklaşık 10 milyon insanı ilgilendiren bir yasal düzenleme ihtiyacı doğrultusunda hareket edileceği ve hükümetin bu beklentiye cevap vereceğine inanılıyordu. Ancak kamuoyunun önüne konulan tasarı ile sadece 875 bin kredi kart sahiplerinin icra takibine alınmış borçların yapılandırılması gündeme geldi. 875 bin kredi kartın ödenmesi imkansız hale geldiğinden, geri ödenebilmesi içinde hükümetle Türkiye Bankalar Birliği (TBB)’nin ortak yürüttükleri bu tasarıda kart aidatı Ali Cengiz oyunu da ortaya çıktı. Bu büyük oyunla Yargıtay’ın aksi yöndeki kararlarına rağmen kart aidatlarının yasallaşması amaçlanmıştı. Yani açıktan bankalara her yıl için yaklaşık ortalama bir rakamla 2.000.000.000,00 TL (eski ifade ile 2.000.000.000.000.000.TL-iki katrilyoncuk) yi bu zengin milletin kredi kart aidatına muhtaç bankalara vermesi çabalarıydı.

Tüketiciler Birliğinin itiraz ve yoğun çalışmaları sayesinde kredi kart aidatları tasarıdan çıkarıldı. Genel merkez ve şubelerden tüketiciler birliğinin gönül erleri tabir caizse TBMM ne kamp kurdular. Ve bu onurlu mücadele neticesini vererek şimdilik de olsa kredi kart aidatı belasından bu millet kurtuldu.

Bundan Hükümetin Sanayi Bakanı Ergün etkilenmiş olacak ki bankalardan özür dilercesine ve günah çıkarırcasına medyaya şu sözleri yansımıştır. “Kredi kartı aidatıyla ilgili düzenlemelerin Yeni Tüketici Hakları Yasa Tasarısı’nda yapılacağını, kart aidatlarının belirlenmesi konusunu, bankaların kendi aralarında oluşturacakları bir kurulun karar vereceği” şeklindeki konuşması bankacıları yüreklendirmiştir. Bunun üzerine TBB sıcağı sıcağına aba altından sopa gösterir şeklinde açıklamalarda bulunmuştur. “Kredi kartı aidat ücretinin belli miktarlarda ödenmeye devam edeceğinin, telefon açtığınız zaman çağrı merkezine ulaşabilmek istiyorsanız, kredi kartınıza bir şey olduğunda karşınıza birinin çıkıp çözmesini istiyorsunuz. Bunlar tabidir ki, belli maliyetleri de getirir”  İşte gördünüz mü, neden bir bardak suda fırtına koparılıyormuş. Aynen telefonlarda alınan sabit ücretler gibi. Minareyi çalan kılıfını hazırlıyor.

Yıllardır kredi kartlarının her yerde ve hiçbir kriteri oluşmadan dağıltılmasına karşı çıkmıştık. Defalarca medya aracılığı ve sokak kampanyalarımızla hem tüketicileri hem de iktidarı uyardık. “Türk milleti buna hazır değil, düzenlemeler ve hukuki alt yapıları hazırlanmadan kredi kartlarının dağıtılması vahim sonuçlar doğuracağını defalarca söyledik.

Şimdi ne oldu, yalnızca bankaların toplayamadığı 875 bin kredi kartlarının yapılandırılmasına gidildi. Oysa biz geriye kalan 9 milyon kredi kartlarının da sınır noktada olduğunu, bunlar içinde bir yapılandırmanın yapılması gerektiğini söyledik. Çok kısa zaman sonra aynen 9 milyon kart kullanıcısının da bu mağduriyetleri yaşayacağını ve daha fazla vahim olaylarla karşı karşıya kalınacağını söyledik.

İşte tam da bu arada kredi kart aidatı konusunda Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının aleyhe çıkan Yerel Mahkemenin kararının “kamunun yararına” bozulmasını istemesi ve Yargıtay 13. Hukuk Dairesi’nin (ki bu daire bu tür haksız şartlar konusunda uzman) oybirliği ile tüketicinin lehine karar alması tüketicinin haklılığını bir kez daha ortaya koydu.

Unutulmamalı ki kanunlar insan ruhu için çıkarılır. Biz Tüketiciler Birliği olarak bize tanınan iç hukuk ve AB tüketici mevzuatlarına uygun çalışmalarımıza devam edeceğiz. Peki! Kredi kart aidatındaki Ali Cengiz oyunu bitti mi. Hayır daha bitmedi! Ama henüz Tüketiciler Birliğinin Kredi Kart Aidatı nöbeti de bitmedi! Hazır vaziyette millet nöbetindeyiz!

Şairin dediği gibi “Sen çalış olmazsa alem sıkılsın! Yardıma koşmayan kalem sıkılsın!” anlayışı ile millet nöbetine sıkılmadan devam ediyoruz. Milletimin menfaatlerini koruması gereken, millet adına milletin zararına hareket eden, söz söyleyen, parmak kaldıran, imza atanlar, bu gönül erlerine nöbet tutturanlar… Sizde sıkılma var mı?

Sizde utanma, sıkılma duygusu var mıdır bilemiyorum. Ama bizler sizler adına utanıyoruz. Bu gördüğümüz tablo karşısında milletimizden özür diliyoruz…

M. Neşet GÜNDÜZ

Tüketiciler Birliği

Antalya Şube

Komisyonlar Sorumlusu

  • Netinial Internet

Yorumlar

“DAHA BİTMEDİ! NÖBETTEYİZ!” adlı makaleye bir yorum yapilmis
  1. FİDAN GÜLMÜŞ dedi ki:

    ÖYLEYSE BİZ UYUMAYA DEVAM EDEBİLİRİZ.
    UTANIYORUM TEPKİSİZLİĞİMİZE,
    VE YAVAŞTA OLSA BİR DİRENİŞ BAŞLADI BANKALARA KARŞI
    SAĞOLUN VAR OLUN

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari