DEMİR LEBLEBİ “DOĞU TÜRKİSTAN”

Temmuz 21, 2009 tarihinde tarafından  
TURİZMCİ FARKIYLA-ŞAMİL HORULUOĞLU kategorisinde yayımlanmıştır.

DEMİR LEBLEBİ

Doğu Türkistan’da yüzlerce Uygur’un ölümü ile vuku bulan olaylar milletimizi derinden üzmüştür.

 Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 250 kişilik büyük bir ticari heyet ile Çine yaptığı tarihi gezi, Urumçi’deki olayların patlak vermesi ile akla çok şey getirmektedir. İlk önce basit işçi kavgası ile başlayan çatışmalar, yüzlerce kişinin ölmesine neden olmuştur. Yaralı ve sakat kalanlar tam olarak bilinemiyor. Kayıpların çok daha fazla olduğu sanılmaktadır.156 ölü olduğu söylenmesine rağmen. Çünkü bölgeye hiçbir yabancı gazeteci sokulmuyor. 

Bu bölgede yaşayan kardeşlerimize gözdağı verilerek Türkiye’ye güvenmeyin biz güçlüyüz, her şeyi yaparız düşüncesini akla getiriyor. Türkiye’ye de bizim iç işlerimize kimseyi karıştırmayız, sonucuna katlanırsınız fikrini mi hatırlatmaktadır? Tarih ispatladığı gibi, demir leblebi olduğumuzu ve Çin Setinin kimlere karşı yapıldığı unutulmamalı!  

Çin; ekonomisi, askeri gücü, nüfusu bakımından dünyaya meydan okumaya namzet uyuyan bir dev gibidir. Dünya zengini kabul edilen Amerika, yaklaşık 12 trilyon dolar GSMH olmasına rağmen, Çinin GSMH 44 trilyon dolar civarında olacağı düşünülmektedir.

1 milyar 300 milyon nüfusu ile küresel bir aktör olma yolunda ilerleyerek kabına sığamıyor. Bu durumda asimile politikası uygulayarak, göçe zorlama ile topraklarına toprak katma sevdasındadır.  

Uygurların yaşadığı bölgeler yoksul, milli gelirden hak ettiklerini alamıyorlar. Çin, zenginliği ve refahı güneye kaydırıp, kuzeyi fakir bırakmaktadır.

Olimpiyat temizliği” adı altında Uygur işyerleri ve lokantaları kapatılmış, gelen yabancıların Uygur kültürü ile tanışması istenmiyor. Uygur Bölgesinin başkenti Urumçi’de ve Kaşkar şehrinde Türk-Uygur kültürü yok edilmek isteniyor, kültürel soykırım uygulanıyor. Çinleştirme politikası uygulanıyor.

Pekin yönetimi Doğu Türkistan’daki doğal kaynakları, zengin doğalgaz ve petrol yataklarını harcıyor. Çin, Uygurları yok etme politikasına paralel olarak bölgenin adını “Sincan” olarak değiştirmişti. 

Çin, Sincan Uygur Özerk Bölgesinde yaşayan genç Uygur Türkü kadınları zorla evlerinden çıkararak Çinin doğusundaki fabrikalarda çalışmaya zorlayarak, günde 12 saatten fazla boğaz tokluğuna çalıştırdığı gibi, kötü muameleye maruz bırakmaktadır.

Doğu Türkistan, nüfusu 8,5 milyon, topraklarının yüzölçümü 1.646.700 km2  yüzölçümü ile Çin Halk Cumhuriyetinin en geniş bölgesidir. Başkenti Urumçi, resmi dilleri Uygurca ve standart Mandalin dilidir. Diğer ünlü şehirleri içinde Kaşgar gelmektedir. Ünlü Divan-ı Lügat-Türk esere yazan Kaşgarlı Mahmut da bu şehirde doğmuştur.

Doğu Türkistan ya da Çin Türkistan’ı gibi isimler kullanılması savunulmasına rağmen Çin Halk Cumhuriyeti ayrılıkçılık olduğunu gerekçesiyle karşı çıkmaktadır.

Çin, dünyadaki çeşitli ülkelere birçok yatırım ve ithalat-ihracat yapmakta, kredi vermektedir. Amerika ve Avrupa’daki bankalardaki parası küçümsenecek kadar az değildir. Türkiye’deki yatırımı 60 milyon dolar kadar azdır.

Doğu Türkistanlı iş kadını Rabia Kadir, Çin Parlamentosuna seçildikten sonra, siyasi görüşü yüzünden 8 yıl hapiste tutuldu. ABD nin baskısıyla serbest bırakıldı. Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Kadir, Nobel Barış Ödülüne aday gösterildi. Rabia Kadir “Artık Uygurlar Çinlilerle bir arada yaşayamaz” deyip, bağımsızlık talep ediyor.

2006–2007 de vize başvurusu, Çin-Türkiye ilişkilerine sekte vurabilir kuşkusu ile reddedilen Kadirin vizesi bugün verilmek istenmektedir.

Az bir ekonomik çıkar yüzünden Kadir’in verilmeyen vizesi, 60 milyon dolarlık yatırımı olan bir ülke için değmediği gibi, insan hayatı o kadar ucuz olmamalı.  

Türk Milleti olarak gerektiğinde “bir pire için, yorgan da yakacağımız ” bilinmeli!

Katillerin bulunana ve hesap sorulana kadar Çin mallarının boykotunu talep ederek, takdiri halkımıza bırakıyorum.

Ne mutlu değerlerine ve mazisi ile köklerine sahip çıkanlara.

Şamil HORULUOĞLU

Tüketiciler Birliği Antalya Şube

Turizm Komisyonu Sorumlusu

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari