DENİZ BAYKAL: PROJE ABD’DEN FON NORVEÇ’TEN

Ağustos 26, 2009 tarihinde tarafından  
AKDENİZİN DELİSİ-ALİ KEMAL SENAN kategorisinde yayımlanmıştır.

DENİZ BAYKAL: PROJE ABD'DEN FON NORVEÇ'TEN

Açılımın ABD kaynaklı olduğunu öne süren Baykal, Atlantis Konseyi’nde rapor hazırlandığını, Norveç’in finanse ettiğini söyledi. ‘Hükümetin düğmeye basılmış gibi harekete geçmesi tesadüf değil’ diyen Baykal’a aynı dakikalarda ABD’den yanıt geldi

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal,  MHP lideri Bahçeli’nin gündeme getirdiği ve Başbakan’ın ‘ispatlamayan namussuzdur’ dediği ‘Kürt açılımının ABD kaynaklı’ olduğu iddiasının gerçeğini yansıttığını söyledi. CHP lideri, Başbakan’ın hakaret ederek, susturmaya yönelik tavır içinde olduğunu öne sürdü. Projenin uluslararası katkıyla şekillendiğini belirten Baykal, 2007’nin dışında, 2009 tarihli bir rapor daha olduğunu ifade etti.

Baykal şöyle konuştu: Projeyi hazırlayan Atlantik Konseyi, bir ABD kuruluşu. En son 13-15 Nisan 2009’da Washington’da toplantı yapıldı. 14 Türk ve Iraklı siyasetçi de katıldı. Norveç’in Washington Büyükelçisi de vardı. Açık Toplum Enstitüsü temsilcisi, ABD ve İngiltere’nin eski Ankara büyükelçileri toplantıda yer aldı. Eylülde İstanbul’da bir toplantı daha olacak.

Bu kişiler Türkiye’ye geldi, Dışişleri ağırladı. Norveç hükümeti çalışmalar için fon tahsis etti. Hazırlanan raporda ‘PKK üyelerine kademeli af, DTP’li tutukluların serbest bırakılması, Anayasa’dan Türk kelimesinin çıkarılması’ önerildi. ‘Ankara Öcalan ile görüşmeyi kabul etmeyebilir ama DTP’liler etkili bir muhatap olabilir, bu meseleyi çözer’ denildi.

Türkiye’de düğmeye basılmışçasına harekete geçildi. İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın, gece gündüz bu işle uğraşması tesadüf değil. Bunun altında Türkiye’ye yönelik bir yol haritası uygulanması beklentisi var. Cumhurbaşkanı’nın ‘Eğer biz şimdi harekete geçmezsek başımıza başka işler açılır’ derken kastettiği herhalde budur.

NORVEÇ’TEN VAR MI?

Baykal’a, açıklamalarına ABD Büyükelçiliği’nden yanıt geldiği söylendi. Baykal ise, ‘Norveç Hükümeti’nden açıklama geldi mi? Söylediklerim net. Resmi politika olmayabilir. Başbakan, ‘Yılbaşına kadar zaman yok’   diyor. Ne demek yok’ diye konuştu.

Sürecin sonunda çatışma çıkar

‘SÜREÇ sonunda çatışma çıkabileceği uyarısı’ yapan Baykal’ın eleştirilerinden MGK da nasibini aldı. Açıklama şöyle: Süreç, karşılıklı kuşkuları artırdı, ulusal birliğin sarsılmaya başlamasına yol açtı. Bu, milleti ayrıştırma projesidir.

MGK SÜRECİN PARÇASI:

Ortaya çıkan gerilim Başbakan, Cumhurbaşkanı, MGK’yı da içine aldı. MGK bildirisinde ‘milli birliğe yönelik çalışmaları destekliyoruz’ deniyor. Nereye gideceği belli olmayan süreci peşin desteklemek yanlış. MGK da sürecin parçası haline geldi, Kandil’de temas yapan gazeteci de.

Süreç sanatçıları da böldü. Başbakan’ın hakaretleri, küfür  noktasındaki söylemler, tehlikeli gerginliklerin derinleşmesine yol açabilir. Hükümet bir şey yapmak istiyor, adını koymuyor. CHP olarak rotasını bilmediğimiz gemiye binmeyiz.

IRAK GİBİ OLUR:

İmralı, DTP, Kandil arasında beraberlik olduğu ortada. PKK’nın projesi başlangıçta neyse şimdi de o. İmralı’dan yapılan açıklamalar, hedefin ayrı millet ve bu milletin, silahlı kuvvetler dahil her alanda kendini yönetme arayışı olduğunu göstermiştir. Hükümet terörle mücadele yerine müzakere ediyor.

Hükümet ne yapacağını utanmadan ilan etsin. Türkiye tarihi dönüm noktasında. Sürecin sonunda çatışma, gerginlik çıkar. Irak’ta, Yugoslavya’da ne çıktıysa Türkiye’de o çıkar. Herkesin tarihi sorumluluğunu üstlenmesini bekliyorum.

ABD: Kürt açılımı Türk’tür

BAYKAL’IN açıklamalarına jet yanıt ABD Büyükelçiliği’nden geldi. Büyükelçilik sözcüsü, ‘Kürt açılımının bir Amerikan projesi’ olduğu savlarına ilişkin yaptığı açıklamada, planın bir ‘Türk planı’ olduğunu vurguladı. Sözcü şunları söyledi: Türkiye’nin demokratikleşmesini destekliyoruz ancak bu plan, bir Türk planıdır. Bu, Türkiye tarafından çözümlenmesi gereken ve çözümlenmekte olan bir iç meseledir.

Bizden katılım yok

CHP lideri Baykal’ın iddialarına Dışişleri Bakanlığı ile Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek de yanıt verdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada ‘ABD’de düzenlenen bir toplantıya atfen Bakanlığımızı hedef alan iddiaların gündeme getirildiği görülmektedir. Toplantıya Türkiye’yi temsilen katılım olmamıştır.

Türkiye’nin dış politika ilkeleri partiler üstü niteliktedir’ denildi. Çiçek ise ‘Düşünmediğimiz, hedeflemediğimiz görüşler kamoyuna aktarılıyor. Bizden kimsenin katılmadığı toplantılardan bahsediliyor’ dedi. Çiçek, Baykal ve Bahçeli ile görüşülüp görüşülmeyeceği sorusuna da, ‘Herkesle görüşmeye çalıştık, çalıyoruz. Ama ‘görüşmüyoruz’ deniliyor ise ne yapalım?’ yanıtını verdi.

AKŞAM

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari