DEPREM SEMİNERLERİNE KADIOĞLU İLE DEVAM EDİLDİ

Aralık 5, 2009 tarihinde tarafından  
HABERİNİZ VAR MI? kategorisinde yayımlanmıştır.

DEPREM SEMİNERLERİNE KADIOĞLU İLE DEVAM EDİLDİ

Marmara Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen deprem seminerlerine Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu’yla devam edildi. İTÜ Afet Yönetim Merkezi Direktörü Kadıoğlu, birbirinden çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Marmara Belediyeler Birliği Çevre Yönetim Merkezi tarafından organize edilen deprem seminerlerine, belediyelerden gelen yoğun istek üzerine devam ediliyor. İlk olarak Prof. Dr. Naci Görür’ün sunumuyla gerçekleştirilen Deprem ve Sonrası panelinin ardından, Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu ile de “Afet Yönetiminin Temel İlkeleri, Depreme Hazırlık ve Temel Afet Bilinci, Yerel Yönetimler için Afet Acil Yardım Planlaması” semineri gerçekleştirildi.

Programın açılış konuşmasını yapan Marmara Belediyeler Birliği Çevre Yönetim Merkezi Direktörü Aynur Acar, birliğin çalışmaları hakkında bilgi verdikten sonra, “Deprem konusunu, Marmara bölgesinin en önemli problemi olarak gördüğümüz için bu konuyu işliyoruz ve işlemeye de devam edeceğiz” dedi.

“ÜLKEMİZDE VURDUMDUYMAZLIK VE PANİK EVRESİ VAR”
Afet Yönetiminin, Zarar Azaltma, Hazırlık, Müdahale ve İyileştirmeyle bir araya dört ana evreden oluştuğunu belirterek sözlerine başlayan İTÜ Afet Yönetim Merkezi Direktörü Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, “Ülkemizde ise bu dört evre yerine, sadece iki evreye rastlanıyor: Vurdumduymazlık ve panik evresi. Bir afet yaşandığında yöneticiden memura, medyadan vatandaşa kadar herkeste bir panik havası başlıyor ve tartışmalar uzun bir süre gündem oluşturuyor. Afet olmadığı zamanlarda ise bugünlerde olduğu gibi Vurdumduymazlık evresine giriliyor.

Afet yönetimi bir bütündür. Bazı yerel yönetimler ve STK’lar, enkazdan kurtarma çalışmaları ve tatbikatlar yapıp duruyor. Enkazdan kurtarma çalışması yapılacağına, enkaz olmaması için çalışmalar yapmak çok daha yararlı olur. Halkı bilinçlendirmek lazım ve bu bilinçlendirme, sadece sivil savunma memurunun işi değildir. Afet yönetimi konusunda halkı bilinçlendirme çalışmalarında, popüler simalardan da yararlanılmalıdır” diye konuştu.

TÜRKİYE’DE 31 ÇEŞİT AFETİN 6’SI GÖRÜLÜYOR
Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, açıklamaları şöyle tamamladı; “Dünyada 31 çeşit afet var. Bu afetlerin en kötüsü kuraklıktır. Türkiye’de 6 çeşit afet görülmektedir. Bunlar; deprem, yangın, su baskını, yer kayması, kaya düşmesi ve çığdır. Bu afet çeşitleriyle ilgili olarak her ilçede Çoklu Tehlike Analizi ve Haritası yapılmalı. Sabah-akşam televizyonlara çıkıp fay hatları konuşulacağına, depremle yaşamayı öğrenerek afet yönetim bilincine varmalıyız.

Depremden bizi kimin kurtaracağını düşüneceğimize, en basit mantıkla gardırobu duvara sabitlemeliyiz. Eşya sabitleme tekniği Japonya’da çok yaygın ve vatandaşlarımızı bu konuda yönlendirmeliyiz. Japon mimarisinden örnekler alarak evlerimizi apartmanlarımızı yapmalıyız. Ayrıca Japonya’da okul, park, bahçe ve spor salonlarının altına su ve gıda tankları yapılıyor. Çünkü buralar acil durumlarda insanlarının toplandığı yerler. Bu uygulama, yerel yönetimlerimiz tarafından ülkemizde de yapılmalı.”

DEPREM SEMİNERLERİ DEVAM EDECEK
Marmara Belediyeler Birliği tarafından sürdürülen deprem seminerleri kapsamında; deprem öncesi tedbirler, deprem sonrası kent yönetimi ve afet yönetimi, toplumda afet bilincini artırma yöntemleri ve bilinçlendirme eğitimi, belediye çalışanları için afet acil durum planlaması, afet zararlarını azaltmanın temel ilkeleri, STK’larla işbirliği, tatbikatlar, operasyon prosedürleri, can güvenliği gibi başlıklar ele alınıyor.

Belediyelerin tüm personeline ve uygulama yapacak elemanlara, sivil toplum kuruluşlarına, üniversitelere, kamu kurum ve kuruluşları ile vatandaşlara açık olarak yapılan seminerlere, 11.12.2009’da İzmit’te, 17.12.2009’da İstanbul Maltepe’de ve 24.12.2009’da Bursa’da devam edilecek.

4 Aralık 2009 tarihinde (dün) gerçekleştirilen etkinliğin detayları ektedir.

Yüksek çözünürlüklü (3000×2245 px – 72 dpi) görsel kullanımı için www.marmara.gov.tr

adresini ziyaret edebilirsiniz.

————————————–

Marmara Belediyeler Birliği

Fatih SANLAV

Basın Yayın Danışmanı

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari