DEV NAKLİYE UÇAĞI BATIRILDI

Haziran 29, 2009 tarihinde tarafından  
AKDENİZİN DELİSİ-ALİ KEMAL SENAN kategorisinde yayımlanmıştır.

DEV NAKLİYE UÇAĞI BATIRILDI

Türk Hava Kuvvetlerine hizmet veren ve emekliye ayrılan C–47 Dakota tipi nakliye uçağı, dalış turizminde kullanılması amacıyla, 12. Uluslararası Likya-Kaş Kültür ve Sanat Festivali kapsamında Kaş’ta batırıldı.

Türk Hava Kuvvetlerine bağlı Hava Lojistik Komutanlığı Kayseri Hava İkmal Komutanlığınca hurdaya çıkarılan ve dalış turizmine hizmet vermesi amacıyla Kaş Kaymakamlığına hibe edilen nakliye uçağı, Türk Hava Kuvvetleri Kartal Vakfının katkılarıyla, tırlarla parçalar halinde Kaş’a getirildi.
Burada monte edilen, kanat uzunluğu 30, kuyruktan kokpitine kadar uzunluğu 20 metre olan uçak, Kaş Kaymakamlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı gözetiminde yapılan batırma işlemi öncesinde, vinç yardımıyla kaldırıldı ve Anemo adlı tekneye bağlanan halatlarla denizin 100 metre açığına çekildi. Uçak, Kaş’taki dalış okullarında görevli 5 dalgıcın yönlendirmesiyle, 7.5 metre derinliğe tekerlerinin üzerinde batırıldı.
Yaklaşık 1.5 saat süren batırma işlemini Kaymakam Süleyman Yılmaz, Belediye Başkanı Abdullah Gültekin ve vatandaşlar karadan, teknelerle tur yapan yabancı turistler de denizden ilgiyle izledi.
Kara ağırlığı 6.5 ton olan eski nakliye uçağının, hava şartlarının elvermesi ve bölgede etkili olan karayelin sona ermesiyle, önümüzdeki günlerde balonlarla çekilerek, Bayındır limanı açıklarında 25 metre derinliğe indirileceği bildirildi.
Kaymakam Süleyman Yılmaz, uçağın batırıldığı yerin koordinatlarının, kaymakamlık, belediye, Kaş Su Altı Derneği ve kıyı dip yapısı konusundaki uzman bir ekip tarafından belirlendiğini anlatarak, uçağın batırılmasıyla Kaş’taki dalış noktası sayısının 42’ye yükseldiğini söyledi.
Son derece başarılı bir batırma işlemi gerçekleştiğini, uçağın önümüzdeki günlerde de 20-25 metreye indirilerek dalış turizmine önemli katkılar sağlayacağını vurgulayan Yılmaz, dalış turizminin geliştirilmesine katkıları dolayısıyla Hava Kuvvetleri Komutanlığı, taşıyıcı firma ve emeği geçenlere teşekkür etti.

—BALONLARLA SUDA UÇURULACAK-

Uçağın batırılmasına yön veren dalgıçlardan Anadolu Ajansı Kaş Yurt Muhabiri Cumhur Ayar, batırma işleminin planladığı gibi gerçekleştiğini, karadan vinçle kaldırılan uçağın, kontrollü şekilde 7,5 metre derinliğe indirildiğini söyledi.
Dalgıçların batırılmanın ardından uçağa bağlanan halatları söktüklerini anlatan Ayar, Kaş’taki kara yelin etkisini kaybetmesinin ardından uçağın, deniz dibinden, kaldırma balonları kullanılarak, Bayındır Limanı’nın 1,5 deniz mili açığında 25 metre derinliğe batırılacağını belirtti.

 AJANS 1

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari