DIŞİŞLERİNDE YENİDEN YAPILANMA

Ocak 11, 2010 tarihinde tarafından  
HABERİNİZ VAR MI? kategorisinde yayımlanmıştır.

DIŞİŞLERİNDE YENİDEN YAPILANMA

Dışişleri Bakanlığı teşkilat yapısında değişikliğe gidiliyor.

Bakanlık tarafından hazırlanan ve Dışişleri memuriyetinde “devrim” niteliği taşıyan adımlara ilişkin taslak hazırlandı ve geçen hafta Ankara’da yapılan Büyükelçiler Konferansı’nda ilk kez Büyükelçilerin yorumlarına açıldı.

“Dışişleri Bakanlığı’nın Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun”da değişiklik yapılmasını öngören taslakta şu unsurlar yer alıyor;

•  İdari memur sayısı arttırılacak: Halen Dışişleri’nde 493 idari memur, 970 meslek memuru görev yapıyor.  Özellikle idari memur sayısının azlığı, bakanlığın işleyişinde ciddi sıkıntı yaratıyor. Bakanlık, hem idari, hem de meslek memuru sayısını arttıracak.
• İdari memurluk, kariyer memurluğu olacak: İdari memurluğun adı yeni yasayla, “Konsolosluk, protokol ve idari işler memurluğu” adını alacak. Bu çerçevede pekçok protokol ve konsolosluk işleri ve yetkileri meslek memurlarından, idari memurlara geçirilecek. Ayrıca bakanlık tarihinde devrim nitelinde bir değişiklikle, idari memurların da “başkonsolos” olmalarının yolu açılacak. Böylece idari memurluk da bir “kariyer memurluğu” haline dönüştürülecek.
• Bakanlığın hukuk müşavirliği, ayrı bir daire haline getirilecek. Hukuk işleri tam bir “genel müdürlük”olarak yeniden yapılandırılacak.
• Kamu diplomasisinin kurumsallaştırılması için Bakanlık bünyesinde bir “kamu diplomasisi sekreteryası” kurulacak.
• Zor ülkelerde, güvenlik sıkıntısı yaşanan ülkelerde görev yapacak diplomatlara ek ödenek imkanı sağlanacak. Bu çerçevede “mahrumiyet tazminatı” ve “güvenlik riski tazminatı” adı altında, memurlara ek ödemeler yapılmasının önü açılacak.
• Dışişleri’ndeki memurların eğitimi için oluşturulmuş olan merkez, bir “akademi”ye dönüştürülecek. Dışişleri Akademisi’nde yarı ve tam zamanlı akademisyenler istihdam edilecek.
• Dışişleri Bakanlığı’nın memur alım ve terfi sistemi değiştirilecek. Bu çerçevede, aday meslek memurları Dışişleri’ne sınavla girecekler. Ancak akademide iki yıl eğitim aldıktan sonra asaletlerinin onayı için bir kez daha sınava girecekler.
• Sınavlarda bugüne kadar kamu yönetimi, ekonomi ve uluslararası ilişkiler gibi bölümlerden meslek memuru alınıyordu. Yeni taslakta,
üniversitelerin tarih gibi bölümlerinden mezunların da meslek memuru olarak Bakanlığa girmelerinin önü açılacak.
•  Meslek memurları, çeşitli illerde staj yaparak yerel idari temsilcilerle temas kurmaları sağlanacak.
• Meslek memurlarının hizmet yıllarına değil, performanslarına bakılarak terfi edilmelerinin önü açılacak. Meslek memurları, başarıları çerçevesinde daha genç yaşta büyükelçi olabilecekler.

HÜRRİYET

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari