DOLARIN SALTANATI SONA MI ERİYOR?

Şubat 18, 2010 tarihinde tarafından  
MÜŞÂVİR GÖZÜYLE-BİLÂL KILIKLI kategorisinde yayımlanmıştır.

DOLARIN SALTANATI SONA MI ERİYOR?

Yıllardır yatırımcısına sürekli kazandıran ve dünya piyasasında en çok mübadele aracı olarak kullanılan ABD dolarına ve  ABD tahvillerine yabancıların olan ilgisi her geçen gün azalıyor. ABD hazinesi, yabancıların ellerinde bulunan ABD Hazine tahvillerinin 2009 yılı Aralık ayında 53 milyar dolar azaldığını kaydetti. Bu  dönemde Çin’in elindeki tahvil miktarında 34,2 milyar dolar, Japonya’nın ise 11,5 milyar dolar azaltması özellikle dikkat çekici bir durum.

Bana göre; ABD tahvillerinin en iyi fonlayıcısı  konumunda olan bu iki ülke paralarını başka ülke paralarında değerlendirmeye kalkarsa, Amerikan Doları’nın sonu geliyor demektir ki, bu da asıl global finansal çöküşün ve ABD ve onun dünya üzerindeki saltanatının sonunun başlangıcı demektir. Hafta sonuna kadar döviz bandında inişli çıkışlı bir hareket olacağını sanıyorum. Ancak çok keskin iniş ve çıkışların olmayacağı kanaatindeyim.

Uluslar arası borsalarda ise Dün ABD’de gelen dataların beklenenden daha olumlu gelmesi ABD borsa endekslerini yükseltirken FED’in son FOMC toplantısına ait tutanaklarda bazı üyelerin piyasalara likidite sağlamak amaçlı olarak alınan, mortgage kaynaklı, varlıkların satılarak FED’in bilançosunun küçültülmesini istediğinin açıklanması moralleri kısmen bozdu ve yükselişi törpüledi.

ABD Dow Jones dünü 10.309 puana yükselerek kapatırken, teknoloji endeksi Nasdaq 12 puan artarak 2.226 puandan kapattı. Tokyo Menkul Kıymetler Borsası, kapanışta değer kazandı.   Nikkei Endeksi, dün değer kazanarak 10,335.69 puandan kapandı. Avrupa borsalarının yeni güne artıda başlamaları bekleniyor. Fakat yatırımcıların hafta başından bu yana elde ettikleri karları realize edebilecekleri de gözden kaçmamalı diye düşünüyorum.

Kanımca, Avrupa borsalarında  karların güçlü gelmeye devam edeceği ve değerlemelerin şu anda oldukça uygun seviyelerde bulunduğu unutulmamalı, hisse senetlerine yatırım için iyi bir ortam olduğu gözden kaçırılmamalıdır.
İMKB’de ise Son birkaç gündür yaşanan kademeli yükseliş eğilimine karşın işlem hacmindeki azalış ve para girişinin sınırlı kalması, hala uzun vadeli trendinin altında bulunan endeksin zayıf görünümünün devam ettiğine işaret etmektedir.

Yaşanan toparlanma çabalarının belirginleşerek devam etmesi halinde endeksin kanalına tekrar geri dönebileceğini düşünmekle birlikte, 51.750-52.250 aralığının direnç bölgesi olmasını düşünüyorum. Yükseliş  eğiliminin kademeli olarak seyrini sürdürmesini bekliyorum. Haftayı bütün iç politikadaki sıkıntılara rağmen 53.000 puanın üzerinde kapatacağını ümit ediyorum.

Muhabbetle kalın…
Bilal KILIKLI

Mali Müşavir/Ekonomist

kilikli_bilal@hotmail.com

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari