DOMUZ AŞISINDA GİZLİ TEHLİKE

Ekim 21, 2009 tarihinde tarafından  
GÜNDÜZ GÖZÜYLE M.NEŞET GÜNDÜZ kategorisinde yayımlanmıştır.

DOMUZ AŞISINDA GİZLİ TEHLİKE

Aşının hem gerekliliğine, hem etkinliğine ve hem de yan etkilerine karşı ciddi endişeler var. Her şeyden önce domuz gribinin her yıl görülen olağan grip kadar öldürücü olmadığı ortaya çıktı. Olağan gripten her sene 250-500 bin kişi ölürken, domuz gribinden ölen insan sayısı 1.500 kadar.  Bir başka deyişle domuz gribinden ölüm ihtimali binde 4.

Domuz gribi aşısının çok ciddi yan etkileri olabileceği ileri sürülüyor.  İngiltere’de yapılan 500 hemşire arasındaki ankette % 60’ı aşının yan etkilerine karşı ciddi endişeleri olduğu, %33’ünde kararsız olduğudur.  Bugün bu aşının ülkemizde hiç dile getirilmeyen çok önemli bir sakıncasından bahsetmek istiyoruz.

Grip aşılarına tıp dilinde adjuvan adı verilen ve vücudun aşıya daha fazla tepki vermesini sağlayan maddeler ekleniyor.  Alüminyum ve skualen bunlar içinde en çok kullanılanlar. Aşılara adjuvan eklenmesi teorik olarak mantıklı, çünkü bu sayede kısa zamanda az sayıda virüsle aşı üretmek ve böylece de daha az virüs antijeni ile daha çok insanı aşılamak mümkün oluyor.

Ancak bu işlemin çok tehlikeli yan etkileri var.  Amerika da bu maddelerin aşılara eklenmesine kesinlikle müsaade edilmiyor.  Oysa medyada domuz gribi aşısı üreten şirketlerin en az ikisinin (Novartis ve Glaxo SmithKline) hazırladıkları aşıda adjuvan kullanacakları haberleri yer aldı.

Sağlık Bakanı Akdağ “35-40 milyon doz domuz gribi aşısı almayı planladıklarını ve aşının satın alma konusunda, önde gelen ülkelerindeniz” demektedir.

Biz Tüketiciler Birliği olarak Sağlık Bakanının tekrar düşünüp araştırmasını bekliyoruz. Güvenilirliği ve insan vücuduna zararlı olmadığı ispatlanıncaya kadar yapılmak istenen domuz gribi aşılarının derhal durdurulmasını istiyoruz. Dünya ise gribe karşı vitamin takviyesi ve geçmişte kullanılan ilaçlarla çözüm sunuyor. Domuz gribi aşısı henüz geliştirilen ve içeriği açısından ölümcül tehlikeleri olan bir ürün. En azından ciddi şüpheler olduğu ortada.

Şimdiye kadar üç firma üretim yapmış. Bunlar;

*Glaxo Smith Kline firmasının Pandemrix adlı aşısı
*Baxter Internationel’in H1N1 aşısı
Her ikisinin de Avrupa ilaçlar kuruluşu tarafından onaylanmamış.

*Novartis tarafından üretilen Influenza A(H1N1) 2009 monovalent,

Amerika’nın bazı eyaletlerinde zorunlu aşılamaya karşı tepkiler artıyor. Aşılardan ölümler meydana gelmekte. İngiltere’de kesinlikle böyle bir uygulama yapmayacağını söylüyor. Diğer ülkelerde de durum farklı değil.

Bu aşılar yapıldığı takdirde
-Guillaian, Barre sendromu,Vaskülit, Felç, Anafilaktik şok ve ölüme neden olabileceğinden bahsedilmektedir.

Bu konuda tüm tüketicilerimizi uyarıyoruz. Acele etmeyin, kesin sonuçları ve belgelerini bekleyin. Muallakta olan işler karışıktır ve güven vermez. Yetkililerin sözlerini halkımızın iyi tahlil etmelerini tavsiye ediyoruz. Çünkü Çernobil faciasında bu millete radyasyonlu çayları, radyasyon yok diyerek şov yaparak içirmişlerdi…

M. Neşet GÜNDÜZ

Tüketiciler Birliği Antalya Şube
Komisyonlar Sorumlusu
Başkan Yardımcısı

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari