DÖRDÜ BİR YERDE

Nisan 22, 2010 tarihinde tarafından  
EĞİTİM VE KÜLTÜRÜN TARİHİ - M.ALİ SULUTAŞ kategorisinde yayımlanmıştır.

DÖRDÜ BİR YERDE

Parmak Alfabesi
Her sözcüğün işitme engelliler için “Türk Parmak Alfabesi” ile gösterilmesini sağlayan yazılım, 19 Nisan 2010’da İzmir’de düzenlenen Uluslararası Türk Dünyası Kültür Kongresi’nde  kullanıma sunuldu. Her sözcüğün harf harf gösterilmesiyle oluşturulan “Türk Parmak Alfabesi”, Türk Dil Kurumu’nun (TDK) sanal ortamdaki ”Güncel Türkçe Sözlük” sayfalarına da konuldu. TDK Başkanı Prof. Dr. Şükrü Halûk Akalın,

“Sözlükte bir sözcüğü arayan kullanıcı o sözcüğün yazılışı, türü, söylenişi, anlamları ve atasözleriyle birlikte artık ‘Türk Parmak Alfabesi’ ile gösterilişini de görebilecek,” dedi. Akalın, ‘Türk Parmak Alfabesi’nin ilk defa 12 Temmuz 2007’de TDK’nin 75inci kuruluş yıldönümü töreninde kamuoyuna tanıtıldığını da ifade etti. (Kaynak: Basın)

*****

Kutlu Doğum Haftası
Bu yıl 14-20 Nisan arasında Hz. Muhammed’in doğumunun kutlandığı haftada rekor düzeyde etkinlik gerçekleştirildi. Hutbe, vaaz, kadınlara yönelik irşat, mevlit ve hatim, gül dağıtımı, kan bağışı, söyleşi, açıkoturum, kermes, hutbe yazma yarışması, kutlu doğum aşı, tasavvuf müziği konseri, yoksullara yardım-huzurevi-hasta-yetiştirme yurdu-esnaf-gazi ve şehit aileleri  ziyareti, sema gösterisi, spor karşılaşması, defter-kalem-oyuncak dağıtımı, ücretsiz sağlık taraması, hadis ezberleme yarışması gibi Türkiye’de 19,320 ve yurtdışında 1,456 farklı etkinlikler yapıldı Diyanet İşleri Başkanlığı’nın öncülüğünde. Sadece İstanbul’da 700’den, Konya’da 600’den fazla etkinlik düzenlendi. Bunlardan 136’sı anaokulları, ilköğretim ve bölge okulları salonlarında; 169’u da ortaöğretim kurumlarının salonlarında yapıldı.

O hafta Çorlu’da Cuma namazına gittiğim Cami duvarında kocaman bez afişte, “Kutlu Doğum Haftası Mübarek Olsun” yazılıydı. Hutbe konusu da “çocuklar” idi. Hz. Muhammed ve çocuk ilişkisi ağırlıklıydı hutbe, doğal olarak. (Kaynak: Basın)

*****

Ermenilere Saldıranlar da Koruyamayanlar da İdam Edildi

Enver, Talat ve Cemal paşaları Adolf Hitler ile bütünleştirmeye (özdeşleştirmeye) çalışıyorlar. Ama yanılıyorlar. Tehcirde (zorunlu göçte) hatası, ihmali görülen ve emirlere uymayan; aralarında vali, kaymakam, belediye başkanı, subay, polis müdürü, çete ve sade vatandaşların da yer aldığı 1,397 kişi ‘sıcağı sıcağına’ Divan-ı Harp tarafından cezalandırıldı. Bunlardan 67’si idam edildi.

Soykırım kararı veren bir hükümet böyle bir yargılama ve uygulama yapar mı? Enver, Talat ve Cemal paşaları, Hitler ile aynı kefeye koymaya çalışanlar lütfen söyler mi, ‘Hitler’in Yahudi öldürdü diye mahkemeye sevk ettiği bir tek Alman var mı?’ Biz söyleyelim: YOK!..

Savaş’a rağmen Osmanlı, tehcirdeki yanlışlıklara karşı hukuku işletmeye çalıştı. (Çünkü zorunlu göçe zorlananlar her şeyden önce Osmanlı yurttaşlarıydı.) Tehcir kararı yerinde miydi değil miydi, bu tartışılabilir. Ama tehcir kararının bir soykırım kararı olduğu söylenemez.

(Kaynak: Başkent Notları: Mahmut Bulut -Olayların Perde Arkası- Türkiye Gazetesi, 16.4 2010)

*****

Bollywood, Setlerini Türkiye’ye Taşıyor

Dünyada yılda en çok filmin yapıldığı merkez olan (Hindistan) Bollywood yapımlarından bir kısmının Türkiye’de çekilmesi hedefleniyor. Yılda ortalama 1400 Bollywood filmlerinin 200 milyon dolar tutarında olacağı tahmin edilen % 10’unun çekiminin Türkiye’de gerçekleştirilmesi hedefiyle Hindistan’daki sinema sektörü temsilcileriyle görüşmeler yapılırken, bir Bollywood filminin çekimleri için Mayısta Hintli sinemacıların Türkiye’ye gelmesi bekleniyor. (…)

(Kaynak: Kültür: Tolga Uslubaş / Türkiye Gazetesi, 15.4 2010)

*****

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari