DTP’Lİ VEKİLLERE YARGI YOLU AÇILDI

Haziran 13, 2009 tarihinde tarafından  
AKDENİZİN DELİSİ-ALİ KEMAL SENAN kategorisinde yayımlanmıştır.

DTP'Lİ VEKİLLERE YARGI YOLU AÇILDI

Mahkeme, dün verdiği kararda, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, konuşmalara ilişkin dosyadaki CD’lerin çözümlerini yaptırmadığı ve konuşmaların içeriği belirlenmeden böyle bir karar verildiği gerekçesiyle takipsizlik kararını kaldırdı.

Mahkeme, Türk ve Demirtaş hakkında soruşturma yapılması gerektiğine karar verdi.

DTP GRUBUNDAKİ KÜRTÇE KONUŞMA
DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ve Grup Başkanvekili ve Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş’ın, 24 Şubat 2009 tarihindeki partilerinin grup toplantısındaki konuşmalarının bir bölümünü Kürtçe yapmaları üzerine, Mehmet Türk, Murat Ateş, Sabit İnce ve Bülent Güven, ”Konuşmaların Türkçeden başka dilde yapılmasının suç oluşturduğu” iddiasıyla suç duyurusunda bulunmuştu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı soruşturmada, Türk ve Demirtaş hakkında takipsizlik kararı verilmişti.

Takipsizlik kararında, TBMM’de hangi dilde konuşulabileceği konusunda Anayasa’da açık bir düzenleme bulunmadığına işaret edilerek, ”Sadece 83. maddede milletvekillerinin Meclis çalışmalarındaki oy ve sözlerinden sorumlu tutulamayacağının” düzenlendiğine işaret edilmişti.

Grup toplantısında, Türkçeden başka bir dille konuşmanın bu madde kapsamında düşünülemeyeceği belirtilen kararda, zira bu olayda yapılan çalışmanın değil, biçiminin söz konusu olduğu, yine TBMM iç tüzüğünde de gerek genel kurulda, gerekse grup toplantılarındaki konuşmanın hangi dilde yapılacağına ilişkin düzenleme bulunmadığı kaydedilmişti.

Sadece 65. maddede Genel Kurul’daki konuşma adabından ve 67. maddede konuşma üslubundan söz edildiği ve her iki düzenlemenin de hangi dilde konuşulacağını kapsamadığı ifade edilen kararda, yine Siyasi Partiler Yasası’nın 81. maddesinde, siyasi partilerin tüzük ve programlarının yazımı ve yayımlanmasında, kongrelerinde, açık veya kapalı salon toplantılarında, mitinglerinde, propagandalarında Türkçeden başka dil kullanmalarının ve Türkçeden başka dillerde yazılmış pankart, levha, plak, ses ve görüntü bantları, broşür ve beyanname kullanmalarının yasaklandığına dikkat çekilmişti.

Kararda, ”Ancak, olayda bu madde kapsamında propagandanın söz konusu olamayacağı, zira grup toplantısının propaganda çalışması sayılamayacağı, bu durumda mevcut düzenlemeler kapsamında bir siyasi partinin grup toplantısında Türkçeden başka bir dilde konuşmanın yürürlükte bulunan ve ceza öngören yasalarda suç olarak düzenlenmediği, bu durumda şüphelilerin eylemlerinin suç oluşturmadığı anlaşılmıştır” denilmişti.

Bu nedenle, Türk ve Demirtaş hakkında kovuşturma yapılmasına yer olmadığına karar verilmişti.

Karara, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural itirazda bulunmuştu.

AKŞAM

  • Netinial Internet

Yorumlar

“DTP’Lİ VEKİLLERE YARGI YOLU AÇILDI” adlı makaleye bir yorum yapilmis
  1. Yazmasam dedi ki:

    Bu partiye? Gelecek 5 sene için enerji politikanız nedir? Dış borç yapılanmasını nasıl düzenleyeceksiniz diye sorsam ne yanıt alırım acaba?

    Bana göre kürt politikası dışında hiçbir çözümü olmayan bir parti.

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari