EKMEĞİMİZ YUFKA

Temmuz 9, 2009 tarihinde tarafından  
EĞİTİMCİ GÖZÜYLE-İLHAN DENİZ kategorisinde yayımlanmıştır.

EKMEĞİMİZ YUFKA

Basından bir haber: “12. Likya-Kaş Kültür ve Sanat festivaline katılan Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay yerde yufka ve gözleme yapan kadınları görünce hijyenik ortamda yapılmadığı için kızdı.”

Bu haberi okuyunca çocukluğumu, çocukluğumun geçtiği yerleri hatırladım. Yufka ekmek Anadolu’nun her yerinde yapılsa da genellikle, konar-göçer toplumlarda yapılan bir ekmek çeşididir. Çünkü yufkayı yapmak ve pişirmek için kullanılan malzemeler kolay taşınabilir. Hamur yoğurmak için hamur leğeni, yufkayı yapmak için senit ve oklava, pişirmek için sac; bunların hepsi birer emek ve sanat eseridir.

Marmara, Ege ve Akdeniz bölgesinde yufkalar haftalık yapılır ve odun ateşinde sacın altı küllenerek pişirilir. (yufkanın daha iyi pişmesi için) Ancak Anadolu’nun bazı yörelerinde yufka pişirilirken odun yerine ekin sapı kullanılır ve 5-6 aylık yetecek kadar, çok yapılıp ıslatılmadan evlerde üst üste konularak muhafaza edildiğini gördüm. Yufka yapmak üstün beceriler isteyen, kadınlara has bir marifettir. Genellikle yufka ekmek annenin kızlarına öğrettiği usta-çırak ilişkisiyle öğretilir. Yufka yapılırken Anadolu’da kadınlar arası dayanışmanın, yardımlaşmanın en iyi örnekleri görülür. Yufka yapmak için bazı yerlerde komşular toplanıp, birbirinin yufkalarını beraberce yaparlar. Yufka yapımının sonuna doğru bazlama, sıkma, sac böreği(gözleme) gibi farklı yiyecekler de yapılır.

Cuma günü Anadolu’da köylünün dinlenme günüdür. Erkekler evdeki ihtiyaç ve pazar eksiklerini giderirlerken, kadınlarda çamaşır, temizlik ve yufka yapımı gibi ihtiyaçlarını tamamlarlar. Tüketim toplumu olmaktan üretim toplumu olmaya doğru yönelen bir gidiştir bu. Çünkü buğdayı kendi üretip, değirmende öğütüp ekmeğe dönüştürmek. Yani kendi kendine yetmek. Anadolu’nun diğer yerlerinde de kendi yörelerine has tandır, lavaş, mısır ekmeği, ev ekmeği gibi ekmek çeşitleri yapılır.

 Oysa kentlerde insanlar ekmek ihtiyaçlarını fırından karşılarlar. Ekmek yapımında bazı girdiler arttıkça bunlar ekmek fiyatlarına yansır. Buda tüketiciyi tedirgin eder. Oysa köylerde ekmeğe yapılan zam köylüyü etkilemez. Çünkü ekmeğini kendisi üretir. Anadolu’da ekmek yapımı, üretimi kadınla öylesine özdeşleşmiştir ki “Elinin hamuru ile erkek işine karışma” diye atasözümüz bile vardır. Türk toplumunda ekmek kelimesi farklı deyimler içinde kullanılır. Öyle ki insanlar iş ararken, çalışırken zoru “Ekmek aslanın ağzında hatta midesinde” başkalarına kötülük yapma anlamında “Kimsenin ekmeği ile oynama” denir. Bir tanıdığının işlerinin iyi olduğunu ifade etmek için ”Onun ekmeği bütün” yada evlenmek isteyen gençlere anneleri babaları veya büyükleri gençlerin bir işleri yok ise onlara geçimlerini sağlama tavsiyesinde bulunmak için “Elin önce ekmek tutsun” derler.

Türk toplumunda ekmek öylesine kutsaldır ki yere düşen bir ekmek parçasını insanlar alıp öptükten sonra ayakaltında olmayan bir yere koyarlar. Bu toplumun ekmeği yenecek zamana getirinceye kadar verilen emeğe olan saygılarındandır. Aynı zamanda tanrıya olan şükürleridir.

 Ekmek nasıl kutsal ise ve el üstünde tutulması gerekiyorsa, elleri ekmek tutacak geleceğimiz nesillerini, gençlerini el üstünde tutmalı, baş tacı etmeliyiz.

 Atatürk’ün yurdumuzu emanet ettiği geleceğimizin ve bu cennet vatanımızın teminatı olan gençlerimizin hepsinin ellerinin emek ve sanat eseri ekmek tutması dileğiyle…

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari