EKMEK BULAMAZSANIZ MAKARNA YİYİN

Ocak 10, 2010 tarihinde tarafından  
DOĞRUYU ARAMAK-SEBAHATTİN EMÜL kategorisinde yayımlanmıştır.

EKMEK BULAMAZSANIZ MAKARNA YİYİN

DEPREM VE EKMEKekmekEkmek çeşitlerinin hammaddesi olan hububat; dünyada üretim alanı ve üretim miktarı bakımından en yüksek ürün grubunu teşkil eder. Buğday da en çok üretilen ve tüketilen hububattır. Buğday üretimden tüketime kadar birçok sektör için geçim kaynağıdır.

Ekmek yurdumuzda olduğu gibi dünyanın birçok ülkesinde temel gıda maddelerinin başında gelir. Medeniyet kültürünün gelişmesi de ekmeğin gelişmesi ile yakından ilgilidir. Genelde vücudumuza enerji veren en ucuz gıda maddesi olarak biliriz.

Dünyada kişi başına yıllık ekmek tüketimi ortalama 40-300 kg, yurdumuzda ise kişi başına yaklaşık 180-200 kg. arasındadır. En fazla israf ettiğimiz gıda maddesi de yine maalesef ekmektir.

Yetişmiş kalifiye insan gücünü ile kıyaslandığında en eğitimsiz işçilerin bu sektörde çalıştığı, en fazla denetimin fırınlarda yapılmasına rağmen yine en fazla gayri sıhhiliğin tespit edildiği ve gramajından çalınarak tüketicilerin aldatıldığı da bir gerçektir.

Sezon içerisinde çiftçiden kg 0,35 – 0,40 TL den alınan buğday tüccarlar aracılığı ile 0,58 ile 0,60 TL arasında satılmaktadır. Bir kg. buğdaydan yaklaşık 750 gram un çıkmasına rağmen ekmeklik unun kg. fiyatı 0,80- 0,90 TL dir. (Çiftçiden alınan buğday fiyatının iki katından fazla)  Bir kg. undan 300 gr. lık en az dört ekmek yapılır. Dolayısı ile 300 gr.lık bir ekmeğin maliyeti yaklaşık 0,20 ile 0,25 TL arasındadır.

Ekmek fiyatlarındaki uygulamaya baktığımızda 300 gr ekmeğin 0.60 TL den başlayıp satıldığı mekana ve çeşidine göre 1 TL ye ve hatta daha yüksek fiyatlarla tüketicilere ulaştığı görülecektir. (Kg. olarak hesaplanırsa en az 2 TL den başlayıp çeşitlerine göre 4 TL ye kadar satılıyor)  Yani maliyetinin en az dört katından sekiz katına kadar.

İşçilik ve sabit giderleri de dikkate aldığımızda her şeye rağmen ekmek fiyatların tüketicilere yansımasının çok yüksek olduğu aşikârdır. Fırıncılara sorarsak zarar ettiklerini veya çok az kazandıklarını beyan ederler. Zira kapasitelerinin 1/10 kadarını ancak kullanabiliyorlar, nerede ise her sokakta bir fırın var. Bu onların sorunu sabit giderlerini azaltmak için birleşip ortak çalışsınlar.

Ekmeğe alternatif olan makarna fiyatlarına gelince; makarnanın yapımında daha fazla teknoloji ve yetişmiş insan gücüne gereksinim olmasına rağmen açık makarnanın kg fiyatı yaklaşık 0,80 TL, Ambalajlı olarak ise 500 gramı 0.70 TL (Kg 1.40 TL) dir.

Yani Bir Kg ekmeğin fiyatı, Ambalajsız satılan makarna fiyatının 2,5 katına tekabül ediyor.
Rakamlar vererek tüketicilerin daha fazla kafalarını yormak istemiyorum. Ancak ekmek neticede un, su, tuz ve mayadan oluşuyor.

Maliyetlere gelince çiftçinin ailecek hangi şartlarda çalışıp hangi masrafları yaparak bir Kg buğdayı 0,35 TL ye sattığını bundan kazancının emeğine ve kutsal alın terine değip değmediğini belirmeye bile gerek yok. Ancak buğday fiyatının yaklaşık sekiz katına yakın bedel ödeyerek ekmek almamızdan sorumlu olanlara söyleyecek çok söz var.

Tüketiciler birliği olarak; sofralarımızın vazgeçilmezi, inancımız ve geleneğimiz gereği kutsal olarak değerlendirip, yere düşürdüğümüzde öpüp başımıza dokundurduğumuz, ekmeğimizin olması gereken fiyatla tüketicilere ulaşması için konunun takipçisi olacağımızı belirtip, yetkilileri göreve davet ediyoruz.

Sebahattin EMÜL
Tüketiciler Birliği Antalya Şube
Tarım ve Gıda Komisyonu Sorumlusu

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari