EKMEK ÜZERİNDEKİ OYUNLAR SON BULMALI – BASIN AÇIKLAMASI

Mart 1, 2010 tarihinde tarafından  
HABERİNİZ VAR MI?, SİVİL TOPLUM VE HAKLAR - AV.İBRAHİM GÜLLÜ kategorisinde yayımlanmıştır.

EKMEK ÜZERİNDEKİ OYUNLAR SON BULMALI - BASIN AÇIKLAMASI

Ekmek üretiminden tüketimine kadar geçen aşamadaki sorunları ve fiyatlarını değerlendiren Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı İbrahim Güllü; “halkın ekmeği ile oynanmasına izin verilmemeli” dedi.

Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı İbrahim Güllü konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapmıştır:

Ekmek çeşitlerinin hammaddesi olan hububat; dünyada üretim alanı ve üretim miktarı bakımından en yüksek ürün grubunu teşkil eder. Buğday da en çok üretilen ve tüketilen hububattır. Buğday üretimden tüketime kadar birçok sektör için geçim kaynağıdır.

Ekmek yurdumuzda olduğu gibi dünyanın birçok ülkesinde temel gıda maddelerinin başında gelir. Medeniyet kültürünün gelişmesi de ekmeğin gelişmesi ile yakından ilgilidir. Dünyada kişi başına yıllık ekmek tüketimi ortalama 40-300 kg, yurdumuzda ise kişi başına yaklaşık 180-200 kg. arasındadır. Tüketicimiz, gıda ihtiyacının % 45 ini ekmekten karşılamakta ve dar gelirli nüfusumuzun temel besin maddesi olmaya devam etmektedir. Bu nedenle de üreticiler tarafından ekmek üretimi ve fiyatları üzerinde sürekli olarak oynanmaya devam edilmektedir.

Ekmeği genellikle en ucuz gıda maddesi olarak biliriz. Ancak son yıllarda ekmek fiyatlarında anormal ve belirsiz artışlar yaşanmaktadır. Serbest piyasa gerekçesi ile fiyatlar serbest bırakıldığından değişik fiyatlarla karşılaşılmaktadır. Yine piyasada ekmek gramajı ise 50 gramın katları şeklinde olduğundan çeşitli gramajlarda ekmekler satılmaktadır. Bu durumda kafası karışan tüketici gramaj ve kalite tercihi yapmadığından veya yapamadığından fiyat tercihine gitmektedir ki bu da yanıltıcı olmaktadır.
Üretim denetimlerinin yerel yönetimlerden alınıp Tarım Bakanlığı’na verilmesi ile de yerel yönetimlerce sadece etiket denetimi yapılabilmekte, gramaj ve fiyat denetimi yapılamaz hale gelmiştir. Tarım Bakanlığı’nın denetimleri de çok yetersiz olunca, denetimsiz piyasada tüketicilerimizin mağduriyeti her geçen gün daha da artmaktadır.

Yetişmiş kalifiye insan gücü ile kıyaslandığında en eğitimsiz işçilerin bu sektörde çalıştığı, en fazla denetimin fırınlarda yapılmasına rağmen yine en fazla gayri sıhhiliğin tespit edildiği ve gramajından çalınarak tüketicilerin aldatıldığı da bir gerçektir.

Sezon içerisinde çiftçiden kg 0,35-0,40 TL den alınan buğday tüccarlar aracılığı ile 0,58 ile 0,60 TL arasında satılmaktadır. Bir kg. buğdaydan yaklaşık 750 gram un çıkmasına rağmen ekmeklik unun kg. fiyatı 0,80- 0,90 TL dir. (Çiftçiden alınan buğday fiyatının iki katından fazla)  Bir kg. undan 300 gr. lık en az dört ekmek yapılır. Dolayısı ile 300 gr.lık bir ekmeğin maliyeti yaklaşık 0,20 ile 0,25 TL arasındadır.

Ekmek fiyatlarındaki uygulamaya baktığımızda 300 gr ekmeğin 0.60 TL den başlayıp satıldığı mekâna ve çeşidine göre 1 TL ye ve hatta daha yüksek fiyatlarla tüketicilere ulaştığı görülecektir. Kg. olarak hesaplanırsa en az 2 TL den başlayıp çeşitlerine göre 4 TL ye kadar satılıyor. Yani maliyetinin en az dört katından sekiz katına kadar. İşçilik ve sabit giderleri de dikkate aldığımızda her şeye rağmen ekmek fiyatların tüketicilere yansımasının çok yüksek olduğu aşikârdır.

Ekmeğe alternatif olan makarna fiyatlarına gelince; makarnanın yapımında daha fazla teknoloji ve yetişmiş insan gücüne gereksinim olmasına rağmen açık makarnanın kg fiyatı yaklaşık 0,80 TL, Ambalajlı olarak ise 500 gramı 0.70 TL (Kg 1.40 TL) dir. Yani Bir Kg ekmeğin fiyatı, Ambalajsız satılan makarna fiyatının 2,5 katına tekabül ediyor.

Ekmek sorununa siyasi iktidar, üreticiler ve tüketicilerimize düşen görevler ve alınması gereken önlemler bulunmaktadır. Ekmek sorununa ve karmaşasına son verilmesi gerekmektedir. Bunlar;

ü       Bir ekmek politikası oluşturulmalıdır. Bu politika oluşturulurken yerel gereksinimler ön planda tutulmalıdır. Sosyal bir sorun olan ekmek konusunda bir konsensüs oluşturulması açısından tüm tarafların bir araya getirilerek yasal boşluklar tespit edilmeli, üretimden satış aşamasına kadar ekmek standardı oluşturulmalıdır.  Bu konuda özel kanun çıkartılmalıdır.

ü       Ekmek fiyatları Fırıncılar Odası, ticaret odası yada sendika gibi örgütler tarafından değil bu konuda oluşturulacak bir komisyonca belirlenmesi gerekmektedir. Ekmek fiyatlarını belirleyecek komisyona Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Ticaret ve Sanayi Odaları, Esnaf Odaları Birliği, Üniversite ve Tüketici örgütlerinden oluşturulmalıdır.

ü       Her il ve ilçede, belediye, tüketici örgütü, un üreticisi, TMO, tarım Müdürlüğü, sağlık müdürlüğü, üniversite, sağlık konusunda faaliyet gösteren STK’ların yer aldığı ‘Ekmek Kurulu’ kurulmalıdır.

ü       Ekmek fiyatlarında serbest piyasa uygulamasına devam edilmekle birlikte tavan fiyat uygulaması da getirilmelidir.

ü       Üretim yerleri/fırın açılmasına yerel ihtiyaçlar doğrultusunda izin verilmeli, ruhsat işlemleri daha katı disipline alınmalıdır.

ü        Ekmek üretiminden satışına kadar geçen aşamada özellikle üretim ve depolama alanlarındaki sağlık ve hijyen şartları sıkı bir şekilde denetim altına alınmalı ve ağır müeyyideler uygulanmalıdır.

ü       Ekmek üretiminde yalnızca tam buğday unu kullanılmalı, hiçbir katkı maddesinin katılmaması sağlanmalı, mutlaka ambalajlı satışın temin edilmesi gerekmektedir.

ü       Ekmek gramajı uzman bir kurulca gıda israfına yol açmayacak şekilde bir standarda bağlanması gerekir ve eksik gramajlı üretim yapan firmalar teşhir edilerek en ağır müeyyideler uygulanarak, halkın ekmeği ile oynanması engellenmelidir. Üreticilerin fiyatları aynı bırakmakla birlikte ekmek gramajını düşürerek yaptıkları gizli zamlara son verilmelidir.

ü       Ekmek fiyatların artmasının başlıca nedeni olan buğday üretiminin azlığı nedeniyle, buğday üretiminin arttırılmasına yönelik tedbirler ve teşvikler alınmalı, çiftçimiz desteklenmelidir.

Tüketiciler birliği olarak; sofralarımızın vazgeçilmezi, inancımız ve geleneğimiz gereği kutsal olarak değerlendirip, yere düşürdüğümüzde öpüp başımıza dokundurduğumuz, ekmeğimizin olması gereken hijyenik şartlarda ve fiyatla tüketicilere ulaşması için konunun takipçisi olacağımızı belirtip, yetkilileri göreve davet ediyoruz.

İbrahim Güllü

Şube Başkanı

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari