EKMEK VE DİĞERLERİ

Mayıs 1, 2010 tarihinde tarafından  
DOĞRUYU ARAMAK-SEBAHATTİN EMÜL kategorisinde yayımlanmıştır.

EKMEK VE DİĞERLERİ

Sofralarımızın vazgeçilmezi olan ekmekle ilgili olarak; yazılı ve görsel basındaki bilgilendirilmelere, denetimlere ve kesilen cezalara rağmen olumsuz uygulamalar maalesef devam ediyor. Sabahın erken saatlerinde hijyenik olmayan kasalara doldurulup kamyonetlerle taşınarak bakkal ve market önlerine bırakılan ekmekler, bazen satılana kadar dışarıda eksoz gazı v.s. gibi olumsuz tüm etkenlere maruz bırakılıyor.

Tarım Bakanlığınca bakliyat ve kuru gıdaların ambalajsız satılmaları yasak olup, bu kurallara uymayanlara cezai müeyyideler uygulanıyor. Baklagiller, bulgur, pirinç, makarna v.s. gibi gıdaların açıkta ve ambalajsız olarak satılmaları yasak. Oysa bu gıdalar pişirilmeden yenilmiyor ve yüz derecenin üzerinde dakikalarca kaynadıktan sonra pişirilip sofralarımıza geliyor. Ambalajlı veya ambalajsız satılsa dahi fazla bir riski yok.

Sağlığımızı olumsuz yönde etkilediği bilimsel olarak kanıtlanmış olan sigara marketlerin en güzel yerlerinde, ekmek ise marketin içerisinde bile değil ambalajsız olarak dışarıda; ya hijyenik olmayan bir dolapta veya açıkta kasalarda. Gelen müşteri bir ekmek alacak fakat el sürmediği ekmek kalmıyor. Müşteri markete girince tezgahtar ekmeği alıp poşete bırakıyor ve bedelini alıyor. Bu ekmek dokunulan paralar ve diğer etkenlerle bulaşan mikroplarla birlikte soframızdaki yerini alıyor ve tüketici de yiyor. Bu mu ekmeğe gösterilen saygı?

Hayvanların besini olan yemlerin ambalajsız ve açıkta satılmaları yasak. Hayvan yemlerini satan tüm bayiler denetlenerek, ambalaj ve etiket bilgileri kontrol edilir ambalaj yönetmeliğine uymayanlara yasalarla belirtilen müeyyideler uygulanır.

Bitkilerin besini olan gübrelerin de ambalajsız olarak satılmaları yasak. Gübre satan bayiler de denetlenip ambalaj ve etiket bilgileri kontrol edilip aksine uygulama yapanlara gerekli cezalar verilir.

İnsanların besini olan gıdaları da, hayvanların besini olan yemleri de, bitkilerin besini olan gübreleri de aynı bakanlık yani Tarım Bakanlığı denetliyor. Bu nasıl uygulamadır ki hayvan ve bitki besinlerinin ambalajsız satılmaları yasak. Ancak kutsal bir değere sahip olan ekmeğin ambalajsız olarak ve açıkta satılması serbest. Belirtilen tüm kuru gıda, havyan ve bitki besini olan gübre ambalajlarında bunları üreten firma bilgileri olmasına rağmen ekmekte böyle bir zorunluluk yok ve fırından dışarı çıkıldığı andan itibaren ekmekle ilgili hangi olumsuzlukla karşılaşılırsa karşılaşılsın ekmeği nereden aldığını ispat ettiremezsin.

Tüketiciler birliği Antalya Şube olarak ekmekle ilgili bu tezat uygulamaların tekrar gözden geçirilmesini, kutsal olan ekmeğimize hak ettiği saygının yetkililer tarafından da gösterilip, imalatçı bilgilerini de içeren hijyenik ambalajlara konulması gerektiğini vurguluyor ve bu konudaki gelişmeleri kamuoyuna duyuracağımızı belirtmek istiyoruz.

Sebahattin EMÜL

Tüketiciler Birliği Antalya Şube

Tarım ve Gıda Komisyonu Sorumlusu

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari