EMEKLİ CENNETİ TÜRKİYE

Şubat 22, 2010 tarihinde tarafından  
SOYDA_BAŞYAZI - HÜSEYİN SOYDABAŞ kategorisinde yayımlanmıştır.

EMEKLİ CENNETİ TÜRKİYE

Geçmişte emekli olma yaşının küçüklüğünden dolayısıyla da erken yaşta emekli olanların çokluğu ile ülkenin bir emekliler ülkesi durumuna geldiğinden bahsedilirdi.

Üretmeyen, vergi vermeyen ancak uzun yıllar kendisine, ölümü halinde de ailesinin hak edenlerine bağlanan maaş dolayısı ile sosyal güvenlik kurumlarının bütçelerini çökerten bu kahvehane-cami, grubu ülkenin bir kamburu olarak görülür ve bu yüzden de emeklilik yaşının yükseltilmesi çalışmaları yapılırdı.

Bu çalışmaları yapan iktidarın yanlısı gazeteler bu fikre destek verdiğinde ise muhalefet ve destekçisi olan basın da karşı fikirlerini sıralar ve buna engel olmaya çalışırlardı. Ben emekli olduğum 1996 yılında, otuz dokuz yaşında ve Türkiye’nin en genç emeklisiydim.

Aslında erken emekliliğin zararları yeni yeni ve gittikçe artan bir şiddette görülmeye başlandı. Günün konusu ne olursa olsun ve müsebbibi iktidar veya muhalefet hangi taraf olursa olsun, bu sorunların yarattığı soruların cevabı için emeklilere mikrofon uzatılıyor, görüşleri alınıyor ve ‘sözde’ taraf grubu yaratılıyor bununla da kamuoyu yönlendiriyor.

Emekli paşalar, emekli hukukçular, emekli gazeteciler, emekli siyasetçiler, emekli bakanlar, emekli cumhurbaşkanları,  emekli sağlıkçılar, emekli bürokratlar geçmişlerinin tecrübelerini günün mana ve önemine kararak fikir beyan ediyorlar, görsel ve basılı medyanın vazgeçilmezi oluyorlar.

Birçoğu kendi dönemlerinde, dönemlerinin sağladığı menfaatlerin üzerlerine kurdukları binalarından ve hiçbir sansüre uğramadan yaptığı veya yazdığı çıkışlarla ikinci baharlarını yaşıyor, yanlış bile söyleseler onlara atfedilen “Akil Adamlar” sıfatı ile olması gerekenleri baltalıyorlar veya olmaması gerekenleri destekliyorlar. Bundan da hiçbir şekilde sorumlu olmuyorlar. Çünkü gündem hemen değişiyor ve onlarda zaten “Emekli”

Birde sosyal hayatımızın vazgeçilmezi olan derneklerimiz var. Bazıları kalabalık ve üretken üyelere sahipken, bir çoğu da ilgili kurullarına gereken üye sayısını bir iki kişi geçerek yaratılmış ve bu sayede de muasır medeniyetler arasına girmek için kurulmuş birliktelikler.

Onlarda emekli zevat gibi her konu ve her sorunda başucu kitabı gibi yanı başımızda. Her konuda etkili, her konuda görüş sahibi ve her konuda kamuoyunun kafasını karıştırmada en önde. Yazıyorlar, söylüyorlar, ahkâm kesiyorlar.

Tabii bunlar çalıştıkları kurumlara emek vermiş, hayat vermiş kişiler veya ilgili yasalara göre kurulmuş dernekler ama etkileri ve yetkiler olmayan bu kişi ve kuruluşların aklımızı karıştırmasına neden izin veriliyor ki.

Aynı Anayasa ve kanunlara göre kurulmuş belki de aynı anda aynı heyette bulunarak ülke adına karar vermiş olan bu emekli zevatı bu defa birbirinden ayıran, yani birini o andaki sorunun destekçisi diğerini de karşıtı yapan nedir. Neden yazılı ve görsel basın bunlara pirim veriyor ve gazete gazete, televizyon televizyon gezmelerine müsaade ediliyor. Neden emekli oldukları kurumlar bunları susturmuyor ve hala işlerine gelindiğinde bunların görüşü alınıyor.

Gerektiği zaman ortaya çıkarılıyor, esiyor, gürlüyor ve kafamızı bulandırıyorlar. Tabii ki, tecrübeli görüşlere ve akil adamlara ve bunların kurdukları platformların ortak görüşlerine değer veriyorum ama çok zaman da kendilerini kullandırdıklarını düşünüyorum.

Ve bu sayede de aklımızı karıştırdıklarını…

Sevgi ve saygılarımla…

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari