EN SON NE ZAMAN GAZETE SATIN ALDINIZ!

Haziran 7, 2009 tarihinde tarafından  
SOYDA_BAŞYAZI - HÜSEYİN SOYDABAŞ kategorisinde yayımlanmıştır.

EN SON NE ZAMAN GAZETE SATIN ALDINIZ!

Çocukluğumdan aklımda kalan ve her gün yaptığımız iki şey vardı.

Birincisi, ekmeğimizi babamın bize gösterdiği fırından, evden getirdiğimiz kapalı bez torba ile alarak ertesi gün tüketilmek üzere eve götürmek.

İkincisi, eğer babam sabahleyin vardiyasından çıktı ise yanında getirdiği, evde ise kardeşimin veya benim bakkaldan alıp ona götürdüğümüz gazeteyi babamızın okumasını beklemek.

Bizde ekmek ve gazete önemliydi, o günün ekmeğini aynı gün yiyemezdik ve gazeteyi sayfalarından ayırıp okuyamazdık, daha doğrusu okumaya çalışamazdık.

Taze ekmek yemek, sadece umulmayan bir misafirin gelmesiyle bir gün önce alınan ekmeğin bitmesiyle ve bir tören ciddiyeti ile olurdu. Yüzümüzdeki sevinci görenler bizi tatlı veya çok sevdiğimiz bir şeyi yediğimizi sanırdı. Babamızda bizi gözlüğünün üzerinden mutlulukla izlerdi.

Ya gazeteyi babamızın okumasını bitirmeden okumanın keyfini bilir misiniz? Babam çok keyifli olmalı, biz uslu olmalıyız veya onun hoşuna giden bir şey yapmalıyız. O zaman bir kutsal kitap edasıyla (Kuran’ı Kerimi de aynı saygı ve vakurla okurdu) okuduğu gazetenin ve gözlüğünün üzerinden bakar, ilk sayfasını “sakın yırtmayın” uyarısıyla verir ve bizi ödüllendirmiş olurdu.

Dedim ya! Bizde ekmek ve gazete önemliydi, saygı ve sevgi görmekteydi.

 

Bunu çok zamandır yazmak istediğim bir konuyu internetteki okuduğum şu haber vesilesiyle yazıyorum. “Türkiye’nin en çok ziyaret edilen haber portalı hurriyet.com.tr, reklam verenleriyle bir araya geldi”

Haberin devamında Hürriyet İnternet’in vizyonu anlatılıyor ve gece çeşitli etkinlikler ile devam ediyordu.

 

Konuşmaların habere yansıyan bölümüne göre “gazetelerin yayıncılık anlayışının ve etkinliğinin internet yayıncılığına yöneldiği anlatılıyordu. Bunun da ciddi reklam pazarının bu yöne kaymasına sebep olduğu, bugün internet kendini kanıtlamış iş modellerini barındıran, teknolojik imkânlarıyla kullanıcıya her alanda kolaylık ve işlevsellik sunan, hayatımızdan aldığı pay her geçen gün artan yeni bir medya şekli olarak adlandırılıyordu.

 

Düşünün ki; yarattığı kamuoyu ile gündemi belirleyen dev gibi bir basılı yayın gurubu adı olan Hürriyet artık sanal ortamın yazılı basını geçtiğini ve geleceğin onun olduğunu kabul ediyordu.

 

Bu olgu tüm dünya medyasını birinci derecede ilgilendiren, basılı yayının görsel ve sanal yayına geçtiği gerçeğidir. Günümüz dünyasında sanal ortam, gerçek ortamdan daha önemli hale gelmiştir.

 

Basılı yayın yani gazetelerin, bir zümrenin, bir partinin veya bir kişinin bir organı olması onun fikirlerini yayması, kısacası güven kaybetmesi nedeniyle onu okuyan kitlelerden uzaklaşması, baskı sayısının düşmesi, gazeteyi okuyucuya satmak değil ulaştırmak için bile gazeteden başka her şeyi vermesi, bu günlere gelmenin birinci nedenlerindendir.

 

Okuyucu gazetelerden kaçmıştır. Bunu gören medya bu defa okuyucuyla bir “tık” ile irtibat kurma çabası içerisine girmiştir. Ve dev yatırımlar ile sanal ama vazgeçemediğimiz bu sektör doğmuştur.

 

İnternet gazeteciliğinin önemini yine bu gecenin notlarıyla gözler önüne serelim.

 

12 yıl boyunca devam eden ve her gün gelişen devamlı ve kararlı bir süreç. Merak ve sürprizlerin desteklediği ve her an değişen bir görsel şölen. Her gün dört yüze yakın haberin işlenerek okuyucuya sunulması. Okuyucusu için, kullanıcısı için ‘entegre bir yaşam platformu’ Reklam verenlerin daha etkin kullanmaya başlamadığı ama müşterilerin daha çok tıkladıkları için etkilendikleri dijital medya. İki milyondan fazla günlük ziyaretçi sayısı

 

“Zenginin malı züğürdün çenesini yorar” dediğinizi duyar gibi oluyorum. Hiçte öyle değil. Sadece çocukluğumdan kalan gazeteye yani basılı yayına saygının bittiğini, artık her şeyin bir “tık” ile yanı başınızda olduğunu ve geleceğin dijital medyada olduğunu anlatmaya çalıştım.

İnternetin yaygınlaşmasının ortaya koyduğu sonuç budur. Ve yakın bir zamanda gazetecilik savaşlarına internette devam edecek ve orada tiraj hesabı bu defa “tık” sayısı ile ölçülecektir.

 

Geçen gün yine internet sayesinde Msn de Sinan Koçal ile sohbet ettik. Artık gazete basma zamanımız geliyor, makine alacak mıyım dedi. “Hayır” dedim ve fikirlerimi anlattım. Yazılı basın yani gazeteyi belki, www.ekemer.com sitemizi tanıtmak için kısa bir süreliğine çıkartabiliriz. Artık gazete sadece internet ortamında okunuyor. Hatta tüm ulusal gazeteleri sitemiz aracılığı ile okumanız için ekranınızın sağ tarafına koyduğumuz “Gazeteler” köşesinden okuduğunuz gazeteyi seçip tıklamanızı bekliyoruz. Amaç daha çok bilginin daha çok kişiye ulaşmasını sağlamaktır.

 

Onun için siz okurlarımızdan, dostlarımızdan tüm yazarlarımız adına bir isteğimiz var. Gerek Msn iniz deki arkadaşlarınızın, gerekse sizlere gelen maillerde bulunan kişilerin “Msn Adreslerine” ihtiyacımız var. Bunda da amacımız bir emekle ürettiğimiz bu ürünün daha fazla kişilere ulaşmasını sağlamak.

 

Onlarda merak uyandırıp okunmak, okunmak, okunmak.

 

Sevgi ve saygılarımla…

Hüseyin Soydabaş

 

www.ekemer.com

 

info@ekemer.com

 

hsoydabas@hotmail.com

 • Netinial Internet

Yorumlar

“EN SON NE ZAMAN GAZETE SATIN ALDINIZ!” adlı makaleye 4 yorum yapilmis
 1. zeynep zerrin dedi ki:

  Öncelikle güzel sitenizde ve yayın hayatınızda başarılar diliyorum.
  Bu bambaşka bir şeydir.Sabah fırından yeni çıkmış ekmek,ocakta kaynayan çay ve bugün ne haberler var diye heyecanla açtığımız gazeteler…Kahvaltı bittiğinde gazete sayfaları alışverişi başlar,omuzların üzerinden karşındakinin okuduğu gazetedeki haberin ilginçliği, onu kızdırmanında zevkiyle daha bir hoş gelir insana.
  Ama herşey gibi bizlerde değiştik…Artık herşeyi bilgisayarla yapmayı öğrendik.Bilgisayardan gazeteleri ve haberleri takip ediyoruz,müzik dinliyoruz,arkadaşlarımızla dostlarımızla konuşuyoruz,tv seyrediyoruz ve hatta bir nedenle elektrikler kesildiğinde kendimizi sudan çıkmış balık gibi hissedip ne yapacağımızı bilemiyoruz…
  Bilgisayarın hayatımıza bu kadar girmesinin kötü tarafları iyi taraflarından çok daha fazla bence…internetin en doğru ve düzgün taraflarından biri; internet gazeteciliği.O gün olan tüm olayları aynı anda pekçok yorumla birlikte hiç yorulmadan bulabiliyorsunuz.bir gün içinde belki on tane gazete alamıyorsunuz (böyle bir şeye zaten kimsenin ne zamanı yeter ,nede niyeti olur )ama sanal ortamda ,bir iki saat içinde onlarca gazeteden ilginizi çeken haberleri okuma imkanınız oluyor.
  Konuyu çok dağıtmadan şunu söylemek isterim ki Umarım bu güzel siteye yakışır yazı ve yorumlarınızla,pekçok insanın vazgeçilmezleri arasına girersiniz.Zor bir yola çıktınız allah yardımcınız olsun.

  Tüm ekemer com gönüllülerine selamlarımla…

  zeynep zerrin

 2. canpolat dedi ki:

  sayın hüseyin bey yeni gazeteniz ve yeni yayın hayatınızda başarılar diler saygı ve sevgilerimi sunar herşeyin gönlünüzce olmasını temenni ederim saygılarımla canpolat

 3. Küs Kumru dedi ki:

  Kaleminize sağlık.. Öyle güzel anlatmışsınız ki… Herşeyin dejenere olduğu bir zamanda şikayet edecek sızlanacak o kadar çok şeyimiz var ki.. Yazınız çocukluğuma belki de hayatımın en zevkli yıllarına götürdü beni.. Ailece yapılan o tatlı kahvaltıların, güzelim iftar yemeklerinin ortamına ışınlanıp, tereyağı sürüp yedğimiz o sıcacık ekmeklerin kokusunu duyar gibi oldum….
  Basın konusuna gelince, herşeyin tadının kaçtığı, insanların duyarsız ve umarsız olduğu tuhaf bir zamanda yaşıyoruz.. İnsanlarımız artık hiçbir değerine sahip çıkmıyor.. 10 kuruşa satılan gazetelerin yüzüne bakmayı bırakın, haber sitelerinde bile işimize geleni okuyoruz… Gazetelere abone olunmuyor,ulusal gazeteler varken, yerel gazetelere ilgi duyulmuyor.. Vs vs Vs.. bu konuda yazılacak çok şeyimiz var.. Kaleminize sağlık derken, yazılarınızı takip etmekten zevk duyduğumu belirtirim..

 4. SMİT&DORLAS COFFEE dedi ki:

  abi gerçekten örnek aldığım kişilerin başında geliyosunuz her zaman mutlu ve başarılarınızın devamını diliyorum saygılar TAYFUN ÇABUK

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari