ENERJİDE YÜZDE 30 ZAM KAPIYA DAYANDI

Aralık 23, 2009 tarihinde tarafından  
HABERİNİZ VAR MI? kategorisinde yayımlanmıştır.

ENERJİDE YÜZDE 30 ZAM KAPIYA DAYANDI

Enerjide zamsız yılların sonuna gelindi. Beş yıldır ertelenen fiyat ayarlamaları enerji KİT’lerini batma noktasına getirdi. Bakanlık bürokratları zamların zamanında yapılmamasından şikayetçi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, 2010 yılının ilk çeyreğinde enerji borçlarını temizleme kararını aldı. Bu amaçla öncelikle enerji KİT`lerinin birbirlerine olan borçları belirlenecek.

Karşılıklı borçlar düşülecek yani mahsuplaşılacak. Kalan borç Hazine`ye zarar yazılacak. Hazine`ye devir edilecek zarar rakamının 20 milyar TL olduğu ve gerekli zam oranının yüzde 30`u bulacağı hesaplanıyor. Zamlara gelecek  başlanması gerektiğine dikkat çeken yetkililer, “Bunu ya biz yapacağız ya da bizden sonraki yönetim yapacak. Ama bunu tüketici mutlaka ödemek zorunda kalacak” görüşünde. Bürokratlar, 2010`da dünya genelinde de enerji fiyatlarının artacağını belirterek, gelecek yıl indirim olmayacağı sinyalini verdiler.

Bakanlık bürokratları, zamsız geçen 2003-2008 döneminde her yıl için ortalama yüzde 5.5-6 oranında zam ihtiyacı olduğunu belirterek, “Bu zamlar o dönemde yapılsaydı biriken borç olmazdı” diye konuştular.

20 milyar TL`lik borcun 12 milyar TL`si alacaklardan kaynaklanırken, 8 milyar TL`si yapılmayan zamlardan dolayı ortaya çıkan borçlanma ihtiyacının faturası.  Enerji bürokratları, bu konunun 2010 yılının  çeyreğinde çözüme kavuşturalacağını belirterek, bu yükün tarımsal sulama, tüketici ve sanayici kesimlerinden hangisine ne oranda yansıtılacağı üzerinde durulduğuna dikkat çektiler. Yani 2010 yılından itibaren başlayacak olan elektrik zamları, her kesime farklı oranlarda yansıtılacak.

ENERJİ ZAMBakanlık bürokratları, geçmiş dönemde maliyet bazlı fiyatlandırmaya göre tüketici fiyatlarının belirlenmiş olması nedeniyle, BOTAŞ`ın nakit akışının zora girdiğine dikkat çektiler ve BOTAŞ`a Özelleştirme Fonu`ndan para aktarıldığını vurguladılar

BİZİM KOCAELİ

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari