ERDOĞAN’DAN İFTARDA KARİKATÜR ELEŞTİRİSİ

Ağustos 28, 2009 tarihinde tarafından  
AKDENİZİN DELİSİ-ALİ KEMAL SENAN kategorisinde yayımlanmıştır.

ERDOĞAN'DAN İFTARDA KARİKATÜR ELEŞTİRİSİ

NATO Genel Sekreteri Rasmussen, Ak Parti’nin verdiği iftara katıldı. Başbakan Erdoğan iftarda yaptığı konuşmada, “Peygamberimizi kabul edememek cehalettir” dedi

Danimarka Başbakanlığı döneminde Hz. Muhammed karikatürüne ilişkin tavrı nedeniyle İslam ülkeleri ve Türkiye’den tepki gören NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, 1 Ağustos’ta görevine başlamasının ardından Türkiye’ye geldi.

Erdoğan, Rasmussen’in de katıldığı, Ak Parti Ankara İl Başkanlığı’nın iftar yemeğinde yaptığı konuşmada ise geçmişteki karikatür krizine gönderme yaparak, “Bütün peygamberleri dinimizin inancımızın bir gereği olarak severiz ve onların varlığına iman ederiz.

Dolayısıyla bizim peygamberimizin de aynı şekilde inanıyorum ki o semavi dinlerin gerçek mensupları tarafından kabulü zaten inançlarının gereğidir, olması gereken budur. Eğer bunu yapamıyorlarsa cehaletlerindendir” dedi.

NATO Genel Sekreterliği seçimleri öncesi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “adaylığına olumsuz bakıyorum” dediği Rasmussen, müttefik ülkelerin başkentlerine yaptığı tanışma ziyaretleri çerçevesinde dün Türkiye’ye geldi. Erdoğan ile önce baş başa görüşen Rasmussen sonra da Ak Parti’nin iftar yemeğine katıldı.

İslam dünyasına yönelik önyargıları gündeme getiren Erdoğan, Rassmussen’in Başbakan olduğu dönemde Danimarka’da yaşanan karikatür krizine gönderme yaptı. Erdoğan şöyle konuştu:

“Dünya üzerinde hiçbir din savaşın, çatışmanın, terörün, öldürmenin gerekçesi olarak gösterilemez. İslam, manası itibarıyla sözlükte barış anlamı taşıyan dinimiz hiçbir zaman terörü bir sıfat olarak tanımlanamaz. Hiçbir zaman İslami terör gibi bir yakıştırmayı kimse bizim dinimize yapamaz. Çünkü dinimiz bunu kökünden yok farzetmiştir. Bunu asla kabul etmemiştir.

‘Yaşam hakkı her şeyin üzerinde’

Bunun yanında Hıristiyanlığın da Museviliğin de ve diğer tüm dinlerin de insanın yaşama hakkını her şeyin üzerinde tuttuklarını biliyoruz. Bütün peygamberleri dinimizin, inancımızın bir gereği olarak severiz ve onların varlığına iman ederiz.

Dolayısıyla bizim peygamberimizin de aynı şekilde inanıyorum ki o semavi dinlerin gerçek mensupları tarafından kabulü zaten inançlarının gereğidir, olması gereken budur.
Eğer bunu yapamıyorlarsa cehaletlerindendir. Bunu başka türlü izah etmek mümkün değildir.

Münferit olaylardan yola çıkarak, tüm bir dini onun dinin tüm mensuplarını potansiyel terörist olarak görmek, bu algıyı yaygınlaştırmaya çalışmak, buna zemin hazırlamak, bunu hoş görmek en hafif ifadeyle bir insanlık suçudur. Biz bunun tersinin mümkün olduğuna inanıyoruz.” 

Rasmussen ise ziyareti çerçevesinde iftar yemeğine katılmasının dünyanın büyük dinlerinden biri olan İslamiyete duyduğu saygının açık bir göstergesi olduğunu söyledi.

 Gül: Elimizden gelen desteği vereceğiz

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen’e, yeni görevinde başarılı olması için Türkiye’nin elinden gelen desteği vereceğini, çabayı göstereceğini söyledi. Gül dün Çankaya Köşkü’nde Rasmussen ile 50 dakika süren bir görüşme yaptı.

Edinilen bilgiye göre kabulde Gül, Türkiye’nin NATO Daimi Temsilciliği görevinde de bulunan emekli Büyükelçi Ümit Pamir’in, NATO’nun yeni stratejik planının yazımı için görevlendirdiği 12 kişilik akil adamlar (nitelikli uzmanlar) grubuna dahil edilmesinden duyduğu memnuniyeti de Rasmussen’e ileterek, Pamir’in çalışmalara büyük katkı sağlayacağına olan inancını dile getirdi.

Türkiye’nin Afganistan ve Pakistan ile tarihten gelen özel ilişkileri olduğunu da hatırlatan Gül, bu konuda Türkiye’nin bugüne kadar büyük çaba gösterdiğinin, çabanın bundan sonra da süreceğinin altını çizdi.

MİLLİYET

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari