ERDOĞAN’IN CUMHURBAŞKANLIĞI RÜYA

Kasım 23, 2009 tarihinde tarafından  
HABERİNİZ VAR MI? kategorisinde yayımlanmıştır.

ERDOĞAN'IN CUMHURBAŞKANLIĞI RÜYA

Yargıtay Onursal Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, dinin siyasete alet edilerek Cumhuriyet ilkeleri, felsefesi, demokrasi ile insan hak ve özgürlüklerinden uzaklaşılarak dikta rejimine doğru gidildiğini söyledi. Kanadoğlu ayrıca, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 2012 yılında cumhurbaşkanı olmasını tam bir rüya olarak görüyorum” dedi.

Yargıtay Onursal Başkanı Sabih Kanadoğlu, Muğla’nın Bodrum ilçesinde düzenlenen “Türkiye Nereye Gidiyor” konulu panelde konuştu.

Kanadoğlu, bir izleyicinin sorusu üzerine, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 2012 yılında cumhurbaşkanı olmasını tam bir rüya olarak görüyorum. Siz cesaretli olur, halkı yeterince aydınlatabilir ve kararlı olursanız, Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olması imkansız” dedi.

YARGI SİYASALLAŞTI

CCN Türk’ün habereni göre, Kanadoğlu, “Yargının siyasallaştığı, bağımsız denilemediği, müfettiş baskı ve korkusu, bakanlığın etkisi ve yetkisi, hakimlere müfettişler tarafından yapılan talepleri reddetme cesareti bırakmadığı ortamda yargıda ödüllendirme ve cezalandırma dönemi başlamıştır. İsteğe uygun karar veriliyorsa sorun yoktur, yargı mensubu siyasi iktidarın hoşa gitmeyen bir karar verdiyse hakim ve yargıç fazla zaman kaybetmeden cezalandırılmaktadır. Bu da dikta rejimine doğru gidildiğinin en somut örneğidir” dedi.

Cumhuriyet ilkelerinden ve demokrasiden uzaklaşılmaması için dinin siyasete alet edilmesinin kesinlikle engellenmesi ve hukuğun devletin tüm birimlerine mutlaka yerleştirilmesi gerektiğinin altını çizen Kanadoğlu, öncelikle yargı bağımsızlığının sağlanması gerektiğini aksi halde ülkede demokrasi olamayacağını söyledi.

“İKTİDAR KENDİSİNE BİAT ETMİŞ YARGI İSTİYOR”

Kanadoğlu, “Ulus devlet olmayıp mezhepler, tarikatlar, hocalar, hacı efendiler, müritler, hoca efendiler veya ırk sistemi üzerine etnik sistem kurmaya çalışırsanız, demokrasiyi yerleştiremeyeceğiniz gibi demokrasiden uzaklaşan, demokrasinin olmadığı bir rejimin içerisine yuvarlanırsınız. Bunu engellemek için çağdaş demokraside kuvvetler ayrılığı sağlamalı, çoğulculuk, katılımcılık, saydamlık olmalı. Yolsuzlukların hesabı mutlaka sorulabilir sistem getirilmeli. Atatürk’ün Cumhuriyet’i tüm bu sistemlerin üzerine kurulmuştu. Şimdiki iktidar bu sistemden hızla uzaklaşmanın hesaplarını yapıyor, o yönde hareket ediyor” dedi.

Türkiye’nin Anayasa Mahkemesi tarafından antilaik eylemlerin odağı olduğu tespit edilen siyasi iktidar tarafından yönetildiğini belirten Kanadoğlu, “Bütün bu adımları oy için atan. Oy almak için atılan adımlarda laik sistemin, ülkenin iflas etmesinin bir anlamı olmadığını benimseyen , yeterki oy gelsin zihniyeti ile her türlü açılımı yapan iktidar tüm bunları yaparken korku imparatorluğu yaratarak vatandaşıda sindirme çabası içine girmiş görünüyor. Bizler günümüzde Türk milleti olarak Türk sözünü kullanmaktan korkar hale geliyorsak ve bu sorun kaşıya kaşıya bir milli yara haline gelmişse, o takdirde Cumhuriyetin kuruluş felsefesine ters hareket edildiği ortaya çıkıyor” diye konuştu.
Kanadoğlu, “Türkiye’de kendisine biat etmiş yargı organı isteyen bir siyasi iktidar görüyoruz. Bu bağımsız olmayan yargının ortaya çıkan telekulak olayları ile birlikte artık güvenilirliği tartışılmaya başlanmıştır. Anayasa’nın 138. maddesine göre yargı ve mahkemeler bağımsız gösteriliyor ama hakimler ve yargıçların 140. maddeye göre Adalet Bakanlığı’na bağlı olduğunu görüyoruz.

Adalet Bakanı istediği durumda belli soruşturmalara izin verme veya vermeme yetkisine sahip. Öyle bir teftiş kurumu olmasına rağmen Adalet Bakanının keyfine terkederseniz bağımsız bir yargıdan bahsedemezsiniz” dedi.Kanadoğlu’nun konuşması izleyiciler tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı.

ORTADOĞU

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari