“ET FİYATLARI MERCEK ALTINA ALINMALI”

Kasım 10, 2009 tarihinde tarafından  
SİVİL TOPLUM VE HAKLAR - AV.İBRAHİM GÜLLÜ kategorisinde yayımlanmıştır.

Ülkemizde et fiyatlarındaki artışları ve et tüketimini değerlendiren Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı İbrahim Güllü;“yaklaşan kurban bayramı nedeniyle et fiyatlarının mercek altına alınmasını istiyoruz ” dedi.

Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı İbrahim Güllü konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapmıştır:
Ülkemiz tarımda olduğu gibi hayvancılık için de çok uygun şartlara sahip olmasına rağmen, istikrarsız tarım politikalarından dolayı et tüketimimiz gelişmiş ülkelerin çok altındadır. Yine ülkemizde hayvan başına süt ve et üretimi gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında nerede ise 1/8 i kadardır.

Hükümetlerin soruna çözüm için zaman zaman bazı girişimlerde bulunduğunu görüyoruz. Ancak bu girişimler bir türlü popülist politikalardan ileri gidememektedir.

Bu istikrarsızlığın devamı, spekülatörlerin tetiklemesi ve yaklaşan kurban bayramı nedeniyle piyasaya canlı hayvan sürümünün yetersizliğinden dolayı et fiyatları neredeyse ikiye katlanmıştır. Gerekli tedbirler alınmazsa tavuk fiyatlarının da kontrolden çıkacağı bir gerçektir.

Hatırlanacaktır EBK (Et ve Balık Kurumu) bir devlet kuruluşu olarak yıllarca piyasada denge unsuru oluşturarak vatandaşların hesaplı et yemelerine vesile oldu.  Hayvancılık sektörünün yem ihtiyacı da yine bir devlet kuruluşu olan Yem Sanayi T.A.Ş. den karşılanmaktaydı. Bu kurumların önce yanlış politikalar izlenerek zarar ettirilmesi, sonra da özelleştirilmesi, günümüzde hayvancılığı ve et fiyatlarını bu olumsuzluğa taşıyan sebeplerden bazılarıdır.

Her türlü yem bitkilerinin yetiştirilmesine, uygun iklim ve tarım alanlarına sahip olmamıza rağmen sığırcılıkta, elverişli yaylalarımıza rağmen koyun ve keçi yetiştiriciliğinde, üç tarafımız denizlerle çevrili olmasına rağmen balıkçılıkta bir türlü olmamız gereken yerde değiliz.

Tarım ülkesi olmamıza rağmen nerede ise ithal etmediğimiz tarım ürünü kalmadığı gibi bu sefer de büyük tartışmalar ve şaibelere neden olabilecek et ithali gündeme gelecektir. Tarım ve hayvancılık için iklim ve coğrafyaya ilaveten her türlü teknik donanım da dahil olmak üzere teknik eleman ve yetişmiş insan gücüne sahip olmamıza rağmen yanlış ve popülist politikalar nedeniyle tarım ve et ürünlerinde de dışa bağımlı hale gelmekteyiz.

Ülkemiz kaynaklarının en verimli şekilde değerlendirilip tüketicilerin istifadesine sunulması için yetkililerin uyguladıkları tarım politikalarını tekrar gözden geçirmelerini ve et fiyatlarındaki artışların mercek altına alınmasını, et fiyatlarının yüksekliğinden yararlanarak piyasaya kaçak et girişlerinin önlenmesini yetkililerden bekliyoruz.

Av. İbrahim Güllü
Tüketiciler Birliği
Antalya Şube Başkanı

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari