EVLİLİK YAZBOZ TAHTASI DEĞİLDİR-Şenay ŞEKEROĞLU

Temmuz 5, 2009 tarihinde tarafından  
HAYATIN PENCERESİNDEN - SEVİM MURAT kategorisinde yayımlanmıştır.

EVLİLİK YAZBOZ TAHTASI DEĞİLDİR-Şenay ŞEKEROĞLU

2008 yılı evlenme ve boşanma oranlarını değerlendiren Tüketiciler Birliği Antalya Şube Kadın ve Aile Komisyonu Sorumlusu Şenay Şekeroğlu, “evliliğin kurumu ciddiye alınması gereken kutsal bir müessesedir” dedi.

Tüketiciler Birliği Antalya Şube Kadın ve Aile Komisyonu Sorumlusu Şenay Şekeroğlu konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapmıştır:

Türkiye İstatistik Kurumunu verilerine göre 2007 yılında 638.311 çift evlenirken 94.219 çift ise boşanmıştır. 2008 yılında ise 641.973 kişi evlenirken evlenme oranında yüzde 0.57 lik bir artış olurken aynı dönemde 99.663 kişi boşanırken, boşanma oranında yüzde 5,78 lik bir artış kaydedilmiştir.

Boşanma sayısındaki artış oranının evlenmeye sayısındaki artışa göre kat kat fazla değerde olması ve her yıl bu farkın artıyor olması toplumsal açıdan hiç de iç açıcı bir durum değildir. Boşanmalardaki artışın ekonomik, sosyal, psikolojik ve kültürel etkileri üzerinde ciddi araştırmaların yapılması ve evlilik müessesinin daha fazla yıpratılmasına izin verilmemelidir. Boşanmaların yüzde 41,3 ü evliliğin ilk 5 yılı içinde gerçekleşmesi tarafların yeterince birbirlerini tanımadan evlilik yaptıklarını ve evlilik sırasında yeterli psikolojik destek sağlanamadığının ispatıdır. Ekonomik ve kültürel etkenlerin de etkisiyle boşanmalarda çığ gibi büyüyen bir artış olduğu görülmektedir.

Ailenin toplumun korunması gereken temel taşı olması, sağlıklı ailelerden oluşmayan bir toplumun da sağlıklı olmayacağından devlet tarafından mutlak surette aile müessesesi her yönüyle ele alınarak boşanmaların en az seviyeye indirilmesi gerekmektedir. Toplumumuz ata erkil bir aile yapısına sahip olması, kadının toplumda ekonomik özgürlüklerine istenildiği ölçüde kavuşamamış olması nedeniyle boşanma halinde zarar gören daima kadın olmuştur.

Boşanmaların toplumsal bir felaket olduğu ve mutlaka en az indirilmesi gerektiği düşüncesiyle evlilik öncesi ve evlilik sonrası alınması gereken bir takım tedbirler bulunmaktadır. Bunlar;

*Evlenecek çiftlerin birbirlerini çok iyi tanımaları, evlilik konusunda ani kararlar vermemeleri önem taşımaktadır. Evlenmek için evlendirme memurluklarına müracaatta bulunan çiftlere uzman sosyolojik ve psikolojik görüşme ve testlerle birbirlerine uyumlu çift olup olmadıkları, evliliğe hazır olup olmadıkları, karakter ve ruh yapıları hakkında, sabıka kaydı sorgulaması da yapılarak diğer eşe tamamen gizli bir sistemle hazırlanacak rapor verilerek-anlatılarak sağlıklı karar vermesi sağlanmalıdır.

*Evlenme sırasında tarafların sorunları üzerinde tarafların ekonomik kaydı taşımadan müracaat edebilecekleri Psikolojik Destek verebilecek sistemin devlet tarafından oluşturulması, buraya müracaat edecek çiftlere boşanma dışındaki seçenekleri anlatılmalı ve boşanma sonrası karşılaşılacak sorunlarla ilgili yeterli psikolojik hazırlık yapılması sağlanmalıdır. Boşanacak çiftlerin boşanmanın yıkıcı etkisinden mümkün olduğunca uzak tutmanın yolları bulunmalıdır. Özellikle çocuklar anne babalarının boşanmalarına hazırlanmalıdır.

*Evlenecek çiftlere sevgi, aşktan önce saygıyı, aile kurumunun mukaddesliği ve önemi anlatılmalı, evliliğin yazboz tahtası olmadığı öğretilmelidir.

Şenay Şekeroğlu

Antalya Şube

Kadın ve Aile Komisyonu Sorumlusu

 • Netinial Internet

Yorumlar

“EVLİLİK YAZBOZ TAHTASI DEĞİLDİR-Şenay ŞEKEROĞLU” adlı makaleye bir yorum yapilmis
 1. Dadaloglu dedi ki:

  Senay hanim yazinizi okudum hemen hemen nerdeyse tamamen size katiliyorum bir nokta haric.
  Ciftlerin birbirlerini tanimamasi,, bunu nerdeyse temel bosanma sebebi gibi gostermisiniz,,Yillar boyunca uzmanlarda hep bize ayni telkinlerde bulundular,,aman birbirinizi iyi taniyin,,gorucu usulu evlilik cag disidir , simdilerde ise birbirimizi yakindan taniyacagiz diye zaten iliskilerimizi flort doneminde tuketir duruma geldik,,
  bu sorunun problemin nedenleri uzun uzun tartisilir,,
  bilincli bir sekilde adim adim uygulanan bir projenin urununden baska birsey degil. Bu konu bir ahlak sorunu…bizim anneannelerimiz babannelerimiz dedelerimiz cok mu ferah icinde yasiyorlardi..yada onlar cafelerde diskolardami birbirlerini tanidilar,,bu devire gore en guzel en saglikli ve uzun suren evlilikleri yine onlar yaptilar,,,aslinda maddiyatta evliligi yikan bir sebeb olmamali..basariya giden birinin ayak izleri sizide basariya goturur,,eger bu soruna gercekten cozum bulmak istiyorsak bence hepsini kaybetmeden dedelerimizi ve ninelerimizi bir mercek altina yatiralim inceleyelim onlarin sirri neymis,,,nicin mutlu ve uzun evlilik yapmislar,,,bizler nicin elimize yuzumuze bulastiriyoruz,,fark ne ?
  hastaligin asisi buralarda bir yerlerde sakli diye dusunuyorum…

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari