GAZZE DÜŞERSE MISIR DA DÜŞER, TÜRKİYE DE

Ocak 9, 2010 tarihinde tarafından  
HABERİNİZ VAR MI? kategorisinde yayımlanmıştır.

GAZZE DÜŞERSE MISIR DA DÜŞER, TÜRKİYE DE

İslâm’ın ilk kıblesinin bulunduğu Filistin, Ortadoğu’nun ve İslâm coğrafyasının kalbidir.

Siyonist soykırıma maruz kalan mazlum Gazze’ye yardım götürenlere zulmeden Mısır yönetimi, Gazze düşerse, Mısır dahil tüm ümmetin büyük darbe alacağını iyi hesap etmeli!Filistin Başbakanı İsmail Haniye: “Biz sadece kendimiz için değil aynı zamanda ümmet için ve Mısır için de savaşıyoruz. İslam ve ümmet söz konusuysa benim hayatımın hiç bir önemi yok!”
Onların tek dertleri İslam ve ümmet

Filistin’e Özgürlük Konvoyu Gazze’de büyük bir ilgi gördü. Gazzeliler konvoydaki insanlara sarılarak teşekkürlerini dile getirdiler.

2006 yılından beri uygulanan ambargo sebebiyle dışarı çıkamayan Gazze halkı; Türkiye, İngiltere, Amerika, Malezya, Japonya, Belçika, Yunanistan, Fransa, İtalya, Ürdün, Suriye, Endonezya, İrlanda, Polonya, Sudan ve devamı olmak üzere 17 farklı ülkeden gelen insanları bağrına bastı. Konvoy, Gazze’de kendini Türkiye’deymiş gibi hissetti.

Filistin’e Özgürlük Konvoyu Gazze’de büyük bir ilgi gördü. Gazzeliler konvoydaki insanlara sarılarak teşekkürlerini dile getirdiler. 2006 yılından beri uygulanan ambargo sebebiyle dışarı çıkamayan Gazze halkı; Türkiye, İngiltere, Amerika, Malezya, Japonya, Belçika, Yunanistan, Fransa, İtalya, Ürdün, Suriye, Endonezya, İrlanda, Polonya, Sudan ve devamı olmak üzere 17 farklı ülkeden gelen insanları bağrına bastı. Mısır’da kâbus gibi geçen 2 gün yaşayan konvoy, Gazze’de kendini Türkiye’deymiş gibi hissetti.
Gözyaşları sel oldu

Karşılama anında hem Filistinliler hem de konvoydaki insanlar gözyaşlarına boğuldu. Filistinli kadınlar dakikalarca ağlarken çocuklar konvoydakilere sarılarak ambargoyu ne kadar derinden yaşadıklarını gösterdiler.

Konvoy misafirleri Gazze şehrine hayran kaldılar. Gazze’nin İsrail bombalarıyla harabe haline gelen yerleri gezerken de hayranlığın tam tersine şoke oldular. İsrail, yüzlerce binayı yerle bir etmiş. Bazı hastaneler kullanılamaz hale gelmiş. Ambargo sebebiyle inşaat malzemelerinin Gazze’ye girmesine izin verilmiyor. Bu yüzden harabe haline gelen binaların hiç biri onarılmamış.  Konvoy Gazze’deki ilk güne hızlı başladı.  Gazze’de araçların anahtarları Sosyal İşler Bakanı Ahmet El Kurdu’ye, tıbbi cihazlar ve ilaçlar ise Sağlık Bakanı Besim Naim’e teslim edildi.  Naim, bu malzemelerin Gazze için hayati bir öneme sahip olduğunu vurguladı. Hayra vesile olan herkese teşekkür etti.
Konvoy Filistin parlamentosunda

Konvoyu sıcak bir şekilde karşılayan Filistin Başbakanı İsmail Haniye, Mısır’ın bu direnişi anlamak istemediğini söyledi. Haniye, “Biz sadece kendimiz için değil aynı zamanda Mısır için de savaşıyoruz. Çünkü Gazze düşerse şunu bilsinler ki Mısır da düşer” dedi. Ölmekten korkmadığını belirten Haniye, “Benim hayatım İslam’a feda olsun. İslam ve ümmet söz konusuysa benim hayatımın hiç biri önemi yok” şeklinde konuştu.
“Dünyanın en ağır ambargosuna maruz kaldık”

Haniye, “Gazze halkı kendi özgür iradesiyle bir seçimde bulundu diye en ağır saldırılara uğradı, dünyanın en ağır ambargosuna maruz kaldı. Ekonomik, siyasi ve askeri baskıların tek bir sebebi vardı: İsrail’i tanımamız ve direnişi bitirmemizi istiyorlar bizden.

Biz halkımızla İsrail’i asla tanımayacağımızı söyledik. Biz kanımızın son damlasına kadar direneceğiz. Bu duruşumuzun bize ağır bedelleri olacak. Ama biz ya hür yaşayacağız ya da şehit olarak öleceğiz. Bizim çok sayıda şehidimiz var. Kurucularımızdan Şeyh Ahmet Yasin’i de şehit verdik” diye konuştu.
Mısır tutukluyor

Mısır’ın Gazze’nin etrafına ördüğü kuşatma İsrail’i aratmıyor. İsrail ordusu gibi davranan Mısır emniyet güçleri, üç gün önce Ariş limanında yaşananlardan sorumlu tuttukları Filistin konvoyundaki üst düzey 7 sorumluyu gözaltına almıştı. Kuzey Sina’daki başsavcı, aralarında Türklerin de bulunduğu bu 7 kişinin tutuklanması için emniyet güçlerine emir verdi. İngiliz milletvekili George Galloway de Mısır’dan sınır dışı edildi.

Mısır, Gazze’nin etrafına ördüğü kuşatmayı her geçen gün daha bir boğucu hale getiriyor. İsrail’le yaptığı anlaşmayı bahane gösteren Mısır, Gazze’ye tüm giriş çıkışları durduruyor, buna insani yardım da dâhil. Son olarak, “Filistin’e Yol Açık” konvoyunda bulunan kişi Mısır tarafından tutuklandı. Kuzey Sina’daki başsavcı, konvoydaki üst düzey 7 kişinin tutuklanması için emniyet güçlerine emir verdikten kısa bir süre sonra tutuklamalar gerçekleştirildi.

Mısır polisi, konvoydaki 7 kişiyi Rafah sınır kapısından çıktıktan sonra tutukladı. Mısır savcılığı tutuklanan 7 katılımcının kimler olduğu hakkında bir açıklamada bulunmadı. Bilindiği üzere Filistin konvoyundaki katılımcılar, iki gün önce Ariş limanında beklerken, Mısır polisinin taş, sopa ve biber gazlı saldırısına uğramıştı. Öte yandan, İsrail uçaklarının, Gazze’deki beş farklı noktaya düzenlediği saldırıda 3 Filistinli şehit olurken 6 Filistinli de yaralandı. İsrail, Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah’ta tünellerini de yine bombaladı. Yerel kaynaklardan verilen ilk bilgilere göre, bir Filistinli hayatını kaybetti, en az 2 kişi yaralandı. Mısır polisinin ise sınırdan geçmeye çalışan bir göçmeni öldürdüğü belirtildi. Mart ayından bu yana Mısır plisi sınırı geçmeye çalışan 18 göçmeni öldürdü.
İngiliz parlamenter sınır dışı edildi

“Filistin’e Yol Açık” konvoyunda bulunan İngiliz milletvekili George Galloway’in Mısır’dan sınır dışı edildiği bildirildi. İngiliz yayın kuruluşu BBC’nin haberine göre, Gazze’ye insani yardım götüren konvoyda yer alan Respect Partisi Milletvekili Galloway’in, Gazze’den Mısır’a dönünce ülkeyi terk etmesinin istendiği ve sınır dışı edildiği belirtildi.
Bülent Yıldırım: Bizi, Yalnız Bırakmayın!

İHH Başkanı Bülent Yıldırım, Ariş limanında maruz kaldıkları saldırı sonrasında yaptığı basın açıklamasında “Türkiye’deki kardeşlerimiz, bizleri yalnız bırakmasınlar. Burada başımıza bir şey gelirse, Türkiye’de tepkilerini ortaya koysunlar” demişti. Diğer yandan Yıldırım, Mısır’ın geri adım atarak Gazze’ye girmelerine müsaade etmesinde, İstanbul ve Ankara’daki Mısır büyükelçilikleri önünde düzenlenen protesto gösterilerinin etkili olduğunu belirtmiş, Türkiye halkına teşekkür etmişti.
İsrail öldürüyor

Öte yandan, İsrail uçaklarının, Gazze’deki beş farklı noktaya düzenlediği saldırıda 3 Filistinli şehit olurken 6 Filistinli de yaralandı. İsrail, Gazze’ninu can damarı Refah tünellerini yeniden bombaladı. Yerel kaynaklardan verilen ilk bilgilere göre, bir Filistinli hayatını kaybetti, en az 2 kişi yaralandı. Mısır polisinin ise sınırdan geçmeye çalışan bir göçmeni öldürdüğü belirtildi.

MİLLİ GAZETE

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari