GDO DOKUNULMAZLARI DA GELİYOR

Aralık 20, 2009 tarihinde tarafından  
HABERİNİZ VAR MI? kategorisinde yayımlanmıştır.

GDO DOKUNULMAZLARI DA GELİYOR

KAMUOYUNDA tartışmalara yol açan GDO’lu ürünlerle ilgili düzenlemeleri öngören Biyogüvenlik Kanun tasarısı ile 9 kişilik yeni bir “Dokunulmaz Kurul” da geliyor. Kurul üyeleri görevden alınamayacak ve her toplantı başına ücret ödenecek.
Kamuoyunda tartışmalara yol açan GDO’lu ürünlerle ilgili düzenlemeleri öngören Biyogüvenlik Kanun tasarısı ile 9 kişilik yeni bir “Dokunulmaz Kurul” da geliyor. Kurul üyeleri görevden alınamayacak ve her toplantı başına ücret ödenecek.

Tasarıya göre kurul, GDO ve ürünleri ile ilgili yapılan başvuruları değerlendirecek. Kurulda Tarım Bakanlığında 4, Çevre ve Orman Bakanlığından iki, Sağlık ve Sanayi bakanlıklarından birer ve Dış Ticaret Müsteşarlığından da bir üye görev yapacak. Üyelerden en az ikisi üniversite veya meslek örgütleri temsilcileri arasından seçilecek. Kurul üyelerinde en az lisans düzeyinde yükseköğrenim görmüş olma şartı da aranacak.

İMHA YETKİSİ VAR

Kurul başkan ve üyelerinin görev süreleri dolmadan görevlerine son verilemeyecek. Üyelere katıldıkları her toplantı günü için 5 bin gösterge rakamının memur aylık kat sayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarda ücret ödenecek. Kurula hiçbir organ, makam ve kişi emir ve talimat veremeyecek. Risk ve sosyo-ekonomik değerlendirme de yapacak olan kurulun, GDO’lu ürünleri yasaklama, toplatma, imha yetkisi de olacak.

Tasarı, genetik yapısı değiştirilmiş organizmalar ve ürünleri ile ilgili olarak araştırma, geliştirme, işleme, piyasaya sürme, izleme, kullanma, ithalat, ihracat, nakil, taşıma, saklama, paketleme, etiketleme, depolama ve benzeri faaliyetlere dair hükümleri de içeriyor. GDO’lu bitki ve hayvanları çevreye serbest bırakanlara ya da üretenlere 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası ve bin 500 günden 2 bin 500 güne kadar adli para cezası verilecek.

ORTADOĞU

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari