GDO LU (TRANSGENİK-FRANKEŞTAYN) ÜRÜNLER

Aralık 8, 2009 tarihinde tarafından  
DOĞRUYU ARAMAK-SEBAHATTİN EMÜL kategorisinde yayımlanmıştır.

GDO LU (TRANSGENİK-FRANKEŞTAYN) ÜRÜNLER

Son günlerde tüketicilerin GDO lu ürünler hakkında bilgi kirliliğiyle karşı karşıya olduğunu görüyoruz. Tarım ve gıdadan bihaber kişiler ahkâm kesip duruyorlar. Tabi söz verilirse bazen konu uzmanı yetkili ve yetkisiz kişiler de yorum yapıyor, ancak konu uzmanlarının ihtiyatlı söylemlerine karşın, bu tür ürünler hakkında bilgisi olmayanlar daha fazla seslerini duyuruyor.

Pazaryerlerindeki satıcılar her türlü sebze ve meyvenin etiket bilgisine “GDO’ suzdur” yazıp bangır bangır bağırıyorlar. Sebze ve meyve resimleri bilgisayar ortamında değiştirilerek ne olduğu belirsiz bir görünüm verilip internet ve medya aracılığı ile milyonlara ulaştırılmak suretiyle tüketicilerin kafaları karıştırılıyor.

Bugüne kadar hiçbir sebze ve meyvenin GDO lu olduğuna dair herhangi bir bulgu ve belgeye rastlanmamıştır. Tarla bitkilerinden  GDO lu olduğu bilinen Mısır, Soya, Kanola ve Pamuğun ise yıllardır denetimsiz olarak sınır kapılarından girip onlarca sektörde ham madde olarak kullanıldığı bir gerçektir. Dolayısı ile bu sorun yeni olmayıp yılların birikimidir.
Konuyu takip edenler hatırlayacaktır; Hibrit (Melez) tohumların da uzun yıllar AB ve tarımda ileri ülkelerde kullanımları serbest olup teşvik edilmelerine rağmen yasal yollardan yıllarca ülkemize girişi engellendi. Bazı kişiler bu sebze tohumlarını elbiselerinin ceplerinde getirip tane ile satarak çok yüksek paralar kazandılar.

Zaman içerisinde bu tohumların girişi ile ilgili yönetmelikler hazırlandı. Kayıt altına alındı ve günümüzde ithalatının serbest olduğu gibi bizim tohum firmalarımız da hibrit tohum üreterek hem iç pazarda ,hem de dış pazarda 30 a yakın ülkeye ihracat yapıp dünya piyasalarına hakim firmaların tekellerini kırarak kıyasıya rekabetin içerisinde yerlerini aldılar.
Kısaca anlatmak gerekirse Hibrit (Melez) tohumlar doğal olup aynı cinsten iki farklı ürün üzerinde çalışılıp daha verimli bir çeşit elde edilerek üretilmiştir. GDO da ise tohumların genleri ile oynanıp bitki dışında başka  organizmaların genleri karıştırılarak  insan sağlığı üzerinde ne tür olumsuz etkiler yapacağı şaibeli bir tohum elde edilmiştir.

Ülkemizin tarımsal potansiyeli dikkate alındığında GDO lu ürünlere ihtiyacımızın olmadığı görülecektir. Bu ürünlerin tartışmasını dünyada açlık sorunu olan Afrika ve tarım ülkesi olmayan ülkeler yapsınlar. Açlıktan ölmek mi, GDO lu ürün yemek mi bu onların sorunu. Kalıcı tarım politikaları izlenirse Hibrit tohumlarla üretilen her türlü sebze ve tarla bitkileri ülke nüfusumuzun beslenmesine yeter ve artar bile.

Peki  dünyada milyonlarca hektar alanda üretilip pazarlanan GDO lu ürünler hakkında bizim bilim adamlarımız hiç bir çalışma yapmasınlar mı?.Elbette bizim genetik uzmanı bilim adamlarımızın da bu hususta çalışma yapmaları teşvik edilmeli ve milyarlarca dolarlık bu pazarda ulusal çıkarlarımız dikkate alınarak alıcı olarak değil de satıcı olarak söz sahibi olmamız sağlanmalıdır.
GDO lu ürün pazarı yurdumuzda olduğu gibi diğer ülkelerdeki tüketiciler tarafından da tüm engelleme ve gösterilere rağmen her geçen gün büyüyor. Tüketiciler bu ürünleri bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da dolaylı veya dolaysız olarak  tüketeceklerinin haklı  endişesini taşıyorlar.

Örnek vermek gerekirse. Mısır; hayvan yemi, yağ, un ve şeker olarak, Soya; un, yağ ve birçok gıda ürünlerinde karşım  olarak, Kanola da yine yağ olarak günlük gıda ihtiyacımızın karşılanmasında, Pamuk ise giysilerimizde yaşantımızla iç içe durumdadır.

Biz tüketiciler birliği olarak tüketicilerimizin bilgilendirilmesi adına genetik uzmanlarının görüş açıklamalarının yararlı olacağına inanıyor, yetkisiz ve konu uzmanı olmayanların ise bilgi kirliliğine sebep olmamalarını istiyoruz. GDO lu ürünlerin sağlığımız üzerindeki şaibeleri netleşinceye kadar da  Ülkemize girişine kesinlikle izin verilmemesini, yetkililerden de Hibrit (Melez) tohumla üretilen her türlü gıda ürünlerinin yetiştirilmesinde ülkemiz kaynaklarının en randımanlı şekilde değerlendirilmesini bekliyoruz.

Sebahattin EMÜL
Tüketiciler Birliği Antalya Şube
Tarım ve Gıda Komisyonu Sorumlusu

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari