GENEL KURMAY BAŞKANI BAŞBUĞ’DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Ağustos 26, 2009 tarihinde tarafından  
AKDENİZİN DELİSİ-ALİ KEMAL SENAN kategorisinde yayımlanmıştır.

GENEL KURMAY BAŞKANI BAŞBUĞ'DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, TSK’nın Ulus-devlet ve üniter-devlet yapısına zarar verilmesini hiçbir gerekçeyle kabul edemeyeceğini bildirdi.

Orgeneral Başbuğ, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kültürel farklılıklara saygılı olduğunu, ancak kültürel farklılıkların siyasallaştırılmasını, başka bir ifadeyle siyasal temsil aracı olmasını, toplumsal siyasal kimlik unsuru haline getirilmesini, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası içinde mümkün göremeyeceğini belirtti ve “Terör örgütü ve destekleyicileriyle ilişki kurulmasına yol açabilecek hiçbir faaliyet içinde bulunamaz” dedi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Zafer Haftası dolayısıyla yayımladığı mesajda, demokratik açılım tartışmalarına da değindi. Orgeneral Başbuğ, “Anayasa’nın değiştirilmesi teklif bile edilemez olan 3’üncü maddesinde ifade edildiği gibi ‘Türkiye devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür.

Dili Türkçe’dir.’ Türk Silahlı Kuvvetleri, ATATÜRK tarafından bizlere emanet edilen ve Anayasa’nın 3’üncü maddesinde de belirtildiği şekilde; Türkiye Cumhuriyeti’nin ulus-devlet ve üniter-devlet yapısının korunmasında taraftır ve taraf olmaya da devam edecektir” dedi.

Orgeneral Başbuğ’un Zafer Haftası Mesajı şöyle: “Ebedi Başkomutanımız Mustafa Kemal ATATÜRK önderliğinde gerçekleştirilen bağımsızlık mücadelesinin son halkası olan Büyük Zafer’in 87’nci yıl dönümünü kutlamanın coşkusunu yaşıyoruz.

Zafer Haftası, 26 Ağustos 1922 günü sabahı KOCATEPE’den yapılan topçu ateşleriyle başlar ve 9 Eylül günü Türk Ordularının İzmir’e girişi ve İzmir’in kurtuluşu ile sona erer.

ATATÜRK, Büyük Taarruz’u ve Büyük Zafer’i şu şekilde anlatır: “Türk milletinin burada kazandığı zafer kadar kesin neticeli ve bütün tarihe, yalnız bizim tarihimize değil, dünya tarihine yön vermekte kesin tesirli böyle bir meydan muharebesi hatırlamıyorum.

Hiç şüphe etmemelidir ki yeni Türk devletinin, genç Türk Cumhuriyeti’nin temeli burada sağlamlaştırıldı. Ebedi hayatı burada taçlandırıldı.” Büyük Taarruz ve Büyük Zafer, Türkiye Cumhuriyeti’nin doğuşu ve gelişimine yol açan devrimin başlangıcıdır. Mustafa Kemal ATATÜRK’ün yoksul bir halktan hem bir ordu hem de bir millet yaratarak gerçekleştirdiği bu inanılmaz devrim, Türkiye Cumhuriyeti’ne laik, sosyal, demokratik ve hukuk devleti niteliklerini kazandıran bir devrimdir.

Bu eşsiz zaferi kazandıran ve devrimi geçekleştiren başta Başkomutanımız Mustafa Kemal ATATÜRK ve kahraman silah arkadaşları olmak üzere bu mücadelede hayatlarını kaybeden ve bugün o eşsiz zaferin kazanımlarını yurdumuzun her karış toprağında canlarını vererek koruyan aziz şehitlerimizin ve kahraman gazilerimizin önünde saygıyla eğiliyoruz.

Anayasa’nın değiştirilmesi teklif bile edilemez olan 3’üncü maddesinde ifade edildiği gibi “Türkiye devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçe’dir.” Türk Silahlı Kuvvetleri, ATATÜRK tarafından bizlere emanet edilen ve Anayasa’nın 3’üncü maddesinde de belirtildiği şekilde; Türkiye Cumhuriyeti’nin ulus-devlet ve üniter-devlet yapısının korunmasında taraftır ve taraf olmaya da devam edecektir.

Ülkelerin ve milletlerin bütünlüğünün korunmasının bir bedeli vardır. Türk Silahlı Kuvvetleri; bu bedelde kendisine düşen tarihi görev ve sorumlulukların bilinci içerisindedir.

Bugüne kadar bölücü terör örgütü ile mücadelesinde 5003 evladını şehit veren Türk Silahlı Kuvvetleri, Anayasa ve yasalar çerçevesinde, bölücü terör örgütüne karşı bugüne kadar dünyada eşine hiç rastlanmayan bir başarı ve özveriyle yürüttüğü mücadeleye bundan sonra da artan bir kararlılıkla devam edecektir.

Türk Silahlı Kuvvetleri, bölücü terör örgütüne karşı yürütülen mücadeleyi kararlılıkla sürdürürken, güvenlik alanının dışında kalan ekonomi, sosyo-kültürel ve uluslararası alanlarda da devlet tarafından gerekli tedbirlerin alınmasının önemli olduğuna inanmaktadır.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin bu konularla ilgili görüşleri bilinmekle birlikte, emsalsiz Büyük Zaferi kutladığımız bu hafta münasebetiyle, bu konulara ilişkin düşünce ve duruşumuzun bir kez daha ifade edilmesinde yarar görülmektedir.

Türk Silahlı Kuvvetleri; – Ulus-devlet ve üniter-devlet yapısına hiçbir gerekçeyle zarar verilmesini kabul edemez.

– Kültürel farklılıklara saygılıdır. Ancak kültürel farklılıkların siyasallaştırılmasını, başka bir ifadeyle siyasal temsil aracı olmasını, toplumsal siyasal kimlik unsuru haline getirilmesini, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası içinde mümkün göremez.

– Terör örgütü ve destekleyicileriyle ilişki kurulmasına yol açabilecek hiçbir faaliyet içinde bulunamaz.

– Demokrasinin sunduğu fırsat alanlarını kullananların, bireylerin en temel hakkı olan yaşam hakkını hedef alan terör faaliyetlerini hiçbir nedenle hoş görmelerini kabul edemez.

– Usul ve yöntem esası belirler, noktasından hareketle takip edilecek usul ve yöntemlerde özenli olunmasının gereğine inanır.

– Her konuyu tartışabilme özgürlüğünün, devletin varlığını riske sokacak, ülkeyi kutuplaşmaya, ayrışmaya ve çatışma ortamına sokacak konuları içermemesi gerektiğine inanır.

Türk Silahlı Kuvvetleri; Türkiye Cumhuriyeti’nin temel nitelikleri olan laiklik, demokrasi, sosyal ve hukuk devleti ilkelerine yürekten bağlılığı, üstün disiplin anlayışı, köklü gelenekleri, itidalli ve kararlı yaklaşımı, hepsinden önemlisi Türk milletinden aldığı güçle dün olduğu gibi bugün de ve yarın da üstlendiği her görevi başarıyla yerine getirmeye devam edecektir.

Şüphesiz ki; “Güçlü Ordu, Güçlü Türkiye’dir.” Türkiye Cumhuriyeti, bulunduğu hassas coğrafyada birlik ve ülkesine sadakat içinde vatanını ve milletini seven insanlarıyla çağdaş toplumlar arasında hak ettiği yeri almalıdır.

Aziz Türk milletinin ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin tüm mensuplarının Zafer Haftasını en içten dileklerimle kutlarım.”

MİLLİYET

 • Netinial Internet

Yorumlar

“GENEL KURMAY BAŞKANI BAŞBUĞ’DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR” adlı makaleye bir yorum yapilmis
 1. Dadaloglu dedi ki:

  Hic kusura bakmayin sayin Basbug, Gun gerceklerin gunudur,,birilerinin KRAL CIPLAK demesinin gerektigi gundur. Sizde diger tum sorumlu kuruluslar gibi siyasiler gibi ciplaksiniz, neyin zaferini kutluyorsunuz ? bir vatandas olarak 1453 deki istanbulun fethi, yada ataturkun cumhuriyeti kurmasiyla ogunmekten usandim, 2009 senesinde devlet buyuklerinin de basarilarini gormek onlarla gururlanmak istiyorum.
  30 senedir 3 5 PKK cakalini temizlenemedi, bunda siyasiler kadar sizde suclusunuz sizde CIPLAKSINIZ.
  Yillardir siradan bir vatandas olarak her firsatta bagiriyorum, askeriyenin terorle mucadele yontemi tamamen yanlis diye.
  sivil hayatinda eline silah almamis oto tamircisi, fabrikada isci, berber, esnaf gencleri dagdaki katillerin onune hedef tahtasi gibi dikmeyin, bu isi yine en az terorist kadar tecrubeli isi meslegi silah kullanmak olan ozel egitilmis gerilla egitimi almis ozel timlerle halletmek lazim diye diye dilimizde tuy bitti.cahil siradan bir vatandas oldugumuz halde buna bizim kafamiz calisiyorda sizlerin calismiyor mu,,yoksa birilerinin kafasi sizin yerinize mi calisiyor ? Bunun bir aciklamasini duymak isterdik.
  Gerilla savasina yine gerilla yontemleriyle karsilik vermediginiz surece gidin istediginiz kadar daglari taslari bombalayin durun,, Yillardir PKK sorunu cozulemiyorsa bu PKK cok guclu yada cok zeki yontemler uyguladigi icin degildir, PKK nin bugun ki haline gelmesinde ilk once siyasiler sonrada TSK nin basinda bulunanlarin yanlis yontemleri sucludur.
  Zafer haftasini daha bir gogsumuz kabararak kutlamak isterdik, Insallah obur zafer haftalarinda sizleri BU AÇIĞI kapaTMIŞ bir sekilde goruruz. Yoksa KRAL CIPLAK demeye devam edecegiz.

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari