GIDA DENETİMİNDE TEZAT UYGULAMALAR

Mayıs 29, 2009 tarihinde tarafından  
DOĞRUYU ARAMAK-SEBAHATTİN EMÜL kategorisinde yayımlanmıştır.

GIDA DENETİMİNDE TEZAT UYGULAMALAR

Sağlıklı ve güvenilir gıda tüm insanların en doğal hakkıdır. Para kazanma uğruna halkın sağlığını riske atma yetkisi hiç kimsede yoktur. Market ve şarküterilerde yoğun denetimler yapılmasına rağmen, aynı ürünlerin pazar yerlerinde hiçbir denetime tabii tutulmadan gayri sıhhi şartlarda depolanıp satılması tezat oluşturmaktadır. Bu ürünleri satanlar kadar denetimde yetki kargaşası sorunu ile yasal boşluk oluşturan yetkililer de sorumludurlar.

 

     Gıda denetiminde tezat uygulamalardan bazıları:

 

     *Market ve şarküterilerde et ve süt ürünlerinin teknik olarak hangi koşullarda muhafaza edilip hangi ısı derecelerindeki vitrinlerde sergilendikleri Tarım İl Müdürlüklerince kontrol edilip denetlenir, çalışan personellerin kişisel temizlikleri ve işyerindeki hijyenik şartlar kontrol edilir ve uymayanlara para cezası, kapatma v.s. müeyyideler uygulanır.

     Aynı ürünlerin pazarda kapalı kasa kamyonet veya panelvanlar da yazın artı 70-80 dereceye varan sıcaklıklarda depolanıp, halk pazarlarındaki gayri sıhhi şartlarda açıkta satılmalarına rağmen, gerek satıcıların ve gerekse satış yerlerinin yetki kargaşası yüzünden denetlenmediği/denetlenemediği görülecektir.

 

     *Market ve şarküterilerden yumurta alındığında bunların olması gereken şartlarda muhafaza edildiğini ve hatta yumurtaların üzerindeki barkot rakamları sayesinde bilgisayar aracılığı ile yetiştirilen kümese kadar bilgi alınıp her türlü detayın öğrenilmesine ve yetkililerce de denetlenmesine rağmen;

     Yumurtaların pazarlarda gayri sıhhi şartlarda nerede ise pişme derecesindeki sıcaklıklardaki panelvanlar da depolanıp, sıcak mevsimlerde dahi açıkta satıldıklarını görüyor ve yetki kargaşası yüzünden hiçbir denetime tabi olmadıklarına şahit oluyoruz.

 

     Bu yetki kargaşasından tüketicilerin haberi yok. Belediyelerin tespit ettiği yerlerde de satıldıklarından halkımız bu ürünlerin denetlendiğini zannediyor.

      

     Sistemli ve ciddi bir şekilde denetlenen market ve şarküterilere rağmen aynı ürünlerin pazaryerlerinde gayri sıhhi şartlarda açıkta satılması ve hiçbir denetime tabi tutulmaması, hem tezat oluşturmakta ve hem de halkın sağlığını riske atmaktadır.

 

     Bu sorumsuzluğun bir an önce çözüme kavuşması için yetkilileri göreve davet ediyor ve ALO 174 gıda hattının pazarlarda da geçerli olmasını istiyoruz.

 

 

 

Sebahattin EMÜL

Tüketiciler Birliği Antalya Şube

Tarım ve Gıda Komisyonu Sorumlusu

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari