GIDA GÜVENLİĞİ EYLEM KURULU

Ocak 31, 2010 tarihinde tarafından  
DOĞRUYU ARAMAK-SEBAHATTİN EMÜL kategorisinde yayımlanmıştır.

GIDA GÜVENLİĞİ EYLEM KURULU

Yaşantımızı idame ettirebilmemiz için olmazsa olmaz olan gıdanın; üretimden tüketime kadarki tüm aşamalarının güvenli olması tüketiciler için oldukça önem arz etmektedir.

Bu itibarla 2005 yılından bu yana muhtelif zamanlarda Antalya Valisi veya görevlendirdiği vali yardımcılarından birinin başkanlığında; Tarım İl Müdürlüğü, ilgili resmi kurum ve kuruluşların temsilcileri, gıda sektöründe faaliyet gösteren meslek odası başkanları, sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinden oluşan ve Tüketiciler Birliği Antalya Şubesini temsilen benim de katıldığım Antalya Gıda Güvenliği Eylem Kurulu toplantıları yapılıp, alınan kararlar tutanakla belgelendirilerek gereği yapılmaktadır.

Kurul bugüne kadar 28 toplantı yapmış olup, bu toplantılarda 91 karar alınmıştır.

Tarım Bakanlığı tükettiğimiz gıda maddelerinin hammaddesini oluşturan ürünlerin tarladan sofraya kadarki tüm aşamalarını denetleme görevini üstlenmiş olup, bununla ilgili olarak denetim faaliyetlerini; denetim elemanlarının özverili çalışmalarıyla sürdürmektedir.

Ancak her sektörde olduğu gibi gıda sektöründe de haksız kazanç uğruna halkın yaşantısını hiçe sayan kişilerle karşılaşılmakta ve bilhassa pazar yerlerinde gayri sıhhi şartlarda ve açıkta satılan gıdaların sağlığımız açısından ciddi tehditler oluşturduğu tespit edilmektedir.

Gıda Güvenliği Eylem Kurulu toplantılarında da en çok gündeme getirilen konular pazaryerleri olup, alınan kararların büyük çoğunluğunu da yine pazaryerleri oluşturmaktadır. Tüketicilerin sebze ve meyve dışındaki yiyecek ihtiyaçlarının yapılmamasının önerildiği, bilhassa et ve süt mamulleri gibi üretimden tüketime kadarki tüm aşamalarında soğuk zincir gerektiren gıda ürünlerinin pazarlardan alınmaması hususundaki tüm öneri ve önlemlere rağmen bu olumsuzlukların önüne geçilememektedir.

Bir ürünün alıcısının olduğu müddetçe satıcısının da olacağı bir gerçektir. Dolayısı ile tüketiciler açıkta ve gayri sıhhi şartlarda satılan gıda ürünlerini aldıkları müddetçe satıcılar da bunları satmaya devam edecektir. Gıda Güvenliği Eylem Kurulunda alınan kararlar ve Tarım İl Müdürlüğünün rutin denetimleri de maalesef bu olumsuzlukları önleyememektedir. Zira her satıcının peşine bir denetim elemanı göndermek imkansızdır.

Beyaz Bayrak ödülü de bu kurulda verilmekte olup, Tarım İl Müdürlüğü denetim elemanlarınca rutin olarak yapılan habersiz denetimlerde gerekli şartları oluşturan lokanta ve otellerden müracaatlar değerlendirerek oldukça titiz bir çalışma sonucu ilgili kuruluşlara verilerek onura eden, tüketicilere de güven veren önemli bir ödüldür.

Tüketicilerimizin aldıkları gıda maddeleri, alışveriş yaptıkları marketler, yemek yedikleri lokanta ve restoran, çocuklarının okul kantinleri v.s. gibi her türlü gıda maddelerinin alınıp satıldığı yerlerdeki tespit edilen olumsuzluklar ALO 174 Gıda hattına bildirildiği takdirde en kısa zamanda gereği yapılacak ve Tarım İl Müdürlüklerince şikayet sahibine de yapılan işlem hakkında bilgi verilecektir.

Sebahattin EMÜL

Tüketiciler Birliği

Antalya Şube Tarım ve Gıda

Komisyonu Sorumlusu

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari