GÖNÜLLÜ GIDA MÜFETTİŞLERİ (GGM)

Nisan 5, 2010 tarihinde tarafından  
SİVİL TOPLUM VE HAKLAR - AV.İBRAHİM GÜLLÜ kategorisinde yayımlanmıştır.

GÖNÜLLÜ GIDA MÜFETTİŞLERİ (GGM)

Gün geçmiyor ki basında gıda ile ilgili olumsuz haberler çıkmasın. At ve eşek eti derken domuz eti haberleri de gündeme gelmeye başladı. İşte bunlardan bazıları:

Gebze’de domuz eti satıldığı tespit edildi. Kırklareli’de sucuk imalatı yapan bir firmaya sucuklara domuz eti kattığı için 5 bin 700 lira para cezası kesildi ve üretim hakları geri alındı.

Peki bu bizim kaderimiz mi? Yine her zamanki gibi TV ve gazetelerde bu ve benzeri haberleri okuyup birilerine lanet okumakla mı yetineceğiz? Toplum olarak artık her şeyi devletten beklemeden bizim de yapabileceğimiz şeyler var.  Nasıl mı? Sosyal sorumluluk projesi olarak yaygınlaştırılmaya çalışılan Gönüllü Gıda Müfettişleri olarak üzerimize düşeni yapabiliriz.

Antalya Tarım il müdürlüğünce Gıda Güvenliği Eylem Kurulu Projesi kapsamında sağlıklı gıda tüketimini sağlamak amacıyla başlatılan GGM ile sağlıklı topluma ulaşılması hedeflenmektedir. İnsanların sağlıklı yaşayabilmeleri için sağlıklı bir şekilde beslenmeleri gerektiği ortadadır. Bu yüzden güvenilir gıdaya ulaşma ve sürekliliği sağlama konusunda gönüllü gıda müfettişlerine önemli görevler düşmektedir.

Öncelikle bilinçli bir tüketici olmanın yolu yediğimiz içtiğimiz gıdaların içeriği ve özelliği konusunda bilgi sahibi olmaktan geçmektedir. Tarım İl Müdürlüğü Gıda Kontrol Şubesindeki sayı itibariyle yetersiz personellerle, gıda denetiminin yılda ancak bir yada iki defa yapılabildiği gerçeği karşısında GGM duyulan ihtiyacın büyüklüğü daha çok hissedilmektedir.

Gönüllü Gıda Müfettişleri aracılığıyla gıda işletmelerinin sürekli denetim altında tutularak gıda zehirlenmelerinin önlenmesi ve gıda hijyeninin sağlanması mümkün olacak ve böylece gıda güvenliği en üst seviyeye ulaştırılacaktır. Bu şekilde bir yerde gıda alanında sağlıksız bir durum veya aksaklık olduğunda anında yetkililerin haberdar olması sağlanarak etkili ve ani denetimler gerçekleştirilebilecektir. Bu sayede de halkın sağlığı ile oynayan kişi ve kuruluşların cezalandırılması mümkün olabilecektir.

Unutulmamalıdır ki en iyi denetçi tüketicidir. Gönüllü Gıda Müfettişleri şeklinde bilinçli tüketici kitlesi oluşturularak asılsız ihbar ve çıkar amaçlı şikayetler yerine, konu hakkında eğitim almış gerçek şikayetler denetim birimlerine ulaşacaktır.

Peki Gönüllü Gıda Müfettişi olacaklarda aranılan şartlar nelerdir?

*Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

*18 yaşını bitirmiş olmak,

*İlköğretim mezunu olmak,

*Kamu hizmetlerinden yasaklı olmamak,

*Herhangi bir gıda işletmesi sahibi veya çalışanı olmamak,

*Taksirli suçlar, aşağıda sayılan suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere, ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlara, zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolaylı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref haysiyeti kırıcı suçtan veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç, kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, devlet sırlarını açığa vuran suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak,

Gönüllü Gıda Müfettişliğine seçilen kişiler, belirli bir program çerçevesinde eğitime tabi tutulurlar. Eğitim sonunda yapılacak sınavdan geçer not alanlar GGM olmaya hak kazanırlar ve kendilerine kimlik belgeleri verilir.

Her şeyi devletten bekleyen zihniyet yerine, olaylara müdahil olan, sağlıklı toplum isteyen duyarlı insanımız için GGM çok iyi bir fırsat.

Tüketiciler Birliği Antalya Şube olarak destek verdiğimiz ve insanımızdan gelen talepleri toplayarak Tarım İl Müdürlüğüne ilettiğimiz GGM uygulamasının tüm il ve ilçelerimizde yaygınlaştırılmasını ümit ediyoruz.

Av. İbrahim GÜLLÜ

Tüketiciler Birliği

Antalya Şube Başkanı

avibrahim07@hotmail.com

  • Netinial Internet

Yorumlar

“GÖNÜLLÜ GIDA MÜFETTİŞLERİ (GGM)” adlı makaleye 2 yorum yapilmis
  1. ebrar dedi ki:

    harika bir çalışma bende gönüllü gıda müfettişi olmak isterim .ünv işsiz olarak en azından topluma faydamız olsun isterim.Ayrıca ibrahim bey sizi tebrik etmek isterim.ben ebrar

  2. yasemin işleyen dedi ki:

    sn.av.ibrahim bey ben şikayetimi dile getirmek istiyorum akdeniz düğün paketcisinden şikayetciyim başka nerden yazılacağını bilmediğim için buraya yazıyorum umarım bana siz yardımcı olursunuz tükediciler birliğine şikayetimi yaptım.sağolsun sevim murat hn. bize yardımcı oldu güler yüzü ve yardımı için önce teşekkür ederim. ben 27.06.2009 yılnda koltuk takımı aldım kumaşı 20 günde eridi bildirdik ha bugün ha yarın derken bu zamana kadar geldik ama onlar gelmedi üstelik peşin aldık ve makbuz kesmediklerinide anladık .tüm belgeler elimde servis geldi 8ay önce 22 gün içinde değişcek dediler ama4 ay oldu gelen yok sizin aracılığınızla dilekce gönderdim aradılar bu hafta dediler nerdeyse 2ay olucak dalga gecer gibi birde gidin kumaş begenin dediler 2 sefer gittik unutmuşlar hangisini begendiğimizi .gectiğimiz hafta geleceklerdi gelmediler lütfen bana yardımcı olun garantisinin bitmesine 10 aydan az kaldı nereye başvurduysam sonuç alamadım akdeniz mobilyscının beni hem mağdur hemde dalga gecer gibi yalanlarından bıktım birilerinin bunlara dur demesi lazım lütfen bana yardımcı olun ne yapmam gerektiğini bilmiyorum saygılarımla yasemin işleyen çalışmalarınızda başarılar dilerim

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari