GÜL’DEN BEKLEYENLER – GÜL’DEN BEKLENENLER

Temmuz 19, 2009 tarihinde tarafından  
SOYDA_BAŞYAZI - HÜSEYİN SOYDABAŞ kategorisinde yayımlanmıştır.

GÜL’DEN BEKLEYENLER - GÜL'DEN BEKLENENLER

 Zorlu bir yarış ve zafer.

Herkese rağmen ve herkesle birlikte bir zafer.

Mustafa Gül Bey’in Kemer’e Belediye Başkanı olması, kendisi ve seçmenleri için bir “azmin zaferi” filmi gibidir.

Bu zafer birkaç cepheye karşı yapılmış bir savaşın sonucudur aynı zamanda…

Birinci cephe Hasan Şeker Bey ve o zamanki iktidarı, ikinci cephe Ak Parti ve iktidarın gücü, üçüncü cephe ise Hasan Şeker iktidarından mutlu olan seçmen ve güç odaklarıdır.

Sonuç ise on yıllık bir çalışmanın yarattığı bir mücadele destanı ve sonunda yapılan altın vuruştur.

Bu mücadeleye başlarken birilerine bir takım sözlerin verildiği, birilerine özel haklar sağlanacağı, birilerine kadro ve makam sözleri verildiği gibi konuşmalar gerçeğin ta kendisi olsa bile “kavga da her şeyin mubah olduğu, diğer kişinin de yandaşlarına bir takım özel imtiyazlar sağladığı” gerçeği de karşımızda durmaktadır.

Yani özel hak ve imtiyazlar konusunda kaybedenin veya seçilenin bir birinden daha farklı bir düşünce içinde olmasını beklemek haksızlıktır. Bu haksızlığa muhatap olan ve bundan zarara uğrayan vatandaşın bir dayanağı vardır ve onu acısını hafifletmek için sıklıkla kullanır.

Bu dayanak bir atasözüdür. “Bal tutan parmağını yalar”

İşte bütün gerçek burada yatmakta ve herkes balı tutma ve avuçlama savaşı vermektedir.

Konuya Kemer’in kazancı yönünden baktığımızda karşımıza bambaşka bir dünya çıkmaktadır. Daha iyi bir hizmete layık olan Kemer yaşayanları ve muhalefetteki bir partinin belediye başkanı.

Bu gerçek, Kemer’in beklentileri ile ters orantılıdır. Mustafa Gül Bey’e oy vererek seçilmesini sağlayanların hepsi ucu açık beklentileri olan ve özel imtiyaz bekleyen kişiler değildir. Bir yanda da Mustafa Gül Bey’in ilk başkanlık yaptığı, turistin bol esnafın az olduğu o bolluk günlerinin özlemiyle yaşayanlar vardır.

Yani seçimlerinde aslında o günlere olan özlemlerini oylamışlardır. Ama gerçek o zamanın değil bu zamanın gerçeğidir.

En samimi hislerle Mustafa Gül Bey’in başarısını hepimizin başarısı olarak görsek bile bunun gerçekleşmesinin sadece bir temenniden öteye geçemeyeceğini unutmamamız ve daha kötüsüne hazır olmamız lazımdır.

Açık ara bir zafere imza atan seçimin tartışmasız galibi Mustafa Gül Bey’e ve onun bu seçimi kazanmasına, dahası Akparti’nin kaybetmesine vesile olan her partiden seçmenine düşen bazı görevler vardır. Bunun ilki Belediye Başkanı’na bütün özveriyle güvenmek ve onun başarısının Kemer’in başarısı olacağı inancıyla ona biat etmektir. Ama bu, o makamın kontrolsüz bir güç olmasını desteklemek değildir.

Böyle baktığımızda bütün dünyanın kullandığı bir bilimsel gerçeği, Kemer Belediyesine uyarlamamız lazımdır. Bunun adı SWOT ANALİZİ’dir.

SWOT analizi açılımı şöyledir:

SWOT analizi 4 kapsamlı bir analiz alanını ifade etmektedir. Kısaca SWOT analizi, iç ve dış durum değerlendirmesini içeren ve yönetim açısından şu an ki konumu ve önünü görebilme açılarından büyük kolaylık sağlayan stratejik bir yönetim uygulamasıdır.

S- Strength (Kurumun olumlu ve güçlü olan özelliklerinin belirlenmesi)

W- Weakness (Kurumun olumsuz veya zayıf olan özelliklerinin belirlenmesi)

O- Opportunity (Kurumun içte ve dışta sahip olduğu fırsatları belirtmektedir)

T- Threat (Kurumun etrafındaki olası tehlike, risk ve piyasa tehditlerini belirtmektedir)

Bu analiz; yönetici, başkan gibi sıfatları olan her kişinin, hatta her kişinin gözünün önünde, masasının üstünde olması gereken bilimsel bir çalışmadır. Her kişi ve her iş için ayrı ayrı yapılması gereklidir.

Mesela çok kısa (ama çok kısa) olarak ve gözümün gördüğü kadarıyla ben bunu Kemer Belediyesine uygularsam, ortaya şöyle bir sonuç çıkmaktadır.

S- STRENGTH (Kurumun olumlu ve güçlü olan özelliklerinin belirlenmesi) Kemer İlçesi ülke gelirlerinin lokomotifi olan turizmin gözbebeği ve vazgeçilmezidir. Tüm ülkenin gelirlerine katkı koyan bir yerin Belediyesi ve onun Başkanı olmak çok özel bir durum ve istisnai bir güçtür. Bu özellik onlara saygın ve yapıcı görevler yükler.

W- WEAKNESS (Kurumun olumsuz veya zayıf olan özelliklerinin belirlenmesi) Kemer İlçesi Belediyesi geçmişinde biriken borçlarından dolayı çalışamaz durumdadır. Ve bu Kemer’in geleceğini tehdit eder durumdadır.

O– OPPORTUNİTY (Kurumun içte ve dışta sahip olduğu fırsatları belirtmektedir) Kemer Belediyesi ve Başkanı tüm dünyanın yaşadığı ekonomik zorlukların etkisinde kalan ülkemizin aksine yine de kendine bazı gelirler sağlayabilir, turizmi ve özel dostlukları kullanarak bazı avantajlar sağlayabilir. Aslında hükümete sağ eli kadar yakındır. Ve Başbakanın Trabzon Havaalanında bir önceki yerel seçimlerde verdiği “Kemer’de görüşürüz, Sevgili Başkanım” sözü daha ortada durmaktadır. Onun Akparti’den seçilmemesi onun değil yerel Akparti yönetimlerinin hatasıdır.

T- Threat (Kurumun etrafındaki olası tehlike, risk ve piyasa tehditlerini belirtmektedir) Kemer Belediyesi ve Başkanının etrafındaki tehlike ve riskler sadece seçmenine ve bazı kişilere verdiği sözlerdir. Eğer konu Kemer’in başarısı ise bunlar karşılıklı anlayışla ve özveriyle çözülebilecek şeylerdir. Bunların başında kendisine en yakın kişiler gelmektedir. Belediyecilik abi kardeş muhabbetiyle yapılamaz. Danışman ismiyle anılan kadrolar dâhil tüm kadrolar ehil ve profesyonel kişilerle tamamlanmalıdır.

Haddim olmayarak “Ben Belediye Başkanı olsaydım” cümlesini kuracağım. Çünkü bu cümleyi kendimce kurarak çok egzersizler yaptım. Ne yaparım, nasıl aşarım, nasıl hizmet veririm ve nasıl bundan sonra yerel seçimleri sadece bir formalite haline getirebilirim diye çok çalıştım.

Ülke gerçeklerini göz önüne alırsak öncelikle bunun yolu iktidar partisinin başkanı olmaktan geçiyor, profesyonel kadrolarla çalışmaktan geçiyor, kredibilitenin yüksek olmasından geçiyor, yeni “Ağabey Şehirler” bulmaktan geçiyor. İkili ilişkileri gözden geçirmekten, daha sık Ankara’da olmaktan, Bakanlarla, vekillerle daha yakın olmaktan geçiyor, Ankara’ya yakın kişilerle bilgi alış verişi yapmaktan geçiyor.

Ve en önemlisi de yapılan her şeyin Kemer’in menfaatleri için yapıldığına halkın ve seçmenin inanması ve bir parti değişimi söz konusu olursa bunun içimize sinmesi ve desteğin devamı gerekiyor.

Lütfen SWOT Analizini belediyeniz, aileniz, işiniz ve kendiniz için yapın. Ben Belediye Başkanı olsam herkesin Belediyemin ve benim Swot Analizimi yapmasını isterdim.

Sevgi ve saygılarımla…

 • Netinial Internet

Yorumlar

“GÜL’DEN BEKLEYENLER – GÜL’DEN BEKLENENLER” adlı makaleye 5 yorum yapilmis
 1. Mehmet Can dedi ki:

  Biz Gül başkanımıza oy verdik ve hakkımızı helal ettik.
  Artık idare ve Kemeri iyi yerlere getirme onun sorunu, nerede olduğu değil ne yaptığı önemlidir.
  bu sezonun hazırlayıcısı olmadığına göre önümüzdeki sezon mazeret istemiyoruz.

 2. mutlu dedi ki:

  Mustafa Gül Başkanlık yapmaya henüz başlamadı. görün bakalım yakında kemer’de neler oluyor. Herkes Sayın Başkandan bir önceki dönemde yaptığı gibi başkanlık bekliyor. Ve o yüzden herşeyin bir anda olup biteceğine şartlandırmış kendisini. Ama hiç de öyle olmayacak. Mustafa Başkan çok değişmiş, kendini çok geliştirmiş ve herşeyden önemlisi neyi, nerde ve nasıl yapacağını çok iyi biliyor. Ve şu bir gerçek ki çevresindeki herkesi de çok iyi tanıyor. Sadece biraz zaman…

 3. esnafın sesi dedi ki:

  Başkanımıza güveniyoruz. Bu sezon için onun yapabileceği bir şey yok.
  Eskiyi aramıyoruz.

 4. Eskimeyen dostunum dedi ki:

  Şehir ve Başkan=Kemer ve Gül

 5. MUHSİN YILMAZ dedi ki:

  Sayın Gülden beklentilerimiz hep iyi yönde ve sınırsız.
  O bu işlerin altından kalkacak güçtedir.

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari