GÜNEYDOĞUM DERNEĞİ 2010 ÖDÜLLERİ

Haziran 3, 2010 tarihinde tarafından  
DUYGU DOLU - DUYGU SUCUKA, HABERİNİZ VAR MI? kategorisinde yayımlanmıştır.

GÜNEYDOĞUM DERNEĞİ 2010 ÖDÜLLERİ

Güneydoğum Derneği’nin geleneksel ‘GAP Bölgesi başarı ve teşekkür plaketi ödül töreni’ 28 Mayıs 2010 günü, Ankara’da, Söğütözü Mahallesindeki TPAO Genel Müdürlüğü Sosyal tesislerinde yapıldı.

Son derece seçkin bir topluluk huzurunda ve nezih bir ortamda gerçekleştirilen törene çok sayıda milletvekili, siyasetçi, bürokrat, sivil toplum temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Ödül listesinde yer alan 18 kişi ve kuruma plaket olarak verilen 24 ayar altın işleme tabaklar, Mardin Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından yapıldı.

Ödül alanların kısaca ödül alma gerekçeleri ve özgeçmişleri aşağıdadır.

Not: Ödül töreni ile ilgili resimler aşağıdaki linklerden indirilebilir;

http://www.yousendit.com/download/YWhOckhYQzMwVWswTVE9PQ

http://groups.yahoo.com/group/guneydogumdernegi/attachments/folder/107193505/item/list

03.06.2010

Duygu SUCUKA

Güneydoğum Derneği Başkanı

dsucuka@hotmail.com

*****

1. Selma Kavaf  –  Devlet Bakanı

Güneydoğu ve Türkiye genelinde yapmış oldukları çalışmalar ile Bilge Köyü duyarlılığı.

1962 yılında Denizli’de doğdu.

Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi Türkoloji Bölümü mezunudur.

7 yıl öğretmen olarak,  7 yıl özel sektörde yönetici olarak çalıştı. 2002 yılında Ak Partide siyasete girdi ve 2007 yılında Milletvekili seçildi. Mayıs 2009 tarihinde Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığına atandı. İngilizce biliyor, bir çocuk annesidir.

Çocuklara, yaşlılara, özürlülere, topluma yönelik çalışmalar geniş kapsamlı olarak devam ettirilmektedir.

2009 yazında Mardin-Bilge Köyü katliamından sonra köy halkının ve çocukların rehabilitasyonu ve başka yerlere nakilleri konusunda Bakanlık olarak önemli çaba sarf edilmiştir.

****

2. Nuri Okutan  –  Şanlıurfa Valisi

Eğitime katkıları ile tüm gayret ve çabaları

1962 Isparta-Eğridir doğumludur. A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü’nü bitirdi. Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesinde Yüksek Lisans yaptı. İngiltere’de bir yıl süreyle dil ve mesleki konularda öğrenim gördü.

Çeşitli yerlerdeki kaymakamlık görevlerinden sonra İçişleri Bakanlığı bünyesinde değişik görevlerde bulundu. 2008 yılında Siirt valisi oldu, sonra da Sakarya ve Trabzon Valiliği yaptı. 2009 yılında Şanlıurfa Valiliğine atandı.

Gittiği her yerde, görev yaptığı her şehirde çalışma ve projeleriyle kamuoyunun takdirini topladı. Türkiye kamuoyu onu, aldığı 100 bin liralık bir ödülü eğitime bağışlaması ile tanıdı. Eğitim, tarım, turizm dallarındaki çaba ve projeleri oldukça önemlidir. İngilizce biliyor, üç çocuk babasıdır.

*****

3. Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu  –  Harran Üniversitesi Rektörü

GAP Teknopark’ın kurulması ve Harran Üniversitesi’nin gelişmesindeki gayret ve çabaları

1960 yılında Urfa’da doğdu. Selçuk Üniversitesi Fizik Bölümünü bitirdi. YÖK bursu ile İngiltere’de  yüksek lisansını aldı, Gaziantep Üniversitesinde doktora yaptı, ardından Harran Üniversitesi’nde göreve başladı. ve katıhal fiziği doçenti oldu. Dr. Mutlu, çeşitli zamanlarda Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’nde bölüm başkanlığı, dekan yardımcılığı, senato üyeliği ve dekan vekilliği yaptı. 1996 yılında TÜBİTAK bursu ile, 1999-2001 yılları arasında ise Florida State Üniversitesi’nin davetlisi olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde süper-iletkenlik konularında araştırmalarda bulundu. 2002 yılında profesör oldu. Rektör yardımcılığı ve Üniversite Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinden sonra 2007 Haziran ayında Harran Üniversitesi rektörlüğüne atandı. Türkiyede ilk ve tek Tematik (tarım ve tarım ürünleri ağırlıklı) tek teknopark olan GAP-Teknoparkı Sayın Mutlu  zamanında Kurulmuştur.  İyi derecede İngilizce bilmekte olup Mustafa Kemal, Ayşe Bilgesu, Mete Kerem, isimli üç cocuk babasıdır. Yayınlanmış  50’nin üzerinde bilimsel çalışması ve bilimsel etkinliklerde sunulmuş bildirileri bulunan Dr. Mutlu’nun Amerika Birleşik Devletlerinden alınmış patentleri mevcuttur.

*****

4. Abdullah Erin  –  DİCLE Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri

DİCLE Kalkınma Ajansı’nın kuruluş aşamasındaki üstün gayret ve çabaları

1969 yılında Mardin’de doğdu. Midyat Lisesinden sonra Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümünü bitirdi. İngiltere’de Nottingham Üniversitesinde Yüksek Lisans yaptı.

Gülşehir Kaymakam Vekilliği, Tefenni, Doğanşar, Ermenek, Taşköprü, Cizre Kaymakamlıklarında bulundu.  Habur Mülki İdare Amirliği, Şırnak Vali Yardımcılığı ve Mülkiye Başmüfettişliği yaptı. Temmuz 2009’da Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri oldu. İngilizce ve Arapça bilmektedir.

*****

5. Mustafa Gündüz  –  Kurtalan Kaymakamı

Üstün gayret ve çalışmaları

1976 yılında Samsun’da doğdu. 1997 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu.

Maliye Bakanlığında gelir Uzmanlığı, PTT Genel Müdürlüğü’nde  müfettişlik görevlerinde bulundu.

2003 yılında kaymakam oldu. Siirt’in Kurtalan ilçesi kaymakamlıkta üçüncü görev yeridir.    Mustafa Gündüz Kaymakamlık görevinin yanı sıra şu anda Dicle Kalkınma Ajansının Kalkınma Kurulu Başkanıdır. İngilizce biliyor, bir çocuk babasıdır.

*****

6. Şerif Akboğa  –  Batman İl Milli Eğitim Müdürü

Eğitime dönük gayret ve çalışmaları

1963 yılında Malatya’da doğdu. Gazi Üniversitesi Eğitim Yönetimi Bölümünden mezun oldu. İnönü Üniversitesinde Eğitim Yönetimi üzerine Yüksek Lisans yaptı. İlköğretim müfettişliği ve teftiş kurulu başkanlığı yaptıktan sonra Kasım 2007 yılında, halen yürütmekte olduğu Batman Milli Eğitim Müdürlüğüne atandı.

Sayın Akboğa’nın görev sürecinde,

-Okul öncesi eğitimde %17’den %43’e artış sağlanmış, ÖSS başarısında 67. sıradan 39. sıraya gelinmiştir.

-Gönül Köprüsü Projesi, Tarihe Yolculuk Projesi, Petrol Kentinden Avrupa Kültür Başkentine Yolculuk Projeleri ile mali ve manevi değerlerin aktarımı, aynı zamanda sevgi bağlarının kurulması sağlanmıştır.

-Avrupa Birliği ve hibe projelerinde önde gelen iller arasında bulunan Batman’da, ‘‘Türkiye Okuyor kampanyası’’‘‘Eğitim Her Engeli Aşar Projesi’’, ‘’Ana Kız Okuldayız Projesi’’, ‘‘Haydi Kızlar Okula Projesi’’ uygulanmaktadır.

-22.500 öğrenci, 110 branşta mesleki, sosyal ve kültürel kurslardan yararlanmıştır.

-Suça bulaşmış veya suça meyilli 300 sokak çocuğunun Mesleki Eğitim Merkezi kanalı ile meslek edinmeleri sağlanmıştır.

*****

7. Mehmet Baş  –  Batman İl Sağlık Müdürü

Sağlık alanındaki çabaları ve çevre duyarlılığı

1968 Mardin-Midyat’ta doğdu. 1993  Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Malatya Sağlık Eğitim Merkezi ve Malatya Devlet Hastanesinde doktorluk ve idari görevler yaptı. Mayıs 2008 Tarihinden beri Batman İl sağlık Müdürlüğü görevindedir.

Batman Sağlık Müdürlüğü süresince “Koruyucu Sağlık Hizmetleri” alanında, başta gebe tespit ve takip, çocuk izlem ve aşı, Sağlıklı beslenme, kronik hastalıklarla mücadele,dumansız hava sahası çalışmaları, Sağlık Hizmetlerinin en ücra yerlere kadar ayağa götürülmesi,üreme sağlığı ve bu konuda farkındalık yaratma, modern yöntemler,halka güler yüzlü hizmet hususlarında önemli mesafeler kat edildi.

Sayın Baş tüm mesleki çalışmalarının dışında bir de çevre gönüllüsü olarak dikkatimizi çekmiştir. Asli görevi olmamasına rağmen Batman’da 7 bin ağaç diktirmiş, bakımını ağaçların dikildiği sağlık ocakları yetkililerine devretmiş, takibini de bizzat yamaktadır. İngilizce, Arapça, Kürtçe ve Süryanice biliyor. Aynı zamanda Midyat’ta ilk Müslüman Telkari ustasıdır.

*****

8. Mehmet Kızılkaya  –  Mardin Müftüsü

Çok kültürlülüğe katkıları

1948 yılında Kütahya’da doğdu. İlkokuldan sonra hafızlık eğitimi aldı, askerlikten sonra İmam-Hatip Lisesini dışarıdan bitirdi. İzmir-Aliağa’da Müezzin-Kayyım olarak göreve başladı. Menemen’de İmam-Hatiplik, Bozcaada’da Vaizlik yaptı.

1981’de İzmir İslam Enstitüsünü bitirerek Belçika’ya öğretmen olarak gitti. Beş yıl sonra Türkiye’ye dönerek Isparta Keçiborlu, İstanbul Ümraniye, Tekirdağ Çorlu ve İstanbul Beykoz İlçe Müftülüklerinde bulundu. 1997 yılında Almanya Ştutgart Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşesi oldu.

2001 yılında Türkiye’ye dönerek İzmir Konak ve İstanbul Fatih İlçe Müftülüğü yaptı. Mayıs 2007 tarihinden beri Mardin İl Müftülüğünde görev yapmaktadır. Arapça ve İngilizce bilmektedir, iki çocuk babasıdır.

*****

9. Şehmus Sümer  –  Mardin Halk Eğitim Müdürü

Başarılı çalışmaları

1956 yılında Mardin de doğdu. ilkokul, ortaokul, lise ve Eğitim Enstitüsünü Mardin’de okudu, Mardin Yeşilli Köyünde öğretmenlik, Merkez Noter Cevdet Altun İlköğretim okulunda  Müdürlük görevlerinden sonra 2007 yılında Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne atandı. 3 yıllık bu görevinde, 8 adet proje ile Halk Eğitim Merkezi en üretken durumuna geldi. Atölye sayılarını artırdı. Üretilen ürünlerin tanıtımı ve piyasaya sürülmesini sağlayarak kurumun döner sermayeye geçmesini sağladı. Böylece işsiz gençlerin iş bulmasına yardımcı oldu. Telkari gümüş işleme, cam süsleme, bakırcılık, çömlekçilik, ahşap oyma, halıcılık gibi dallarda üretim yapılmasını sağladı. Mardin Kültürel Öğretmenler Müzik korosu ile Öğretmen Tiyatro ekibinin kurulmasına, 6 -14 yaş piyano, gitar, bağlama, halk oyunları, kort tenisi, yüzme, basketbol, plates ve çok sayıda spor kurslarının düzenlenmesine katkıda bulundu. Aile eğitimi için gerekli çalışmaları yaparak bu eğitimi verecek eğitmenlerin Ankara’da eğitilmelerini sağladı. Sayın Sümer 3 çocuk babasıdır.

*****

10. Saliba Özmen  –  Mardin Metropoliti

Çok kültürlülüğe katkıları

1964 yılında Mardin-Nusaybin-Günyurdu köyünde doğdu.

İlkokulu Midyat’ta bitirdi, sonrasında din ve dil eğitimi için Deyrulzafaran Manastır Semineri’ne devam etti. Midyat’taki Mor Şarbel Kilisesi’nde Süryanice öğretmenliği yaptı.

1985 yılında rahip, 1990 yılında Mor Gabriel Manastır Seminer Müdürü oldu. Orta okul ve lise eğitimini dışardan tamamladı, arkasından İngiltere’ye gitti. Orada aldığı eğitimlerle yüksek lisansa kadar öğrenimini sürdürdü.
2003 yılında Süryani Mardin Metropoliti olarak atandı.

Mardin Süryani metropolitlik görevini üstlendikten sonra, yurtiçi ve yurtdışında geliştirdiği ilişkiler, katıldığı etkinlikler aracılığıyla Mardin’in tanıtımına ve düşünsel kalkınmasına dolaylı yollardan katkı sunmaktadır.

Metropolit Saliba Özmen başkanlığında Deyrulzafaran Manastırı, doğu ve batı kültürünün tarihsel döngüsünün etkileşimi içinde başat rol oynayan Süryanileri, geçmişten geriye kalanların son kalıntıları değil, düşünsel iyileşme bağlamında, yarının barış, kardeşlik, işbirliği dünyasındaki çoğunluğun ilkleri olarak görüyor. Bunun için insanlığı onurlandıran bir öğretiyle, insanlar ve toplumsal katmanlar arasında sevgi mesajını yaymanın her zamandan daha önemli olduğuna inanıyor.

*****

11. Doç. Dr. Zeynep Şimşek  –  HRÜ Tıp Fak. Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı

Göçebe tarım işçilerine dönük çalışmaları ve tüm gayretleri

1969 yılında Karabük’te doğdu. Hemşirelik eğitiminin ardından, Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmetler Yüksekokulunda Lisans, Nüfus Etüdleri Enstitüsünde Yüksek Lisans ve Sağlık ve Sosyal Hizmetler alanında Doktora yaptı. 12 yıl Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nde görev yaptı. Harran Üniversitesi’nde Doçent oldu ve halen Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanlığını ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü görevini yürütmektedir. Öğretim üyeliği yanı sıra Şanlıurfa’da risk gruplarına yönelik çok sayıda sağlık eğitimi ve hizmet sunum sisteminin güçlendirilmesine yönelik programlar uygulamıştır.  Çocuk, genç, kadın ve geçici tarım işçileri ile ilgili çok sayıda araştırma çalışmaları bulunmaktadır.  İngilizce biliyor, bir çocuk annesidir.

*****

12. Yusuf Turanlı  –  Kâhta Belediye Başkanı

Başarılı çalışmaları

1966 Yılında Adıyaman-Kâhta’da doğdu. Lise mezunudur. Ak Parti Kâhta ilçe Başkanlığı yaptı. 29 Mart 2009 seçimlerinde Kâhta Belediye Başkanı oldu.  4 çocuk babasıdır. 14 aylık Başkanlığı döneminde Kahta’da alt ve üst yapı çalışmaları, taziye evi yapımı, sosyal aktivitelere dönük düzenleme ve çalışmalar, park ve bahçelerin onarımı ve yapılması, kaldırım ve asfalt çalışmaları, köylü garajı, araç parkı, semt pazarı, yeni mezbahana gibi çalışmalar gerçekleştirilmiştir.

*****

13. Prof. Dr. Aziz Akgül  –  Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Başkanı

Mikro-kredi uygulaması ile tüm gayret ve çabaları

1956 yılında Diyarbakır’da doğdu. Kara Harp Okulu İşletme Yönetimi Bölümü mezunudur.

Orta Doğu Teknik Üniversitesinde Yüksek Lisans, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde Doktora yaptı. ABD’de araştırmalarda bulundu. 1996 yılında Türk Silahlı Kuvvetlerinden Doç. Dr. Binbaşı olarak emekli oldu. Akademik kariyerini daha sonra profesörlüğe yükseltti. Kara Harp Okulu, Gülhane Askeri Tıp Akademisi,  ODTÜ, İstanbul, Kırıkkale ve daha başka üniversitelerde dersler verdi.

1998 yılında, halen Mütevelli Heyeti ve Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürütmekte olduğu Türkiye İsrafı Önleme Vakfını kurdu. Türkiye İsrafı Önleme Vakfı, Türkiye’de israfın önlenmesi, Gıda Bankacılığı ve Türkiye Grameen Mikrokredi Programının uygulamasını yapmaktadır. Halen 47 ilde 61 şubede 32.000’den fazla yoksul kadının aileleri ile birlikte yaklaşık 150 bin kişinin mikro-krediden yararlanmalarına ve onurlu bir şekilde başkalarına avuç açmadan yoksulluk sınırının üzerine çıkarak kendi kendilerine gelir getirici faaliyetlerde bulunmalarına öncülük etmiştir.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ve Başbakanlıkta çeşitli görevlerde bulundu. KOSGEB Başkanlığı yaptı.

2002 – 2007 yılları arasında TBMM’de Diyarbakır Milletvekili olarak görev yaptı.

Yayınlanmış 16 kitabı ve çok sayıda makalesi vardır.

Yabancı dili İngilizcedir, iki çocuk babasıdır.

*****

14. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı

Derneğimize katkıları ve tüm başarıları

1940’lı yıllarda Türkiye’de Petrolün bulunmasıyla Güneydoğu’da farklı bir rüzgar esti. 1950’li yıllarda Türkiye Petrolleri A. O.nın kurulmasıyla Güneydoğu’ya farklı bir kapı açıldı. Ve aradan geçen 50 yıl sürecinde üç beş haneli bir köy iken bugün Batman Vilayetine dönüşen bir yerleşim birimi doğdu. Batman’daki TPAO çevre il ve ilçelerin umudu, iş kapısı, ekmek teknesi oldu.

Kurumun kapısına yakın köylerin bazen öğretmenleri, bazen imamları, bazen muhtarları geldi; kimisi çimento dedi, kimisi demir, hiç birisi bu kurumun kapısından boş çevrilmedi. Güneydoğu’ya sosyal, ekonomik ve kültürel katkılarının yanı sıra çıkarttığı petrolle ülke ekonomisine fayda sağladı.

*****

15. İsmail Bahtiyar  –  Türkiye Pet. Jeo. Der. Bşk.

Derneğimize katkıları ve başarılı çalışmaları

*****

16. Latif Doğan  –  Sanatçı

Yardımsever kişiliği ve başarıları

29 Nisan 1967 yılında Adıyaman’ın Besni ilçesinde doğdu. Dört erkek, bir kız toplam beş kardeşin en büyüğü. 9 yaşındayken babasını trafik kazasında kaybetti. Bu üzücü olaydan sonra okulu bırakıp ailenin en büyük çocuğu olarak çalışmaya başladı. Dokumacılık, taksicilik, pazarlamacılık, araba tamirciliği gibi birçok iş yaptı. Müziğe başlaması 11 yaşımda Mustafa Yasav’ ın (kör Mustafa) yanında bir düğünde darbukayla oldu. O günden bu güne tam 25 yıldır müzikle iç içe yaşamaktadır.

*****

17. BİPA  –  Midyat Tuğla

Midyat’a yaptığı yatırımlarla ekonomiye katkıları

*****

18. MVM Gıda Ltd. Şt.

Derneğimize katkıları

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari